Kešu ořechy účinky
Ledvinovník západní (Anacardium occidentale) je tropický stálezelený strom, který může dorůstat až do výšky 12 m. Vyžaduje teplo a dostatek vody. Má jednoduché kožovité listy a žluto-růžové květy (tvoří květenství lata). Nepravé červené plody (zduřelá stopka s květním lůžkem) se často užívají jako ovoce a nazývají se „jablka kešu“.
Všem známé ořechy jsou vlastně semena v obalu (nažky), které se svým tvarem podobají ledvinám, což tedy vysvětluje název rostliny. Pro potravinářské účely se užívá pouze semeno. Obal je jedovatý a část toxinů může být obsažena i v semeni, proto se vždy tepelně upravuje (platí to i v případě tzv. „raw“ kešu ořechů).
Původní domovinou rostliny je Brazílie, dnes se již záměrně pěstuje i v jiných oblastech. Mezi největší producenty patří Vietnam či Indie. Sklízí se obvykle manuálně. Používá se hojně v potravinářském odvětví, figuruje při výrobě přírodního barviva, ze dřeva se dělá nábytek.
Ořechy obsahují bílkoviny, vlákninu, nenasycené mastné kyseliny, vitamíny a minerály (např. vitamíny skupiny B, vitamín C, měď, hořčík…).
Účinky
- Jelikož obsahují antioxidanty, tak přispívají k ochraně buněk před oxidativním stresem.
- Podporují látkovou výměnu.
- Přispívají k optimální hladině cholesterolu a cukru v krvi (1).
- Obsažené látky mohou podporovat kognitivní funkce.
Nežádoucí účinky
Jako obvykle platí doporučení držet se rozumných dávek. Neužívají se v případě alergie na ořechy.
Formy
Kešu ořechy se konzumují buď samostatně, či se využívají při přípravě nejrůznějších dezertů, salátů a nápojů. Přidávají se do kaší a müsli, dělá se z nich pasta. Můžeme je kombinovat s jinými ořechy či sušeným ovocem.
Kešu krém:
- 1 hrnek kešu ořechů
- 1/2 hrnku vody (množství můžeme zvýšit, pakliže chceme řidší krém)
Kešu ořechy dáme do horké vody (na cca 15-30 min). Poté je přendáme do mixéru, přidáme vodu (1/2 hrnku) a důkladně rozmixujeme. Měla by vzniknout krémová konzistence. Můžeme ještě přidat trochu citronové šťávy.
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.
Zdroje: Wikipedie, Healthline