Kotvičník účinky
Kotvičník zemní (Tribulus terrestris) je rozšířen hlavně v Evropě, Asii, Africe a Austrálii. Jeho typickým místem výskytu jsou suchá místa, stepi, polopouště, ale daří se mu i na pastvinách, při cestách či v zahradách.
Domovinou je nejspíše Čína a Indie, kde je dodnes oblíben a využívá se především v ájurvédě a tradiční čínské medicíně.
Bylina je bohatá na steroidní saponiny, alkaloidy, glykosidy, flavonoidy, třísloviny, přyskyřice, některé vitamíny a minerály (např. vitamín C) a další významné látky.
Ve farmacii, medicíně a lidovém léčitelství se využívají jak plody a kořeny rostliny, tak i celá nať.
Účinky
- Podporuje imunitu, fyzickou i psychickou výkonnost, vytrvalost. Kvůli těmto vlastnostem je častou součástí sportovní a stimulační výživy.
- Přispívá k normální činnosti krevního oběhu, podporuje normální tlak a cukr v krvi (1).
- Podporuje normální funkci močové soustavy.
- Přispívá ke komfortu v období menopauzy.
- Podporuje lepší náladu, kvalitní spánek.
- Již od pradávna se využívá jako afrodiziakum, podporuje libido, plodnost u obou pohlaví (2).
- Podporuje normální stav pokožky.
Nežádoucí účinky
Při užívání je nutné dodržovat doporučené dávkování. S ohledem na obsah alkaloidů není kotvičník vhodný pro osoby mladší 18 let a těhotné či kojící ženy. Konzultace o užívání byliny je nutná u pacientů se zvětšenou prostatou, při onkologickém onemocnění prostaty a obecně při užívání léků.
Formy
Nejčastěji se vyskytuje ve formě klasicky připravovaného nálevu, ale i například tinktury, tablet. Maximální denní dávka není legislativně stanovena, ovšem i přesto je vhodné se držet základního pravidla „vše s mírou.“ Všeobecně doporučované denní dávkování je většinou 500 až 1500 mg (v závislosti na tělesné hmotnosti, pohlaví, fyzickém stavu a podobně). Obvykle se doporučuje užívat po jídle nebo společně s jídlem.
Zmíněné produkty:
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.
Zdroje: vitaminybezcenzury.cz
bylinkyprovsechny.cz,