Levandule účinky

Levandule účinky (levandule léčivé účinky, levandulový čaj účinky)Levandule pravá či lékařská (Lavandula vera) je vysoký polokeřík, který se řadí do čeledi hluchavkovité (Lamiaceae). Má přisedlé čárkovité a celokrajní listy, které jsou v mládí sedavé plstnaté, později zelenají. Na spodní části mají žlázovité tečky. Pyskaté květy, blankytně modré až fialové, jsou uspořádány do konečného klasu na holých lodyhách a krásně voní. Plodem jsou čtyři drobounké oříšky.

Květ (Flos lavandulae) se sbírá v červenci, před úplným rozvitím. Nať sbíráme v době květu rostliny, obvykle v srpnu. Suší se ve svazcích, které zavěsíme na stinném a vzdušném místě. V případě umělého tepla by teplota neměla přesáhnout 35-40°C.

Původní domovinou je nejspíše Středomoří, dnes je levandule rozšířena i v dalších teplých oblastech včetně známé francouzské Provence, kde se jí přezdívá „modré zlato.“

Ve středověku se hojně pěstovala v klášterech. Levanduli milovala dokonce královna Viktorie. Využívala se též v první a druhé světové válce. Někteří učitelé ve Francii vytahovali levandulové květy při zkouškách a testech, aby podpořili uklidnění studentů.

Název je odvozen od slova umývat, což napovídá, že se rostlina již ve starověku používala především do koupelí a pro kosmetické účely. I dnes se přidává do krémů, šampónů, sprchových gelů, mýdel, parfémů apod. Využívá se hojně v aromaterapii.  Z levandulových květů se vyrábí džem, cukr, čokoláda či zmrzlina. Bylina se přidává do rýže, do jehněčího a králičího masa, marinád. Dobře se kombinují s majoránkou, dobromyslí, petrželkou, rozmarýnem, saturejkou a tymiánem. Oblíbené jsou levandulové nápoje. Již ve starověku si lidé všimli, že bylina odpuzuje moly a jiný hmyz.

Levandule obsahuje silice, třísloviny, hořčiny, některé vitamíny a minerály a další významné látky. Dodnes se hojně užívá v lidovém léčitelství, homeopatii.

Účinky:

  • Podporuje klidný spánek, harmonii a dobrou náladu. Lze ji přitom ještě kombinovat s kozlíkem, tymiánem a chmelem. Levandulová koupel s přidáním rozmarýnu napomáhá obnově energie. (1, 2)

Životní síla „čchi“ směs: k přípravě této prastaré čínské bylinkové směsi použijeme 2 díly natě levandule, 2 díly lupínků růže, 1 díl mletého semene anýzu a 1 díl mleté skořice. 1 lžičku směsi zalijeme do 250 ml studené vody a pomalu ohříváme. Jakmile začíná vřít, odstavíme a necháme přikryté vychladnout. Pijeme teplé po doušcích 1x denně.

Spánek víno: Do 1 l červeného vína dáme po 2 lžících natě levandule, meduňky a chmelových šišek. Necháme 2-3 týdny macerovat na teplém místě. Scedíme, vymačkáme a užíváme před spaním (2-3 polévkové lžíce).

Uklidňující koupel: smícháme stejné díly natě levandule, máty a meduňky. Deset lžic směsi krátce povaříme ve 2 l vody, necháme stát, přidáme 3 lžíce medu a scedíme do koupele, která má trvat alespoň 20 minut. Teplota voda by měla být příjemná.

  • Přispívá k normálnímu trávení, správné funkci střev, normální odtok žluče.

Žaludek směs: 2 díly anýz semeno, 1 díl levandule nať, 1 díl máta nať. 1 lžička se zalije 250 ml vroucí vody a necháme několik minut louhovat. Poté přecedíme. Užívá se 2-3x denně, nalačno. Užívá se několik dní.

  • Podporuje funkci slinivky.
  • Pozor: může působit mírně močopudně.
  • Podporuje dýchací cesty.
  • Přispívá ke zdraví hlavy (nervová vlákna a receptory).

Obklad hlavy: bylinnou směs ze stejných dílů natě levandule, majoránky a máty. Pět lžic této směsi krátce povaříme v 500 ml vody. Necháme takto přikryté vychladnout a uděláme na 20-30 minut obklad na čelo a temeno hlavy.

  • Silný odvar nebo tinktura se využívá jako kloktadlo.
  • Levandulový olej či mast se aplikuje na svaly, klouby, pokožku.

Klouby směs: ze stejných dílů natě levandule, meduňky, třezalky a chmelových šišek. 1 lžička se zalije 250 ml vroucí vody a necháme několik minut louhovat. Poté přecedíme. Užívá se 2-3 šálky denně cca 6 týdnů.

Rozmarýnovo-levandulový olej na svaly: budeme potřebovat stejné díly nadrobno nasekaných natí rozmarýny a levandule. Byliny dáme do čisté sklenice a zalijeme panenským slunečnicovým či olivovým olejem (lze zvolit i jiný dle preferencí). Musí být dobře ponořeny. Nádobu necháme na slunném místě 2 až 3 týdny macerovat. Občas můžeme protřepat. Poté již stačí přecedit. Aplikujeme dle potřeby, svaly je vhodné olejem masírovat.

  • Přispívá ke zdraví vlasů, pokožky (3).

Pokožka recept: 4 lžíce natě levandule zalijeme 500 ml jablečného nebo vinného octa. Dbáme, aby nádoba byla čistá. Necháme takto 2 až 3 týdny na slunci macerovat. Občas můžeme protřepat. Přefiltrujeme a přidáme 1/2 dl tinktury z prhy arniky. Potíráme konkrétní místa.

Vlasy recept: stejné díly čerstvé nebo sušené natě kopřivy a levandule zalijeme lihem, aby byly byliny dobře ponořené. Necháme na slunném místě 2-3 týdny macerovat. Občas můžeme protřepat. Po uplynutí této doby přecedíme do uzavíratelné nádoby. Skladujeme v temnu a chladnu. Tinkturu před použitím zředíme vodou v poměru 1:1 a vmasírujeme do vlasové pokožky.

Sprej na obličej: do rozprašovače dáme 1 dl růžové vody a 10 kapek levandulového oleje. Dobře protřeseme a podle potřeby nasprejujeme obličej. Příjemně osvěží během horkého období roku.

Nežádoucí účinky

V případě užívání rozumných dávek se bylina považuje za bezpečnou. V extrémně vysokých dávkách omamuje, proto při vnitřním užívání platí zásada, že se musí dodržet rozumné dávkování.

Opatrnost je nutná během těhotenství, kojení a při užívání léků.

V případě zevního použití vždy doporučujeme nejdříve provést zkoušku na alergii (nanést menší množství a sledovat cca 30 min, zda se objeví např. zarudnutí, svědění…).

Formy

Nejčastěji se z rostliny připravuje standardním způsobem nálev (2-3 šálky denně). Vhodnou formou je též tinktura, olej či sirup. Často se přidává do směsí. Zevně se vyrábí koupel, obklad, mast, olej, pleťová voda či pytlíček. Levandule se též uplatňuje během inhalací.

Levandulový čaj – recept

Levandulová tinktura – recept

Levandulový sirup – recept

Levandulová limonáda – recept

Levandulová koupel – recept

Levandulová voda – recept

Levandulový olej – recept

Levandulová mast – recept

Obklad: 4 čajové lžičky levandulových květů přelijeme 500 ml vroucí vody a necháme 5 minut vyluhovat. Přecedíme a namočíme vhodnou látku. Aplikujeme a fixujeme.

Osvěžující koupel: směs stejných dílů natě máty, rozmarýnu, levandule, yzopu a přesličky. Deset lžic této směsi dáme do tenké punčochy nebo sáčku z jemné látky a zavěsíme do proudu tekoucí vody. Po napuštění vany necháme ve vodě. Teplota vody by měla být příjemná pro pokožku. Obvyklá délka koupele je 15-20 min.

Koupel rukou: smícháme stejné díly květu měsíčku, heřmánku a natě levandule. Pět lžic směsi krátce povaříme v 500 ml vody a necháme 10 minut přikryté vyluhovat. V teplé lázni máčíme ruce 10-15 minut. Potom je ošetříme  bylinkovým olejem či krémem. Koupel používáme k čištění a zjemnění pokožky rukou a před manikúrou.

Levandulové mýdlo:

  • 100 g mýdlové hmoty
  • 1-2 lžičky mleté levandule
  • sušená levandule na dozdobení

Mýdlovou hmotu nakrájíme na menší kousky, které následně rozpustíme ve vodní lázni (do většího hrnce nalijeme studenou vodu, do které pak umístíme druhou nádobu s mýdlovou hmotou). Hrnec postupně zahříváme. Jakmile se hmota rozpustí, přidáme mletou levanduli.

Následně směs odstavíme. Ještě teplou směs plníme do formiček, dozdobíme sušenou levandulí a necháme ztuhnout. Po cca 1 hodině vyjmeme. Skladujeme v suchu.

Zmíněné produkty:

Levandule květ

Mast z levandule

Levandulová silice

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 3. díl, Jiří Janča Josef, A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz, 500 nejlepších receptů lidové medicíny, Dionýz Dugas, Glycerinová mýdla, Alexandra Martina Běhalová, ‎Tereza Štegrová