Koriandr účinky

Koriandr účinky (koriandr a zdraví, koriandr léčivé účinky)Koriandr setý (Coriandrum sativum) je původem ze Středomoří a západní Asie, přičemž může dorůstat do výšky až přes půl metru. V současné době se pěstuje a využívá po celém světě. Vyžaduje slunné a nepříliš suché stanoviště s výživnou půdou, zplaňuje jen zcela výjimečně.

Je to jednoletá a někdy i dvouletá rostlina. Spodní listy má jednoduše peřenodílné s vejčitými, peřenoklanými lístky. Vrchní listy přisedají
pochvou a jsou dva až třikrát zpeřené, čárkovité. Květy mají
bílou až starorůžovou barvu. Jsou sestaveny ve složitých okolících.
Plodem je kulatá rýhovaná nažka.

Dodnes s přesností nevíme, kdy se lidstvo poprvé dozvědělo o této rostlině. Archeologické vykopávky dokazují, že se užívala již ve starověké Číně, Indii, Egyptě či Řecku.

Přidává se do chleba, perníku, jídel s masem, polévek a salátů, příloh. Využívá se při nakládání hub a zeleniny. Tvoří jednu ze základních součástí indického kari a uplatňuje se v ostré mexické, arabské a čínské kuchyni. Je součástí některých alkoholických nápojů např. piva či vína. Během přípravy jídel se doporučuje koření přidávat až na závěr tepelné úpravy, aby neztratilo svou specifickou chuť a aroma.

Druhým ne méně významných odvětvím, kde se koriandr vyznamenal, je oblast zdraví.

U rostliny se využívají všechny její části – každá má své specifické aroma a chuť. Nejčastěji se používá plod (Fructus coriandri), který se sbírá před úplnou zralostí, nejlépe v srpnu. Bylina obsahuje třísloviny, pektiny, cukry, vitamín C, tanin a další významné látky.

Účinky

  • Podporuje trávení, střevní peristaltiku a normální stav plynů, funkci žaludku, slinivky a jater. Přispívá k čistým střevům. (1)
  • Podporuje přirozenou detoxikaci organismu, metabolismus.
  • Přispívá k normální funkci imunity, dýchacích cest.
  • Podporuje normální hladinu cukru, cholesterolu a tlaku.
  • Přispívá ke správné funkci močových cest.
  • Z koriandru se připravuje mast na klouby.
  • Silný nálev z koriandru se využívá pro omývání očí (1 polévková lžíce na sklenici vody).
  • Podporuje svěží dech a zdraví zubů.
  • Využívá se jako afrodiziakum. Existuje dokonce recept na nápoj lásky: rozdrcená pražená semínka smícháme s horkým vínem a přidáme skořici a zázvor.

Nežádoucí účinky

Prozatím nejsou známy žádné vážnější nežádoucí účinky. Nedoporučuje se užívat u žaludeční leze (např. čerstvého žaludečního vředu…), při těžších cévních onemocněních. Zároveň je vždy nutná konzultace s lékařem v případě těhotenství, kojení a předepsaných léků. Koriandr není vhodný pro malé děti.

Formy

Vhodnou formou je nálev, který užíváme v množství 2 až 3 šálky denně. Můžeme též použít prášek ze semen.

Nálev: 1 lžičku zalijeme 250 ml vody a necháme několik minut louhovat. Poté přecedíme.

Drcený koriandr se často používá pro zlepšení vůně a chuti čajových směsí. Může se smíchat s kmínem, fenyklem, anýzem nebo kořenem anděliky.

Zmíněné produkty:

Koriandr semena

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 2. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich,
bylinkyprovsechny.cz.