Majoránka a zdraví (majoránka účinky)

Majoránka a zdraví (majoránka účinky)Majoránka zahradní neboli dobromysl majoránka (Majorana hortensis, syn. Origanum majorana) je oblíbená aromatická bylinka, která se řadí do čeledi hluchavkovité (Lamiaceae).

Nejčastěji dorůstá do výšky cca 20-50 cm. Má přímou hustě listnatou lodyhou. Dolní listy jsou krátce řapíkaté a horní přisedlé, mají vejčitý až elipsovitý tvar, jsou celokrajné. Majoránka má drobné bílé, růžové až fialové květy, které se objevují během léta. Plodem je hnědá tvrdka.

Jedná se o oblíbenou bylinu zahrádek či truhlíků, jen ojediněle zplaňuje v teplejších oblastech. Vyžaduje teplé a slunné stanoviště. Není odolná vůči mrazu, proto se nejčastěji pěstuje jako jednoletá rostlina. Při správné péči to však může být i vytrvalá rostlina. Sbírá se nať (Herba majorani), která se sklízí těsně před rozkvětem, nejlépe kolem 10 hodiny dopoledne. Suší se rovnoměrně rozložená ve stínu, v případě použití umělého tepla volíme teplotu do 35°C.

Rostlina se v průběhu historie vplétala do svatebních kytic či vlasů nevěsty. Věřilo se totiž, že dokáže posílit lásku a může pomoci překonat životní překážky. Jak sušená, tak i čerstvá bylina se dodnes hojně využívá v kuchyni jako koření, přidává se do polévek, omáček, salátů. Má kořenitou, jemně nahořklou chuť, která je však jemnější než u dobromysli.

Má značnou oblibu v lidovém léčitelství. Hlavní účinnou látkou je silice s obsahem citralu, eugenolu a alfaterpineolu, linalolu, terpinenu a sabinenu. Dále jsou v ní obsaženy třísloviny, enzymy, kyselina askorbová a další látky.

Účinky

  • Podporuje trávení, optimální stav žaludku, střev.
  • Přispívá k normální funkci močového ústrojí.
  • Podporuje přirozené detoxikační mechanismy těla.
  • Přispívá k harmonii, zdravému spánku a psychické pohodě. Podporuje optimální stav hlavy (nervová vlákna a receptory). Využívá se při stresu.

Harmonie směs I: smícháme stejné díly majoránky a sporýše lékařského v poměru 1:1. 1 lžička dobře promíchané směsi se zalije 250 ml vroucí vody a necháme cca 10 minut louhovat. Následně důkladně přecedíme. Užívá se 1 šálek 2-3x denně, nejlépe po jídle.

Harmonie směs II: smícháme stejné díly lipového květu, majoránky a meduňky. Promícháme. 1 lžička směsi se zalije 250 ml vroucí vody a necháme 5-10 minut louhovat. Poté přecedíme. Užíváme 2 šálky denně – po obědě a večeři.

Spánek směs: smícháme chmel, třezalku, meduňku a majoránku ve stejném poměru. 1 lžička promíchané směsi se zalije 250 ml vroucí vody a necháme 5-10 minut louhovat. Poté přecedíme. Vypijeme večer.

  • Podporuje menstruační komfort.

Recept: smícháme stejné díly lipového květu, majoránky a listů yzopu. Promícháme. 1 lžička směsi se zalije 250 ml vroucí vody a necháme několik minut louhovat. Poté přecedíme. Ráno a večer pijeme šálek, a to vždy 2 dny před očekávanou menstruací.

  • Podporuje zdraví pokožky.

Čistá kůže směs: smícháme stejné díly majoránky a šalvěje. 1 lžička promíchané směsi se zalije 250 ml vroucí vody a necháme několik minut louhovat. Poté přecedíme. Užívají se 2-3 šálky denně.

  • Přispívá k osvěžení dechu a normálnímu stavu dásní, dutiny ústní.
  • Podporuje zdraví žil končetin.

Recept: smícháme stejné díly majoránky, bazalky a máty peprné. 1 lžička promíchané směsi se zalije 250 ml vroucí vody a necháme 5-10 minut louhovat. Poté přecedíme. Užíváme 2-3 šálky denně po jídle, ale ne večer.

Nežádoucí účinky

Při užívání je nutné dodržovat doporučené dávkování. Při překročení dávek může dojít k podráždění sliznic (např. sliznic trávicího ústrojí) a k bolestem hlavy.

Majoránka může snižovat srážení krve. Opatrnost je tedy nutná v případě kombinace s léky. Bylina se nedoporučuje užívat během těhotenství.

V případě zevního použití vždy doporučujeme nejdříve provést zkoušku na alergii – menší množství naneseme na zápěstí či loketní jamku a sledujeme, zda se do cca 30 min neobjeví např. zarudnutí, svědění…

Formy

Z majoránky se připravuje nálev (majoránkový čaj). Obvykle se užívá 2-3 šálky denně. Též se přidává do směsí, např. se doporučuje kombinace s květem vřesu a natí tymiánu. Zevně se aplikuje ve formě kloktadla, ústní vody, obkladů, koupelí. Přidává se do kosmetických přípravků, dělají se inhalace a využívá se při aromaterapii.

Majoránkový čaj – recept

Obklad na obličej: směs majoránky a slézu v poměru 2:1. 1 lžíci směsi zalijeme 250 ml vody a necháme 10 min louhovat. Přecedíme.

Majoránkové víno: do láhve suchého bílého vína dáme 30 gramů čerstvé majoránky, láhev uzavřeme a na 10 dní uložíme do temna a tepla. Pak důkladně přecedíme a láhev uložíme do temna a chladna. Užíváme 1 polévkou lžíci denně (po večeři).

Koupel s majoránkou: 2 až 3 hrsti majoránky se dají do 2 až 3 litrů vody, pomalu se na mírném ohni přivedou k bodu varu a 10 až 15 minut vaří na malém ohni. Pak se vše přecedí a vlije do vany s vodou.

Obklad na čelo (hlava): smícháme stejné díly levandule, majoránky a máty. 1-2 lžíce této směsi krátce povaříme v 250 ml vody, necháme přikryté vychladnout a uděláme na 20-30 minut obklad na čelo a temeno hlavy.

Majoránková mast recept

Zmíněné produkty:

Majoránka nať

Majoránka semena

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 3. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, Bylinky české zahrádky, Petra Rubášová