Konopice účinky
Rod „konopice“ je rozsáhlý a jednotlivé taxony jsou značně proměnlivé. Před časem byl profesorem Josefem Dostálem rozdělen na dva rody, a to konopice a konopička. V lidovém léčitelství nejznámější sbíraná konopice obilní (Galeopsis segetum Necker) přešla do rodu konopička a stala se konopičkou bledožlutou (Dalanum segetum). Méně zkušení sběrači mohou tuto bylinu zaměnit za konopici polní (Galeopsis tetrahit L.), což lze z hlediska fytoterapie tolerovat, protože celý rod původní konopice má stejné nebo podobné obsahové látky a tím i působení.
Konopice je letnička s měkce pýřitou lodyhou, dorůstající výšky kolem půl metru. Vstřícné listy jsou podlouhle vejčité, na okrajích zoubkované. Květy mají pětizubý kalich a žlutobílou korunu. Kvete od června do začátku září. Plodem
jsou 4 tvrdky.
Nejedná se o příliš rozšířenou rostlinu, vyskytuje se na písčitých půdách a na suchých místech. Občas se také pěstuje. Od června do srpna se sbírá kvetoucí nať (Herba galeopsidis).
Vlákna z rostliny se dříve též využívala při výrobě lan. Dnes se využívá v lidovém léčitelství, homeopatii. Obsahuje třísloviny, saponiny, organické kyseliny, silice, pektinové látky, minerály a další významné látky.
Účinky
- Podporuje správnou funkci dýchacích cest a plic. Podporuje normální stav sliznic. Ve Švýcarsku, Rakousku a Maďarsku bývá občas používána i v klasické medicíně. Často se kombinuje s plicníkem.
- Podporuje přirozenou detoxikaci organismu, správné hospodaření s vodou.
- Přispívá k podpoře krvetvorby. Často se kombinuje s natí zeměžluče, vachty nebo s natí či kořenem čekanky.
Směs (dle Jiřího Janči): nať konopice 100 g, sušená červená řepa 50 g, nať čekanky 50 g, nať zeměžluči 25 g, nať vachty trojlisté 25 g
- Bývá občas uplatňována i v gynekologii, přičemž se doporučuje jak vnitřní, tak i zevní použití např. ve formě koupelí a výplachu.
- Podporuje zdraví sleziny a imunitního systému.
- Podporuje přirozené regenerační procesy organismu.
Nežádoucí účinky
Ačkoliv toxické účinky nebyly prokázány, tak i přesto je vhodné se držet rozumných dávek. Opatrnost je nutná během těhotenství, kojení a užívání léků.
Formy
Obvyklou formou je nálev (2-3 šálky denně), případně prášek. Bývá často kombinována s jinými bylinami.
Nálev: 1 lžička se zalije 250 ml vody a necháme několik minut louhovat. Poté přecedíme.
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.
Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 2. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz
Zmíněné produkty: