Lněné semínko účinky

Lněné semínko účinky (lněné semínko a zdraví)Len využívá lidstvo již od nepaměti v různých odvětvích života. Ve formě semínek či oleje se přidává do nejrůznějších jídel. Lněné oblečení si rychle získalo své příznivce, a to především kvůli dlouhé životnosti a značné absorpci. Zároveň je příjemné k pokožce a ekologicky šetrné. Dodnes se též používají lněná plátna.

Postupem času si získal oblibu i v rámci podpory zdraví. Zásluhu na tom má především německý biochemik a odborník v oblasti výživy – Dr. Johanna Budwigová, která se stala autorkou významného medicínského objevu 20. století. Za něj byla až 7x nominována na Nobelovu cenu.

Doktorka Budwigová dlouhá léta prováděla různé výzkumy zaměřené na podporu zdraví. Především se zaměřovala na omega-3 mastné kyseliny. Po čase dospěla k názoru, že vhodným zdrojem jsou právě lněná semínka. Kromě toho obsahují i další významné látky např. vlákninu, vitamíny a minerály. Přitom však doktorka Budwigová velmi zdůrazňovala kvalitu semínek a lněného oleje. Ten musí být chráněn před teplem a oxidací, aby nezežlukl a byl v neporušeném stavu. Doporučovala jej užívat jak vnitřně, tak i ve formě olejových zábalů.

U vnější aplikace byl olej nanášen na celý povrch těla, přednostně však na místa větší koncentrace lymfatických drah – do podpaždí, na prsa a do třísel. Na kůži se většinou ponechával cca 15-20 minut a pak byla místa aplikace omyta teplou vodou.

Účinky:

  • Přispívá k přirozené detoxikaci organismu, normální funkci močové soustavy.
  • Podporuje imunitu.
  • Přispívá k normálnímu trávení, správné peristaltice střev, zdraví žaludku, optimální váze.
  • Napomáhá správné kondici kardiovaskulární soustavy, podporuje normální hladinu cholesterolu, krevního cukru (1, 2).
  • Přispívá ke komfortu v období klimakteria.
  • Podporuje zdraví kloubů.
  • Napomáhá správné činnosti nervové soustavy.
  • Přispívá ke zdraví pokožky.

Recept na pleťovou masku:

  • 2 polévkové lžíce drceného lněného semene
  • 2 dl vroucí vody

Postup: Semínka zalijeme vroucí vodou a vše necháme 30 minut bobtnat. Poté směs naneseme na obličej a dekolt a vše necháme 30 minut působit. Následně opláchneme vodou.

Nežádoucí účinky

Při užívání je nutné dodržovat doporučené dávkování. Ačkoliv se lněné semínko obecně považuje za bezpečné, tak i přesto vždy existuje možnost individuální intolerance. Mohou se například objevit trávicí obtíže – těžkost v žaludku, nadýmání, nevolnost apod. Tyto obtíže obvykle do několika hodin ustanou, ale další užívání lněného semínka nepřichází v úvahu. Proto vždy doporučujeme začínat menšími dávkami a sledovat vlastní pocity.

Doporučujeme opatrnost v případě hormonální nerovnováhy, jelikož obsažené látky mohou podporovat funkci estrogenů. Konzultace s lékařem je nutná vždy v případě užívání nějakých léků (léků na ředění krve apod.), během těhotenství a kojení. Nedoporučuje se velmi malým dětem.

Formy

Významné látky se v lněném semínku nacházejí jak ve slupce, tak i v jeho vnitřku, proto se většinou doporučuje semlít (ve mlýnku) a ihned konzumovat maximálně však do 2 hodin po rozemletí (nedoporučuje se mlít do zásoby). Lněné semínko se často konzumuje s tvarohovým sýrem (Cottage cheese), tvarohem, kefírem nebo jogurtem, smoothie. Dále se může jíst se sýry, ořechy, přidává se do salátů (kombinuje se např. s cibulí, pórem, česnekem nebo pažitkou).

Obecně se doporučuje užívat cca 1 polévková lžíce denně (nejlépe konzumujeme menší dávky několikrát během dne). Ze začátku však doporučujeme začít dávkou max. půl čajové lžičky denně. Denní dávka by neměla překročit 2 polévkové lžíce.

U lněného oleje musíme dbát na správné skladování, jelikož se rychle zkazí za přístupu kyslíku, tepla a světla. Pozor: Žluklý olej je zdraví škodlivý.

Zmíněné produkty:

Lněné semínko

Lněný olej

Zdroje: uspesna-lecba.cz, Healthline

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.