Lípa účinky (lipový čaj účinky)

Lipový čaj účinky (lípa účinky)Lípa se řadí do čeledi slézovité (Malvaceae) a jedná se o hojně rozšířený medonosný strom. Hojně se pěstuje, občas zplaňuje. Preferuje mírné podnebí. Může dosahovat výšky až 20 m a v průměru se dožívá 300 let. Ovšem například v Číně narazíme na jedince, kterým je již více než 1000 let.

Mohutný kmen pokrývá zvrásnělá kůra. Listy jsou střídavé a řapíkaté. Široce vejčité čepele jsou na bázi šikmo srdčité až skoro uťaté, pilovité, krátce zašpičatělé. Líc listu je tmavozelený, rub bledší. Žluté květy tvoří květenství vrcholík, jehož stopka má v dolní části přisedlý listen, který slouží k rozšiřování semen. Plodem je široce vejčitá nažka.

Předmětem sběru je nejčastěji lipový květ (Flos tiliae), což je vlastně květenství s blanitým jazykovitým listenem, sbíraný na počátku květu. Sbírá se květenství všech tří druhů – lípa obecná (Tilia vulgaris), lípa velkolistá (Tilia platyphyllos) a lípa malolistá neboli srdčitá (Tilia cordata). Přičemž lípa obecná se považuje za křížence lípy malolisté a velkolisté. Jiné druhy jsou pro sběr nevhodné. Vzhledem k malé prozkoumanosti rostliny to nemusí být docela pravda, ale díky převaze jmenovaných tří druhů není třeba se na jiné zaměřovat. Občas se sbírá i list (Folium tiliae), který se používá především k inhalacím při aromateraii (aerofytoterapii). Květ se obvykle sbírá odpoledne mezi čtrnáctou a šestnáctou hodinou.

Rostlina se suší ve stínu na vzdušném místě, přičemž ji nesmíme vystavovat přímému slunci a teplotě vyšší než 35 °C. Správně usušená bylinka si uchovává své původní zbarvení a má jemnou aromatickou vůni.

Strom je se řadí mezi české národní symboly. Říká se, že má velkou sílu a dokáže nás podpořit v době, když jsme na dně. Lípa je známá již od dávných dob a v průběhu staletí se vytvořily různé legendy. Využívala se během nejrůznějších obřadů, důležitých setkání. Existovaly pověry, že do ní nikdy neudeří blesk. Používala se v řezbářství a truhlářství, ze dřeva se vyráběly armádní štíty, nádobí, hračky, hudební nástroje, ale i oltáře. Přidávala se i do některých pokrmů a nápojů.

Velký význam má dodnes v lidovém léčitelství. Obsahuje sliz, třísloviny, flavonoidy, silice, organické kyseliny, saponiny, fytosteroly a další významné látky.

Účinky

  • Lípa podporuje imunitu.

Imunita směs: smícháme stejné díly drcených sušených šípků, bezového a lipového květu. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme několik minut přikryté louhovat. Poté přecedíme. Můžeme dosladit medem a přidat citron. Užívá se 2-3 šálky denně.

  • Přispívá k normální činnosti dýchacích cest.
  • Podporuje uklidnění, dobrou náladu, harmonii, klidný spánek. Je vhodná při stresu, pocitech strachu, po náročné a dlouhodobé práci.

Harmonie a klid směs: připravujeme ze stejného množství lipového květu, mateřídoušky a vřesu. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme několik minut přikryté louhovat. Poté přecedíme. Užívá se 2 šálky denně.

Klidné nervy směs: smícháme stejné díly heřmánku a lipového květu. 1 čajovou lžičku směsi přelijeme 250 ml vařící vody a necháme cca 5 minut přikryté louhovat. Poté přecedíme. Můžeme dosladit medem. Užívá se 3 šálky denně – ráno nalačno, v poledne 15 minut před jídlem a večer před spaním.

Spánek směs: smícháme stejné díly lipového květu, majoránky a meduňky. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme cca 5-10 minut louhovat. Poté přecedíme. Užíváme před spaním.

Dobrá nálada směs: smícháme stejné díly lipového květu a meduňky. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme cca 10 minut louhovat. Užívá se 1-2 šálky denně, vždy po jídle.

  • Podporuje normální funkci močových cest.
  • Přispívá ke správnému stavu krevního oběhu, tlaku. Pozor: lípa ředí krev.
  • Rostlina podporuje tvorbu žaludečních a střevních šťáv, žluči a funkci žlučníku.
  • Přispívá ke komfortu v průběhu menstruace, hormonální rovnováze.

Menstruace směs: smícháme stejné díly lípy, majoránky a yzopu. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme cca 5-10 minut louhovat. Poté přecedíme Nálev se začíná užívat dva dny před očekávanou menstruací, dva šálky denně, ráno a večer.

  • Podporuje zdraví dutiny ústní – kloktadlo.
  • Koupele z květů lípy se používají pro podporu stavu kloubů.
  • Podporuje metabolismus a normální váhu.
  • Přispívá ke zdraví vlasů, pokožky. Vhodné jsou obklady či omývání nálevem.

Kostky ledu: smícháme stejné díly lípy, heřmánku a šalvěje. 2 polévkové lžíce směsi přelijeme 250 ml vroucí vody. Necháme půl hodiny přikryté louhovat, poté důkladně přecedíme a necháme vychladnout. Následně směs přelijeme do formy na kostky ledu, kterou dáme do mrazáku. Kostky ledu používáme 1-2x denně.

Nežádoucí účinky

Ačkoliv se obecně jedná o bezpečnou rostlinu, tak i přesto nedoporučujeme překračovat rozumné dávkování.

Květ lípy se považuje za alergotropní, a proto je zcela zásadně kontraindikováno jeho podávání formou inhalací a není vhodný v případě alergie na lípu.

Pozor: lípa ředí krev, takže užívání je nutné konzultovat s lékařem v případě užívání léků. Užívání bylinky během těhotenství a kojení je nutné konzultovat lékařem.

Formy

Bylinu můžeme užívat jak samostatně, tak i ve směsích. Mezi nejčastější formy nálev (lipový čaj) či lipový sirup. Zevně se připravuje koupel, obklad či kloktadlo.

Lipový čaj – recept

Lipový sirup – recept

Obklad: 1 polévkovou lžíci lipových květů přelijeme vařící vodou, přikryjeme necháme 10 minut vyluhovat. Poté přecedíme. V nálevu namočíme vhodnou látku, aplikujeme a fixujeme.

Koupel: 200-400 g lipových květů dáme do 2-4 litrů studené vody. Pomalu přivedeme k varu a krátce povaříme. Poté vlijeme do připravené vany. Teplota vody by měla být příjemná pro pokožku. Obvyklá délka koupele je 15-20 min. Lázeň můžeme ještě doplnit o nálev či odvar z jiných podobně působících bylin např. heřmánku, levandule, měsíčku apod.

Pleťová voda: 1 lžičku lipového květu zalijeme 250 ml a přivedeme k varu. Následně odstavíme a necháme přikryté ještě 10 minut louhovat. Uchováváme na tmavém místě. Po očištění pokožky pravidelně potíráme pleťovým tamponem či vatou obličej a krk.

Lipové víno

Suroviny:

  • 4 l vody
  • 500 g cukru
  • 4 hrsti čerstvých lipových květů
  • 1 citron
  • 500 g medu
  • vinné kvasinky

Postup:

Cukr přidáme do vody a vaříme do té doby, než se kompletně rozpustí. Lipové květy dáme do vhodné nádoby a přilijeme do ní vodu s cukrem. Citron oloupeme, nakrájíme na kolečka a přidáme do nádoby. Dále dám dáme med a kvasinky. Necháme týden nakvasit. Pak scedíme a necháme vykvasit, nejlépe v demižonu s kvasnou zátkou. Užívá se 2-3 polévkové lžíce denně.

Mýdlo s lípou:

  • 100 g mýdlové hmoty
  • 1-2 lžičky mletého květu lípy
  • sušená lípa na dozdobení

Mýdlovou hmotu nakrájíme na menší kusy, které necháme rozpustit ve vodní lázni (do většího hrnce nalijeme vodu, do které pak umístíme druhou nádobu s mýdlovou hmotou). Hrnec postupně zahříváme. Jakmile se hmota rozpustí, přidáme mletý květ lípy.

Následně směs odstavíme. Ještě teplou směs plníme do vhodných formiček, dozdobíme sušenou lípou a necháme ztuhnout. Po cca 1 hodině vyjmeme. Skladujeme v suchu.

Zmíněné produkty:

Lípa

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 3. Díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz, 500 nejlepších receptů lidové medicíny, Dionýz Dugas, Glycerinová mýdla, Alexandra Martina Běhalová, ‎Tereza Štegrová