Kopretina řimbaba účinky (řimbaba účinky)
Řimbaba obecná (Pyrethrum parthenium) pochází z jihovýchodní Evropy, v České republice se pěstuje a v teplejších oblastech zplaňuje.
Dodnes se můžete někde ještě setkat s dříve platným synonymem byliny – Chrysanthemum parthenium nebo ještě starším latinským názvem Tanacetum parthenium.
Jedná se o silně aromatickou trvalku s přímou, větvenou, hranatou lodyhou, dorůstající do výšky až 1 metr. Dolní listy jsou řapíkaté, horní přisedlé, všechny v obrysu vejčité, peřenosečné až lichozpeřené, s 1 až 5 jařmy peřenoklaných úkrojků. Chocholík je řídký, s 15 až 20 dlouze stopkatými úbory, terčové oboupohlavní květy jsou žluté, jazýčkové květy samicí bílé. Plodem je milimetrová nažka. Kvete v červnu až v srpnu. Obvykle se sbírá kvetoucí nať (Herba pyrethri parthenii), nejlépe na počátku rozkvětu.
Řimbaba se využívá již dlouhou dobu. Například se o ní zmiňuje starořecký spisovatel a historik Plutarchos, který popisuje, jak rostlina pomohla dělníkovi, který spadl při práci z lešení. Mimochodem anglický název „feverfew“ se doslova překládá jako „méně horeček.“ Rostlina se využívá v homeopatii a lidovém léčitelství. Obsahuje silice, třísloviny a další významné látky.
Účinky:
- Bylina přispívá k normální teplotě těla, přirozené obranyschopnosti.
- Podporuje normální kondici organismu – receptory (1).
- Napomáhá správné činnosti cév.
- Podporuje funkci střev, látkovou výměnu.
- Využívá se pro podporu komfortu v období menstruace.
- Napomáhá správné funkci svalů, kloubů. Kromě vnitřního užívání se doporučují i obklady.
- Využívá se při rekonvalescenci.
- Podporuje optimální kondici hlavy (nervová vlákna a receptory).
- Z byliny lze připravit kloktadlo.
- Přispívá k normálnímu stavu pokožky.
- Existují spekulace o dalších možných účincích (2).
Nežádoucí účinky
Kopretina řimbaba se obecně považuje za bezpečnou rostlinu. V užívání je vhodné dělat pauzy a je lepší ji nekonzumovat nalačno. V případě překročení doporučených dávek se mohou objevit nepříjemné symptomy např. těžkost v žaludku, nevolnost, únava apod. Neměla by se užívat během těhotenství, kojení, není vhodná pro malé děti.
Formy
Vhodnou formou je tinktura či tradičně připravovaný nálev (2 šálky denně). Někdy se používá i prášek. Zevně se aplikuje ve formě obkladů, kloktadla.
Nálev: 1 lžička se zalije 250 ml vody a necháme několik minut louhovat. Poté přecedíme.
Zmíněné produkty:
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.
Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 4. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich