Lékořice a zdraví (lékořice účinky)

Lékořice účinky (lékořice a zdraví)Lékořice lysá neboli sladké dřevo (Glycyrrhiza glabra) se řadí do čeledi bobovitých (Fabaceae). Může dorůstat až do výšky více než 1 m. Jedná se o trvalku s dřevnatým, dlouze výběžkatým, lysým oddenkem. Zelené listy jsou lichozpeřené, složené z kopinatých, zespoda lehce ochlupených lístků. Květy má modrofialové a jsou umístěny ve stopkatých, úžlabních hroznech. Plodem je hnědý lysý lusk, dlouhý kolem 30 mm.

Původní domovinou lékořice je nejspíše oblast Asie, později se rozšířila i do Středomoří. V českých zemích se začala pěstovat až v 16. století, kdy ji do střední Evropy rozšířili benediktíni z Bamberku. Následně již na jižní Moravě sama zplaněla. Preferuje teplé a suché podnebí a dostatek slunce. Mezi největší dovozce dnes patří Francie, USA, Itálie.

Obvykle kvete v červnu a červenci. Oddenek (Radix liquiritiae) se sbírá v březnu nebo v říjnu, nejlépe od šestého do desátého roku života rostliny. Při sušení se obvykle doporučuje rovnoměrně rozložit, vhodná teplota je 30°C. Při výrobě extraktu je potřeba kořen nasekat a namlít, dále se vaří. Výsledný produkt má štiplavou výraznou vůni, zajímavou chuť a černou barvu.

Rostlina se používala při výrobě leštidel, malířských barev, inkoustů. Jednu dobu se přidávala i do piva, aby vytvořila pěnu. Pro stejný účel se aplikovala i do náplní v hasících přístrojích. Používala se též jako korigens chuti (např. tabáku). Dodnes se využívá jako krmivo pro hospodářská zvířata. Jedná se o dobrou nektarodárnou rostlinu.

Glycyrizin obsažený v kořeni je 30-50x sladší než běžná sacharóza z řepy.  To se odrazilo i v latinském názvu, který pochází z řečtiny a překládá se jako sladký, lepkavý kořen. Z lékořice se dodnes dělají různé sladkosti, zmrzliny, bonbóny, cukrovinky, určitě dobře znáte pendrek. Pontefract cakes se začaly vyrábět ve městě Yorkshire v Anglii již v 18. století. Rostlina se přidává do některých likérů, limonád a dalších nápojů.

Lékořice byla hojně využívaná v medicíně starověkých civilizací. Zmínky o ní se objevují v egyptských papyrusech, asyrských tabulkách a čínských herbářích. Využili ji prý i vojáci Aleksandra Velikého v průběhu nájezdů, kdy neměli přístup k vodě. Rostlina je důležitou surovinou ve farmaceutickém průmyslu, homeopatii a lidovém léčitelství. Obsahuje flavonoidy, saponiny, cukry, škrob, hořčiny, pryskyřice, minerály a další významné látky.

Účinky

  • Bylina přispívá k normálnímu stavu dýchacích cest. Lze ji kombinovat i s dalšími podobně působícími bylinkami.

Průdušky: 1 díl lékořice, 1 díl jitrocele, 1 díl mateřídoušky. 1 lžičku zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme několik minut louhovat. Přecedíme, osladíme dle potřeby medem. Připravujeme vždy čerstvý. Dávkování: 2-3 šálky denně.

Plíce směs: 1 díl lékořice, 1 díl truskavec ptačí. 1 lžičku zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme několik minut louhovat. Přecedíme, osladíme dle potřeby medem. Připravujeme vždy čerstvý. Dávkování: 2-3 šálky denně.

Dýchací cesty recept I: smícháme stejné díly mletého nebo drceného kořene omanu a lékořice. 1 lžičku dáme do 250 ml studené vody. Pomalu ohříváme až do varu a přikryté necháme vychladnout. Přecedíme, osladíme dle potřeby medem a pijeme ráno a večer po doušcích. Připravujeme vždy čerstvý.

Dýchací cesty recept II: 2 díly lékořice, 2 díly proskurníku, 1 díl šalvěj list, 1 díl anýz plod, 1 díl borovice výhonky. 1 lžičku zalijeme 250 ml vroucí vody. Necháme několik minut louhovat. Přecedíme, osladíme dle potřeby medem. Připravujeme vždy čerstvý. Dávkování: 2-3 šálky denně.

  • Napomáhá přirozeným obranným mechanismům.
  • Látky z lékořice podporují tvorbu žaludečních šťáv, normální pH žaludku, látkovou výměnu. Pozor: rostlina má projímavé účinky (1, 2).
  • Bylina přispívá k podpoře funkce slinivky, nadledvinek a dalších žláz s vnitřní sekrecí.

Žlázy s vnitřní sekrecí směs dle Janči: 30 g kořen lékořice, 25 g květ černého bezu, 20 g kořen kuklíku městského, 20 g drcené jeřabiny. 1 lžička směsi se zalije 250 ml vroucí vody a necháme několik minut louhovat. Poté přecedíme. Nálev připravuje vždy čerstvý a obvykle se užívá 2-3 šálky denně před jídlem.

  • Podporuje normální stav svalů.
  • Přispívá ke zdraví močových cest.
  • Podporuje hormonální rovnováhu v průběhu klimakteria, menstruace.
  • Lékořicové obklady podporují zdraví pokožky (3).
  • Rostlina se přidává do ústní vody, zubní pasty (4).
  • Existují spekulace o dalších možných účincích (5).

Nežádoucí účinky

U lékořice je obzvláště nutné dodržovat doporučené dávkování. Nadměrné užívání se může projevit zvýšením krevního tlaku, nízkou hladinou draslíku, svalovou slabostí, průjmem a potlačením močení (v malých dávkách podporuje častější močení, ve vyšších dávkách močopudné účinky naopak mizí).

Pozor: dodržování doporučených dávek též platí i v případě konzumace pokrmů či nápojů s obsahem lékořice.

Bylina není vhodná pro dlouhodobé užívání, takže v rámci užívání je vhodné dělat přestávky.

Jelikož prozatím neexistuje dostatek vědeckých výzkumů, tak před užívání je nutná konzultace s lékařem u těhotných a kojících žen, malých dětí. To samé doporučení platí v případě těžších nemocí a při užívání léků, jelikož může hrozit nežádoucí interakce.

Formy

Bylina se může podávat jak samostatně, tak i ve směsích. Připravuje se čaj z lékořice (nálev). Z nadrceného kořene se vyrábí tinktura. Z čerstvé rostliny se dělá šťáva (Succus liquiritiae). Oblíbenou volbou bývá i lékořicový sirup. Zevně se aplikuje obklad či kloktadlo, připravený z odvaru.

Nálev (čaj z lékořice): 1 lžička byliny se zalije 250 ml vroucí vody a necháme několik minut louhovat. Poté důkladně přecedíme. Připravuje vždy čerstvý. Užívá se obvykle 1-2 šálky denně.

Tinktura: 50 g lékořice (kořen) zalijeme 500 ml cca 40% alkoholu (např. vodka), tak aby byla zcela ponořena. Sklenici uzavřeme a necháme na teplém a suchém místě po dobu cca 2-3 týdnů. Občas můžeme nádobu protřepat. Následně již zbývá tinkturu důkladně přecedit do předpřipravené uzavíratelné nádoby. Skladujeme na temném a chladném místě. Jiří Janča doporučuje dávkování 10-15 kapek 2-4x denně. Tinkturu můžeme nakapat do teplého nápoje či vody.

Lékořicový sirup: 125 g kořene přelijeme 1 litrem červeného vína a necháme 4 dny macerovat v uzavřené sklenici. Občas můžeme protřepat. Poté vše důkladně přecedíme a kořen podle možnosti ještě prolisujeme. Do získané tekutiny přidáme 1 kg cukru a vaříme na mírném ohni do zhoustnutí. Užíváme 3-4 čajové lžičky denně.

Odvar: 1-2 lžičky kořene se zalije 250 ml vody a necháme několik minut povařit. Na nějakou dobu odstavíme a následně přecedíme.

Obklad: Vhodnou látku (např. z bavlny) namočíme do odvaru a přiložíme na konkrétní místo. Obklad by měl být teplý nikoliv horký.

Lékořicový olej: lékořici dáme do vhodné čisté nádoby (cca 1/3 nádoby) a zalijeme ji panenským olejem (např. slunečnicový, olivový). Bylina by měla být kompletně ponořená. Nádobu necháme na slunném místě 2 až 3 týdny macerovat. Občas můžeme protřepat. Poté již stačí procedit a aplikovat dle potřeby.

Zmíněné produkty:

Lékořice

Lékořice tinktura

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroj: bylinkyprovsechny.cz, Wikipedie, Bylinkopedie, botanickafotogalerie.cz, Rostliny pro posílení organismu a zdraví, Ivan Jablonský, 500 nejlepších receptů lidové medicíny, Dionýz Dugas, Vypěstujte si své vlastní léky, James Wong, Exotické koření s recepty, Sedláček Pavel