Kokoška pastuší tobolka účinky

Kokoška pastuší tobolka účinkyKokoška pastuší tobolka (Capsella bursa-pastoris) se dnes často považuje za plevel, ačkoliv byla dříve hojně využívaná. Roste prakticky všude kolem nás – na cestách, lukách, příkopech, stráních, polích a zahradách.

Jedná se o letničku, která však někdy žije jako rostlina dvouletá nebo vytrvalá. Dorůstá výšky až půl metru, má větevnatou lodyhu, která vyráží z růžice přízemních listů lyrovitě peřenosečných. Lodyžní listy jsou široce ouškatě přisedlé, celokrajné až peřenolaločné, horní listy jsou čárkovité a prakticky celokrajné. Květy má bílé, drobné se čtyřmi korunními lístky. Plodem jsou typické, srdčité tobolky, obsahující semena.

Lidově se bylině přezdívá srdíčko, penízek nebo babí kapsy. Ovšem oficiální název vyplynul z toho latinského, který lze přeložit jako brašna (taška) pastýře, s čímž se setkáme i v dalších světových jazycích – v angličtině se nazývá „Shepard’s purse“, v němčině „Hirtentäschel“ a ve francoužštině „Le bourse a pasteur.“

Nejčastěji se sbírá nať (Herba bursae pastoris), a to nejlépe za květu rostliny, což může být od března až do listopadu. Obsahuje flavonoidy, třísloviny a řadu minerálních látek. Listy mladé rostliny jsou bohatým zdrojem vitamínů a minerálů, z nichž především zmíníme vitamín K, C a vápník. Kokoška se proto přidává do polévek, pečiva a nádivek obzvláště na jaře. V Japonsku a Indii se využívá při přípravě masa a ryb. Francouzi z ní připravují saláty. Drcená semena slouží jako nahražka hořčice. Dodnes se využívá v lidovém léčitelství.

Účinky:

  • Přispívá ke správnému stavu krevního oběhu, normálnímu tlaku.
  • Přispívá ke komfortu v období menstruace (1).
  • Výplachy, sedací koupele nebo umývání se využívají v oblasti žil konečníku.
  • Podporuje normální stav močových cest.
  • Přispívá ke správnému stavu žaludku, střev.
  • Napomáhá zdraví svalů.
  • Existují spekulace o dalších možných účincích (2).

Nežádoucí účinky

Při užívání není vhodné překračovat dávkování. Bylinář Franěc například pokládal samostatné podávání bylina za příliš silné a doporučoval ji pouze do směsí s podílem maximálně 40%.

Bylina není vhodná pro dlouhodobé užívání. Je nevhodná v případě zvýšené srážlivosti krve, opatrnost je nutná v případě nemocí ledvin a štítné žlázy. Pro nedostatek vědeckých výzkumů se nedoporučuje během těhotenství, kojení. Není vhodná pro malé děti. Užívání je nutné konzultovat s lékařem v případě užívání léků, jelikož může hrozit interakce.

Formy

Nejčastěji se připravuje tradičním způsobem nálev (1-2 šálky denně), ovšem častěji se přidává do směsí. Existuje též tinktura. Připravuje se také koupel, obklad.

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Zdraví z boží lékárny, Marie Treben, bylinkyprovsechny.cz

Zmíněné produkty:

Kokoška

Kokoška tinktura