Konopí účinky
Bohužel mnohým z nás se slovem konopí asociují spíše negativní myšlenky, avšak za to nemůže samotná rostlina, nýbrž názory dnešní společnosti. Samotné konopí je doslova rostlina nad zlato.
V lidovém léčitelství se využívá konopí seté neboli technické (Cannabis sativa var. sativa). To je poddruh konopí, který se výhradně pěstuje a zplaňuje opravdu ojediněle. Může dorůstat výšek až čtyřech metrů, přičemž se od konopí setého indického (Cannabis var. indica) liší právě tím, že neobsahuje omamné látky.
Konopí rozhodně nepatří mezi novinky posledních let, jedná se o jednu z nejstarších hospodářských bylin. Z jeho vlákna se vyráběly nejen velmi kvalitní textilie, ale i papír a stavební materiály s výrazně příznivými ekologickými vlastnostmi. Mimochodem první džíny, které vyrobila firma Levi Strauss, byly právě z konopí.
Z rostliny lze vyrábět motorové palivo, které by mohlo nahradit ropné produkty. Využívá se při recyklaci. Figuruje též při rekultivaci starých povrchových dolů, hald a pozemních skládek, protože vytahuje z půdy těžké kovy a vytváří bohatou vrstvu humusu. Zemědělci si už dávno všimli, že tato rostlina odpleveluje jejich pole a zhodnocuje půdu, a tuto její vlastnost využívali při střídání plodin na obhospodařovaných pozemcích.
Dlouhou dobu patřilo konopí ke stravě obyčejných lidí. Připravovaly se z něj tradiční pokrmy jako oblíbené židovské jídlo „Tzaddi“ nebo semencová polévka „semientiatka“ vařená např. v Polsku, Litvě a Lotyšsku. Semencová kaše bývala běžným jídlem venkovského lidu v Čechách i na Moravě, v některých oblastech Ruska je stále oblíbené semencové máslo. Konopí se pěstovalo i v klášterech po celé Evropě a Asii. Podle jednoho z výkladů pojídal Buddha během půstu jedno konopné semínko denně.
Samozřejmě se též rostlina od pradávna hojně využívala v oblasti zdraví. Zřejmě první psaný lékopis Pen Ts’ao Ching (Kánon bylin Božského zemědělce) sestavil ve 3. tisíciletí př. n. l. mýtický čínský císař Shen Nung (2737 až 2697 př. n. l.). Konopí v něm označil za elixír dlouhověkosti. Rostlinu využívali známé osobnosti např. britská královna Viktorie.
Z konopí se využívá jednak plod (Fructus cannabis sativae), a jednak nať (Herba cannabis sativae), trhaná zpravidla jen z vršků rostliny. Obsahuje celou řadu významných látek – organické kyseliny, sacharidy, cannabiol (CBN), cannabidiol (CBD), tetrahydrocannabiol (THC, jehož obsah v technickém konopí je velmi nízký 0,2-0,3%) a další látky. V semenech je obsažen hodnotný olej, bílkoviny, cholin, trigonellin a enzymy.
Účinky konopí
- Přispívá k normálnímu stavu organismu (1).
- Podporuje obranné mechanismy, funkci dýchacích cest (2).
- Přispívá k normálnímu stavu kloubů, kostí, svalů (3).
- V Indii se již od pradávna využívá pro podporu funkce trávicí soustavy, klidného žaludku, správné funkce střev (4).
- Podporuje normální funkci nervové soustavy, psychickou kondici, klidný spánek. Využívá se při stresu (5, 6, 7).
- Přispívá ke správné kondici krevního oběhu (8).
- Existují též spekulace o dalších možných účincích (9).
- Podporuje normální stav pokožky.
Nežádoucí účinky
Při užívání není vhodné překračovat doporučované dávkování. Pro nedostatek vědeckých výzkumů není vhodné užívat během těhotenství, kojení. Nevhodné pro děti. Doporučujeme též konzultaci s lékařem v případě užívání léků.
Formy
Na trhu existují různé formy – čaj, olej či mast.
Zmíněné produkty:
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.
Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 2. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz