Mák a zdraví (makový olej účinky)

Mák a zdraví (makový olej účinky, mák účinky)Mák (Papaver somniferum) se využívá již po staletí, oblíbili si jej již obyvatelé starověké minojské Kréty. Semena obsahují cca 45-50% oleje. Ten se používá i při výrobě barev a laků. V průběhu staletí se používal k podpoře spánku, na což odkazuje i latinské slovo somniferum.

Rostlina obsahuje různé alkaloidy a bílé mléko z nezralých makovic je významný zdroj opia. Česká republika patří mezi nejvýznamnější legální pěstitelské země.

Mák dále obsahuje vlákninu, některé vitamíny a minerály (např. mangan, měď, vápník atd.). Součástí oleje jsou též omega-3 a omega-6 kyseliny.

Účinky

  • Obsahuje antioxidanty, takže přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem.
  • Podporuje harmonii, klid, využívá se při stresu.
  • Obsažená vláknina přispívá ke správnému trávení.
  • Podporuje zdraví kardiovaskulární soustavy.
  • Přispívá k normálnímu stavu pokožky, vlasů, nehtů.

Nežádoucí účinky

Jiří Janča nedoporučuje samostatný sběr a užívání máků, jednak pro jeho prudké a nebezpečné účinky, ale hlavně proto, že jeho odborné využití formou továrních specialit (např. mák z obchodu, makový olej) je dokonale propracováno. Nevhodný je též lidový odvar z makovic.

Makový olej se nepoužívá v případě alergie na mák. Vždy je nutné dodržovat doporučené dávkování.

Formy

Mák se samozřejmě hojně využívá v kuchyni – při pečení, přípravě dezertů a sladkých jídel. Ze semen se připravuje rostlinné mléko (rozmixují se s vodou, následně se scedí).

Makový olej se nejčastěji využívá buď přímo po lžičkách, či se přidává do pokrmů. Též se používá v kosmetickém odvětví a při masážích. Modrý mák z obchodu se přidává do pečiva, dezertů, omáček.

Zdroje: bylinkyprovsechny.cz, Herbář léčivých rostlin III. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, Wikipedia

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zmíněné produkty:

Makový olej