Majoránka a zdraví (majoránka účinky)

Majoránka a zdraví (majoránka účinky)Majoránka zahradní (Majorana hortensis) neboli dobromysl majoránka (Origanum majorana) je nejčastěji aromatická letnička (někdy vytrvalá rostlina) s přímou hustě listnatou lodyhou. Dolní listy jsou krátce řapíkaté a horní přisedlé, mají vejčitý až elipsovitý tvar, jsou celokrajné. Majoránka má drobné bílé, růžové až fialové květy, které se objevují během léta. Plodem je hnědá tvrdka. Nejčastěji dorůstá do výšky cca 20-50 cm.

Majoránka se nejčastěji záměrně pěstuje, ojediněle zplaňuje v teplejších oblastech. Vyžaduje teplé a slunné stanoviště. Není odolná vůči mrazu.

Rostlina se v průběhu historie vplétala do svatebních kytic či vlasů nevěsty. Věřilo se totiž, že dokáže posílit lásku a může pomoci překonat životní překážky. Jak sušená, tak i čerstvá bylina se dodnes hojně využívá v kuchyni jako koření, přidává se do polévek, omáček, salátů. Má kořenitou, jemně nahořklou chuť. Má značnou oblibu v lidovém léčitelství.

Hlavní účinnou látkou je silice s obsahem citralu, eugenolu a alfaterpineolu, linalolu, terpinenu a sabinenu. Dále jsou v ní obsaženy třísloviny, enzymy, kyselina askorbová a další látky.

Sbírá se nať (Herba majorani), která se sklízí těsně před rozkvětem, nejlépe kolem 10 hodiny dopoledne.

Účinky

  • Podporuje trávení, optimální stav žaludku, střev.
  • Přispívá k normální funkci močového ústrojí.
  • Podporuje přirozené detoxikační mechanismy těla.
  • Přispívá k uklidnění, zdravému spánku a psychické pohodě. Využívá se při stresu.

Recept: směs majoránky a sporýše lékařského v poměru 1:1

Příprava: 1 čajovou lžičku směsi přelijeme šálkem vařící vody a necháme 10 minut vyluhovat. Pak přecedíme a pijeme 1 šálek po každém jídle.

  • Podporuje menstruační komfort.

Recept: rovné díly: lipového květu, majoránky a listů yzopu

Příprava: 1 lžičku směsi přelijeme šálkem vařící vody a necháme 5 minut stát. Ráno a večer pijeme šálek, a to vždy 2 dny před očekávanou menstruací.

  • Podporuje zdraví pokožky.
  • Přispívá k osvěžení dechu a normálnímu stavu dásní, dutiny ústní.

Nežádoucí účinky

Při užívání je nutné dodržovat doporučené dávkování. Při překročení dávek může dojít k podráždění sliznic (např. sliznic trávicího ústrojí) a k bolestem hlavy.

Majoránka může snižovat srážení krve. Opatrnost je tedy nutná v případě kombinace s léky. Bylina se nedoporučuje užívat během těhotenství.

Formy

Z majoránky se připravuje nálev (majoránkový čaj). Obvykle se užívá 2-3 šálky denně. Též se přidává do směsí, např. se doporučuje kombinace s květem vřesu a natí tymiánu. Zevně se aplikuje ve formě kloktadla, ústní vody, obkladů, koupelí. Přidává se do kosmetických přípravků, dělají se inhalace a využívá se při aromaterapii.

Obklad na obličej: směs majoránky a slézu v poměru 2:1.

Majoránkové víno: do láhve suchého bílého vína dáme 50 gramů čerstvé majoránky, láhev uzavřeme a na 10 dní uložíme do temna a tepla. Pak důkladně přecedíme a láhev uložíme do temna a chladna. Užíváme 1 polévkou lžíci denně (po večeři).

Koupel s majoránkou: 2 až 3 hrsti majoránky se dají do 2 až 3 litrů vody, pomalu se na mírném ohni přivedou k bodu varu a 10 až 15 minut vaří na malém ohni. Pak se vše přecedí a vlije do vany s vodou.

Majoránková mast recept

Zmíněné produkty:

Majoránka nať

Majoránka semena

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 3. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, Bylinky české zahrádky, Petra Rubášová