Kostival účinky
Kostival lékařský neboli černý kořen (Symphytum officinale) roste především ve vlažných místech, hlavně u potoků, též na loukách, příkopech, náspech, okrajích lesů.
Řadí se do čeledi brutnákovité (Boraginaceae). Je to vytrvalá rostlina s tlustým, bohatě větveným černým oddenkem, který je na řezu jasně bílý, ale rychle hnědne. Silná, hranatá a dužnatá lodyha je – podobně jako celá rostlina – drsná díky svým malým a tuhým chloupkům. Velké tmavozelené listy jsou střídavé, podlouhle kopinaté. Fialové, trubkovité květy jsou uspořádány ve vrcholových vijanech. Jejich barva kolísá od fialové přes modrou, červenou až k růžové, výjimečně i bílé. Plody jsou 4 jednosemenné tvrdky. Rostlina často dorůstá do výšky až jednoho metru.
Nejčastěji se sbírá kořen (Radix consolidae majoris), a to nejlépe v březnu a dubnu nebo v říjnu a listopadu. Jako náhrada se používá i list (Folium consolidae majoris). Kořen se suší rovnoměrně rozložený na slunci, v případě použití umělého tepla se používá teplota cca do 40°C.
Kostival byl hojně využíván již ve starověkém Egyptě, Římě, ale i Japonsku. Přidával se do polévek, salátů. Získávalo se z něj přírodní barvivo. Staré herbáře se zmiňují o jeho hojném využití v rámci dýchací a trávicí soustavy. Dnes je v mnoha zemích vnitřní užívání nedoporučováno či přímo zakázáno. Z rostliny se vyrábí hnojiva, využívá se jako krmivo.
Obsahuje alantoin, alkaloidy, sliz, škrob, aminokyseliny, pryskyřice, silice a další látky.
Účinky
- Využívá se na kosti, klouby, svaly, šlachy, meziobratlové ploténky. V antických dobách si jej velmi oblíbili vojáci v průběhu válečných tažení. Dnes je populární mezi sportovci.
Svaly: pomeleme stejné díly kořene prhy, kostivalu, natě jitrocele a květu divizny. Vše důkladně promícháme. Do tohoto prášku přidáme tolik panenského oleje, aby vznikla řídká kasička. Sval jí masírujeme po celé délce až po úpony.
Klouby: uvaříme brambory ve slupce a následně je rozmačkáme. Přidáme k nim poloviční objem pomletého čerstvého nebo sušeného kořene kostivalu. Dáme na plátno a můžeme ještě přidat tinkturu z prhy. Aplikujeme a fixujeme. Necháme působit přes noc.
Klouby a kosti: Do 250 g čerstvého tvarohu přimícháme 2 lžíce tinktury z prhy a kostivalu. Rozetřeme na kousek plátna (tloušťka cca 2 cm). Přiložíme, fixujeme a necháme působit, dokud tvaroh nevyschne.
Tinktura na klouby: vhodnou čistou láhev naplníme nadrobno nasekanou bylinkovou směsí stejných dílů plodů či květů jírovce, natě rozmarýnu a kořenů kostivalu. Zalijeme vodkou, uzavřeme a necháme 2-3 týdny macerovat na slunném místě. Poté přecedíme do vhodné nádoby. Používáme zevně – konkrétní místo opakovaně masírujeme a potíráme.
Kneippova košile na klouby: kostival smícháme s několika z následujících bylin (můžete přidat několik, či všechny, záleží na vás) – řebíček, divizna, heřmánek, kopřiva, pampeliška, jetel, jitrocel, hluchavka, máta, mateřídouška, prvosenka, podběl, fialka, bříza, vrba. Dvě hrsti směsi zalijeme 2 l vody a přivedeme k varu. Poté odstavíme a přikryté necháme mírně vychladnout. Scedíme a do odvaru namočíme košili ze silnějšího lněného plátna. Vyždímáme. Oblečeme, zavineme se do deky a nejméně hodinu se vyhřejeme v teplé posteli.
- Aplikuje se na paty.
- Používá se v stomatologii – podpora normálního stavu dásní a zubů (ve formě kloktadla).
Recept: Smícháme stejné díly květu heřmánku a kořene kostivalu. Důkladně promícháme. 4 lžíce směsi zalijeme 500 ml teplé vody a necháme macerovat cca 12 hodin. Poté ohřejeme k bodu varu a odstavíme. Scedíme a přidáme 2 lžičky tinktury z prhy. Tento odvar držíme v ústech po dobu několika minut několikrát denně. Nepolykáme! Z odvaru můžeme udělat také obklad.
- Podporuje normální stav žil končetin.
- Bývá součástí některých kosmetických přípravků – podporuje zdraví pokožky.
Pleťová voda: do čisté 100 ml nádoby nalijeme kostivalovou tinkturu a ricinový olej ve stejném poměru (1:1). Dolijeme nejlépe destilovanou vodou. Vše důkladně promícháme. Aplikujeme na odlíčenou pleť pomocí vaty či kosmetického tamponu.
- Přispívá ke zdraví vlasů.
Oplachování vlasů: 1 polévkovou lžíci kostivalu zalijeme 200 ml vody a několik minut povaříme. Poté odstavíme a ještě 10-15 min necháme louhovat. Přecedíme. Můžeme též přidat i jiné bylinky, které podpoří zdraví vlasů např. lopuch, kopřivu…
- Mast z kořene kostivalu a třezalkového oleje se využívá po náročném porodu.
- Potírání hrudníku a zad podporuje normální stav dýchacích cest.
Dýchací cesty směs: smícháme následující byliny ve stejném poměru – jitrocel, sléz a kostival. 1 polévkovou lžíci směsi zalijeme 1 500 ml vody a necháme přes noc louhovat. Druhý den zahřejeme, tak aby nedošlo k varu. Kloktáme několikrát denně.
Nežádoucí účinky
V ČR se nedoporučuje pro vnitřní použití.
V případě zevního použití vždy doporučujeme nejdříve provést zkoušku na alergii (nanést menší množství a sledovat cca 30 min, zda se objeví např. zarudnutí, svědění…).
Formy
Z bylinky se vyrábí kostivalová mast, gel, tinktura, obklad či koupel.
Obklad z odvaru: 2 polévkové lžíce nastrouhaného kořene povaříme 10 min na ohni, několik minut vyluhujeme a scedíme. Namočíme gázu a přikládáme na konkrétní místo.
Obklad z moučky: kořen pomeleme na prášek, přidáme trochu panenského oleje a horké vody a vymícháme na kaši. Ještě teplé natřeme na lněný hadřík, přiložíme a fixujeme.
Obklad z čerstvých listů: listy umyjeme a přikládáme na místo. Vhodné zavázat.
Obklad se smetanou: kořen kostivalu umeleme na prášek. 1 lžičku kořene smícháme s 2 lžícemi zakysané smetany. Směs rozetřeme na čistý hadřík a přiložíme na konkrétní místo. Zabalíme teplým šátkem a necháme 40 minut. Opakujeme po dobu 10 dnů.
Kostivalová koupel: lze připravit z odvaru kořenů či listů. Hrst byliny přelijeme 1 l studené vody a 10 minut povaříme na mírném ohni. Poté přecedíme a odvar přilijeme k lázni. Teplota vody by měla být příjemná pro pokožku. Obvyklá délka koupele je 15-20 min. Lázeň můžeme ještě doplnit o nálev či odvar z jiných podobně působících bylin např. heřmánku, levandule, měsíčku apod.
Kostivalový olej: hrst nakrájeného kořene kostivalu dáme do čisté láhve. Zalijeme panenským olivovým či slunečnicovým olejem, tak aby byl kompletně ponořená. Uzavřeme a necháme takto stát cca 2 až 3 týdny. Občas můžeme protřepat. Poté již stačí přecedit. Aplikujeme a masírujeme dle potřeby několikrát denně. Do oleje můžeme přidat několik kapek oblíbené silice, abychom zlepšili výsledné aroma.
Zmíněné produkty:
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.
Zdroje: Zdraví z boží lékárny, Marie Treben, Herbář léčivých rostlin, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz, 500 nejlepších receptů lidové medicíny, Dionýz Dugas, Bylinková terapie: Léčivé elixíry pro zdraví i krásu, Golasovská Monika