Kotvičník účinky
Kotvičník zemní (Tribulus terrestris) se řadí do čeledi kacibovité (Zygophyllaceae), může dorůstat až do výšky 60 cm. Má poléhavou málo větvenou lodyhu, palisty a vstřícné, krátce řapíkaté, kopinaté listy. Žluté pětičetné květy se objevují v červnu a červenci. Ostnatý plod obsahuje hnědá semena.
Rostlina je rozšířena hlavně v Evropě, Asii, Africe a Austrálii. Typickým místem výskytu jsou suchá místa, stepi, polopouště, ale daří se jí i na pastvinách, kolem cest či v zahradách.
Domovinou je nejspíše Čína a Indie, kde je dodnes oblíben a využívá se především v ájurvédě a tradiční čínské medicíně.
Bylina je bohatá na steroidní saponiny, alkaloidy, glykosidy, flavonoidy, třísloviny, pryskyřice, některé vitamíny a minerály (např. vitamín C) a další významné látky. Ve farmacii, medicíně a lidovém léčitelství se využívají plody, kořeny či celá nať.
Účinky
- Podporuje imunitu, fyzickou i psychickou výkonnost, vytrvalost. Kvůli těmto vlastnostem je častou součástí sportovní a stimulační výživy.
Imunita směs: smícháme stejné díly třapatky, šípku, černého bezu, rakytníku, kotvičníku, kopřivy, čekanky, zeměžluče. Vše důkladně promícháme. 1 lžičku směsi přelijeme 250 ml vroucí vody. Necháme 8-10 minut louhovat, poté přecedíme. Užíváme 1-2 šálky denně.
Vitalita směs: smícháme tyto bylinky ve stejném poměru – kotvičník, eleutherokok a gotu-kola (pupečník). 1 lžičku dobře promíchané směsi přelijeme 250 ml vody a povaříme 2-3 min. Odstavíme a necháme ještě cca 10 minut přikryté louhovat, poté přecedíme. Užíváme 1-2 šálky denně.
- Přispívá k normální činnosti krevního oběhu, podporuje normální tlak a cukr v krvi (1).
Krevní oběh směs: smícháme stejné díly pohanky, řepíku, gotu-koly (pupečník), jahodníku, kaštanu, kopřivy, rozrazilu, pampelišky a kotvičníku. Promícháme. 1 lžičku směsi přelijeme 250 ml vroucí vody. Necháme 8-10 minut louhovat, poté přecedíme. Užíváme 1-2 šálky denně.
- Podporuje normální funkci močové soustavy.
Močové cesty směs: smícháme následující byliny ve stejném poměru – celík zlatobýl, vřes, bříza, vrbka, svízel, pampelišku, brusinku a kotvičník. Promícháme. 1 lžičku směsi přelijeme 250 ml vroucí vody. Necháme 8-10 minut louhovat, poté přecedíme. Užíváme 1-2 šálky denně.
- Přispívá ke komfortu v období menopauzy.
- Podporuje dobrou náladu, harmonii a kvalitní spánek.
Harmonie a spánek: smícháme následující byliny ve stejném poměru – chmel, meduňka, mučenka, prvosenka, třezalka, levandule, mateřídouška, kotvičník. Promícháme. 1 lžičku směsi přelijeme 250 ml vroucí vody. Necháme 8-10 minut louhovat, poté přecedíme. Užíváme 1 šálek večer.
- Již od pradávna se využívá jako afrodiziakum, podporuje libido, plodnost u obou pohlaví (2).
Plodnost směs: smícháme následující byliny ve stejném poměru – kotvičník, kakost, vrbku a kontryhel. Promícháme. 1 lžičku směsi přelijeme 250 ml vroucí vody. Necháme 8-10 minut louhovat, poté přecedíme. Užíváme 1-2 šálky denně.
- Přispívá ke zdraví pokožky. Aplikuje se obklad či olej.
Nežádoucí účinky
Při užívání je nutné dodržovat doporučené dávkování. Nedoporučuje se dlouhodobé užívání, takže je vždy vhodné dělat pauzy.
S ohledem na obsah alkaloidů není kotvičník vhodný pro osoby mladší 18 let a těhotné či kojící ženy. Konzultace o užívání byliny je nutná u pacientů se zvětšenou prostatou, při onkologickém onemocnění prostaty, cukrovce a obecně při užívání léků (např. léky na srdce, krevní tlak).
V případě zevního použití vždy doporučujeme nejdříve provést zkoušku na alergii (nanést menší množství a sledovat cca 30 min, zda se objeví např. zarudnutí, svědění…).
Formy
Nejčastěji se vyskytuje ve formě nálevu, tinktury, tablet. Obvykle se doporučuje užívat po jídle nebo společně s jídlem.
Nálev: 1 lžička byliny se zalije 250 ml horké vody a necháme cca 8-10minut přikryté louhovat. Poté přecedíme.
Víno: 30 g byliny zalijeme 750 ml kvalitního suchého vína. Nádobu uzavřeme a necháme macerovat cca 2-3 týdny. V průběhu této doby občas protřepeme. Poté víno jemně přefiltrujeme do uzavíratelné nádoby. Skladujeme v temnu a chladnu. Užívá se 1 lžíce denně.
Obklad: 2-3 polévkové lžíce kotvičníku zalijeme 250 ml studené vody a povaříme 3-5 min, poté důkladně přecedíme. Vhodnou látku namočíme v odvaru, přikládáme a fixujeme. Opakujeme dle potřeby vícekrát.
Olej: hrst byliny dáme do čisté láhve. Zalijeme rostlinným olejem, tak aby byl kotvičník kompletně ponořen. Necháme 2 až 3 týdny macerovat. Občas můžeme protřepat. Poté již stačí přecedit. Aplikujeme dle potřeby.
Zmíněné produkty:
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.
Zdroje: vitaminybezcenzury.cz, Wikipedie, Bylinkopedie, bylinkyprovsechny.cz,