Kontryhel účinky

Kontryhel účinkyKontryhel (Alchemilla vulgaris) byl znám již v dávných dobách a využíván v různých odvětvích života. Řadí se do čeledi růžovité (Rosaceae).

Jedná se o trvalku, může dorůstat až do výšky 20-30 cm. Má dlouhý oddenek. Přízemní listy mají dlouhou stopku, kulatou čepel, rozeklanou do jedné třetiny v 7 až 9 pilovitých laloků. Lodyžní listy jsou většinou přisedlé nebo krátce stopkaté a mají kulaté a hluboce pilovité palisty, které tvoří kolem lodyhy jakýsi pohár. Celá rostlina je mírně ochlupená. Květy jsou velmi drobné a mají žlutozelenou barvu. Tvoří vrcholičnatá květenství. Plodem jsou nažky.

Předmětem sběru je kvetoucí nať (Herba alchemillae), sbíraná od května do září, nejlépe kolem deváté hodiny dopoledne. Suší se obvykle rovnoměrně rozložená na dobře větraném místě. V případě použití umělého tepla by teplota neměla přesáhnout 40°C.

Rostlina se nejčastěji vyskytuje od nížin až po hory, spatříme ji na loukách, pastvinách, prameništích, ve světlých vlhčích lesích, u cest a potoků. Vyskytuje se téměř v celé Evropě, v některých oblastech Asie a Severní Americe.

Oficiální název Alchemilla vulgaris neboli kontryhel obecný je název pro hned několik desítek velmi podobných druhů, z nichž nejznámější je kontryhel žlutozelený (A. xanthochlora), kontryhel holý (A. glabra) a kontryhel pastvinný (A. pastoralis).

Existuje řada přezdívek, mnohé z nich vznikly kvůli kapičkám rosy – slzy víl, slzy Boží a mnohé další. Tradovalo se, že podporují mládí, takže se využívaly v průběhu krášlicích rituálů.

Bylina se používá při přípravě různých jídel. Mladé listy se přidávají do salátů, polévek, omáček. Dodnes se využívá v lidovém léčitelství a homeopatii. Obsahuje třísloviny, hořčiny, silice, organické kyseliny, některé vitamíny a minerály a další významné látky.

Účinky:

  • Kontryhelu se často přezdívá „ženská bylinka“. Přispívá ke komfortu v průběhu menstruace a menopauzy. Podporuje hormonální rovnováhu a zdraví ženských orgánů.

Kneippův „královský“ čaj připravíme ze 40 g nati řebříčku, 30 g nati kontryhelu, 20 g květu měsíčku a 10 g listu šalvěje. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme přikryté několik minut louhovat. Přecedíme a užíváme 2-3 šálky denně. Připravujeme vždy čerstvý.

Ženská směs: skládá se ze dvou dílů řebříčku, k němuž přidáme po jednom dílu heřmánku a kontryhelu. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme přikryté několik minut louhovat. Přecedíme a užíváme 1-2 šálky denně. Nálev vždy připravujeme čerstvý. Můžeme jej též použít jako přísadu do koupele.

Pochva směs: 100 g nati rdesna ptačího, 50 g nati kontryhelu, 50 g květu měsíčku, 25 g nati řebříčku, 25 g nati mateřídoušky. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme přikryté několik minut louhovat. Přecedíme a užíváme 2-3 šálky denně. Nálev vždy připravujeme čerstvý.

Plodnost směs: 2 díly kontryhelu, 1 díl řebříčku, 1 díl hluchavky. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme přikryté několik minut louhovat. Přecedíme a užíváme 2-3 šálky denně. Nálev vždy připravujeme čerstvý.

Menstruace směs: stejné díly natě kontryhelu, hluchavky, mateřídoušky, řebříčku, květu měsíčku. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme přikryté několik minut louhovat. Přecedíme. Začneme užívat několik dní před očekávanou menstruací.

Klimakterium: 100 g natě kontryhelu, 50 g natě řebříčku, 50 g květů měsíčku, 50 g listů šalvěje, 20 g květů hluchavky bílé 20 g. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme přikryté několik minut louhovat. Přecedíme a užíváme 2-3 šálky denně. Nálev vždy připravujeme čerstvý.

  • Napomáhá látkové výměně, správnému trávení.
  • Podporuje srdeční sval, stav červených krvinek, normální hladinu cholesterolu a cukru v krvi.
  • Přispívá ke správné funkci svalů, končetin.
  • Napomáhá harmonii a dobrému spánku. Může se kombinovat např. s chmelem, kozlíkem.
  • Ve směsi s dalšími bylinkami podporuje normální pocení.

Normální pocení směs: 2 díly natě šalvěje, 1 díl natě kontryhele, 1 díl natě přesličky. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme přikryté několik minut louhovat. Nálev vždy připravujeme čerstvý. Přecedíme a užíváme 1-2 šálky denně, po dobu 2-3 týdnů, poté uděláme pauzu.

  • Podporuje zdraví pokožky, normální stav kožního mazu. Můžeme aplikovat nálev (vychladlý), obklad, olej, tinkturu či připravit pleťovou masku.

Pleťová maska: ​smícháme 1 čajovou lžičku bílého jílu s 1 polévkou lžící kontryhelu. Zalijeme 1/2 sklenicí horkého mléka. Promícháme a necháme mírně vychladnout. Teplou směs nanášíme na obličej a necháme 15-20 min. Poté smyjeme teplou vodou. Tato maska podporuje zdraví pokožky, zároveň přispívá k čištění a zklidnění.

  • Existují spekulace o dalších možných účincích (1).

Nežádoucí účinky

Ačkoliv se kontryhel obecně považuje za bezpečnou bylinu, tak i přesto je nutné držet se doporučených dávek.

Konzultace s lékařem je nutná v průběhu těhotenství, kojení, užívání léků a těžších onemocnění.

V případě zevního použití vždy doporučujeme nejdříve provést zkoušku na alergii (nanést menší množství a sledovat cca 30 min, zda se objeví např. zarudnutí, svědění…).

Formy

Nejčastěji se připravuje tradičním způsobem nálev (2-3 šálky denně). Kúra trvá 3-4 měsíce. Dělají se též sedací koupele, výplachy a obklady.

Nálev (kontryhelový čaj): 1 čajovou lžičku zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme několik minut louhovat. Poté přecedíme.

Kontryhel tinktura: 30 g sušené byliny dáme do sterilní nádoby a zalijeme 500 ml cca 40% alkoholu (např. vodka). Kontryhel by měl být kompletně ponořen. Nádobu uzavřeme a necháme cca 3-4 týdny macerovat. Občas můžeme protřepat. Po uplynutí této doby přecedíme do uzavíratelné nádoby. Skladujeme v temnu a chladnu. Obvykle se dávkuje 15-20 kapek 2-3x denně.

Víno: 30 g sušené byliny dáme do sterilní nádoby a zalijeme 750 ml kvalitního suchého vína. Necháme takto cca 10-14 dnů vyluhovat. Občas můžeme protřepat. Po uplynutí této doby jemně přefiltrujeme do uzavíratelné nádoby. Skladujeme v temnu a chladnu. Užívá se lžíce 2-3x denně.

Obklad: 1 polévkovou lžíci byliny zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme cca 10-15 min louhovat. Poté přecedíme. Vhodnou látku namočíme v nálevu, aplikujeme a fixujeme. Pakliže máte takovou možnost, tak lze přikládat přímo čerstvé listy či šťávu z rostliny.

Kontryhel koupel: Pro celkovou koupel bereme 200 g sušených nebo několik dvouhrstí čerstvých bylinek, dáme je na noc do nádoby se studenou vodou, následující den vše zahřejeme a tekutinu přilejeme do koupele. Teplota vody by měla být příjemná, nikoliv horká. Doba trvání lázně je obvykle 15-20 min.

Kontryhelový olej: hrst byliny dáme do čisté láhve a zalijeme panenským rostlinným olejem (např. olivový, slunečnicový…) tak, aby byla kompletně ponořená. Uzavřeme a necháme takto 2-3 týdny macerovat. Občas můžeme nádobu protřepat. Poté již stačí přecedit.

Zmíněné produkty:

Kontryhel

Kontryhel kapky

Koupel

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Zdraví z boží lékárny, Marie Treben, Léčivé rostliny a jejich využití v lidovém léčitelství, Nosal M., Wikipedie, 500 nejlepších receptů lidové medicíny, Dionýz Dugas, Zelená kosmetika, Michaela Suchá