Kostival účinky
Kostival lékařský neboli černý kořen (Symphytum officinale) roste především ve vlažných místech, hlavně u potoků, též na loukách, příkopech, náspech, okrajích lesů.
Je to vytrvalá rostlina s tlustým, bohatě větveným černým oddenkem, který je na řezu jasně bílý, ale rychle hnědne. Silná, hranatá a dužnatá lodyha je – podobně jako celá rostlina – drsná díky svým malým a tuhým chloupkům. Velké tmavozelené listy jsou střídavé, podlouhle kopinaté. Fialové, trubkovité květy jsou uspořádány ve vrcholových vijanech. Jejich barva kolísá od fialové přes modrou, červenou až k růžové, výjimečně i bílé. Plody jsou 4 jednosemenné tvrdky. Rostlina často dorůstá do výšky až jednoho metru.
Byl hojně využíván již ve starověkém Římě, ale i Japonsku. Přidával se do polévek, salátů. Staré herbáře se zmiňují o jeho hojném využití v rámci dýchací a trávicí soustavy. Dnes je v mnoha zemích vnitřní užívání nedoporučováno či přímo zakázáno.
Nejčastěji se sbírá kořen (Radix consolidae majoris), sbíraný na jaře v březnu a dubnu nebo na podzim v říjnu a listopadu. Jako náhrada se používá i list (Folium consolidae majoris). Obsahuje alantoin, alkaloidy, sliz, škrob, aminokyseliny, pryskyřice, silice a další látky.
Účinky
- Využívá se na kosti, klouby, svaly, šlachy, meziobratlové ploténky. V antických dobách si jej velmi oblíbili vojáci v průběhu válečných tažení.
- Aplikuje se na paty.
- Používá se v stomatologii – podpora normálního stavu dásní a zubů (ve formě kloktadla).
- Podporuje normální stav žil končetin – mast, obklady.
- Bývá součástí některých kosmetických přípravků – podpora zdraví pokožky.
- Mast z kořene kostivalu a třezalkového oleje se využívala po náročném porodu.
- Potírání hrudníku a zad podporuje normální stav dýchacích cest.
Nežádoucí účinky
V ČR se nedoporučuje pro vnitřní použití.
Formy
Z bylinky se vyrábí kostivalová mast, gel, tinktura, obklad či koupel.
Obklad z odvaru: 2 polévkové lžíce nastrouhaného kořene povaříme 10 min na ohni, několik minut vyluhujeme a scedíme. Namočíme gázu a přikládáme na konkrétní místo.
Obklad z moučky: kořeny pomeleme na moučku a rozmícháme v šálku vřelé vod. Přidáme několik kapek slunečnicového či olivového oleje. Uděláme kaši, natřeme na hadřík a ještě teplé přikládáme na postižené místo. Vhodné zabalit.
Obklady z čerstvých listů: listy umyjeme a přikládáme na místo. Vhodné zavázat.
Koupel: lze připravit z odvaru kořenů či listů
Zmíněné produkty:
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.
Zdroje: Zdraví z boží lékárny, Marie Treben, Herbář léčivých rostlin, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz