Maca účinky

Maca účinky (maca a zdraví)Maca neboli řeřicha peruánská (Lepidium meyenii, „maka“) se v posledních letech dostává stále více do popředí.

Co se týče názvu rostliny, tak ten v překladu znamená „z výšin pocházející dobrá strava, která posiluje,“ což již odkazuje na její přirozené místo výskytu. Rostlině se daří ve vyšších nadmořských výškách. Optimální teplota pro její růst je 10-22 °C, je však odolná i proti mrazu. Vydrží teploty kolem -20 °C. Vyskytuje se v Peru v nadmořských výškách kolem 3500 až 4500 m n. m. V jiných lokalitách roste mnohem pomaleji. Důvod proč vlastně roste tak vysoko se snaží vysvětlit i jedna stará indiánská legenda. Podle ní je maca darem od boha Virakoči, který ji přinesl lidem, kteří žili v extrémně nepříznivých podmínkách. Měla jim zaručit dostatečnou výživu a přísun cenných látek, které jim měly domoci k pevnému zdraví, dlouhověkosti a zachování rodu.

První písemná zmínka o rostlině pochází z roku 1843, zmiňuje se o ní botanik Gerhard Walpesr. Ovšem nálezy napovídají, že se využívala již mnohem dříve. Původní obyvatelé Peru ji využívali jak v oblasti zdraví, tak i v kuchyni. Většinou konzumovali bulvy, které jedli čerstvé, vařené či pečené, nebo rostlinu nastrouhali a usušili a skladovali ji až po dobu několika let, aniž by rostlina ztratila své účinné látky. V jižní Americe se využívá při výrobě tradičního nápoje „maca chica“.

Postupem času se bylina stávala stále více oblíbenou, přičemž samozřejmě její cena rostla. Díky tomu se stala významným obchodním artiklem a důležitým zdrojem příjmů především pro obyvatele vysokých poloh And.

Mácu si vybrala též NASA pro přípravu koncentrovaných potravin, určených americkým astronautům.

Nejčastěji se z rostliny využívá kořen (Radix (Tuber) lepidii meyenii). Rostlina obsahuje řadu významných látek včetně proteinů, vlákniny, mastné kyseliny, esenciální aminokyseliny, vitaminy a minerální látky.

Účinky

  • Rostlině se někdy přezdívá „peruánský ženšen.“ Přispívá k psychické a fyzické kondici, podporuje obnovu sil, kognitivní funkce a imunitu.
  • Jedná se o zdroj antioxidantů.
  • Přispívá k normálnímu trávení.
  • Podporuje plodnost, potenci a libido (u obou pohlaví). (1)
  • Přispívá k normálnímu stavu prostaty.
  • Podporuje komfort v období menopauzy (2).

Nežádoucí účinky

Při podávání terapeutických dávek nebyly zaznamenány žádné vážnější nežádoucí účinky. Pakliže užíváte rostlinu poprvé, doporučujeme nejdříve vyzkoušet nižší dávku, než je doporučená dávka. V případě překročení dávek či individuální intolerance se mohou objevit nežádoucí účinky např. bolest hlavy, vyrážka, nevolnost.

Maca není vhodná pro děti, těhotné a kojící ženy. Opatrnost je též nutná v případě užívání léků.

Formy

Bylina se nejčastěji vyskytuje ve formě prášku, tobolek či tinktury. Je vždy třeba dodržovat předepsané dávkování. Obvykle doporučovaná doba užívání je alespoň 3 až 4 měsíce.

Zmíněné produkty:

Maca tobolky

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 6. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich