Mandle a zdraví

Mandle a zdraví (mandle účinky)Mandle pochází ze stromu mandloně obecné (Prunus dulcis, Amygdalus communis). Do rodu Prunus též patří třešeň, švestka, meruňka a broskev. Pěstuje se v subtropech či teplých oblastech mírného pásu. Původní domovinou je nejspíše Malá Asie. Největším producentem je dnes USA.

Je to nejčastěji keř či strom, který může dorůstat až do výšky 10 m. Má načervenalé větve, u planě rostoucích jedinců obyčejně s trny, které u kultivovaných odrůd chybí. Opadavé zelené listy jsou jednoduché, střídavé a krátce řapíkaté. Mají podlouhlou kopinatou čepel. Květy jsou oboupohlavní, rostou obyčejně po dvou. Korunní lístky jsou bílé až narůžovělé, s tmavšími žilkami. Plodem je peckovice s jednou, řidčeji se dvěma peckami. Skořicově hnědá semena jsou dobře známá jako neloupané mandle (Semen amygdali).

Mandle z divokých mandloní jsou jedovaté. Obsahují kyanogenní glykosid amygdalin, kterým jim dodává hořkou chuť. Pro potravinářské potřeby se využívají pouze vyšlechtěné sladké mandle. Ty obsahují výše uvedenou látku v zanedbatelném množství, takže nebezpečí otravy nehrozí.

Mandle jsou zdrojem bílkovin, sacharidů, olejů, pryskyřičných látek, vlákniny, minerálů, vitamínů a dalších významných látek.

Účinky

  • Podporují zdraví dýchacích cest.

Matthioliho recept: Oloupané sladké mandle rozmixujeme s trochou smetany a přisladíme medem. Užíváme po čajových lžičkách několikrát denně.

  • Obsažené látky přispívají k normální hladině cholesterolu v krvi, podporují zdraví krevního oběhu (1).
  • Žvýkání sladkých mandlí přispívá ke zdraví zubů a dásní.
  • Podporují normální stav trávicího ústrojí.
  • Mandlové mléko se často využívá jako náhražka za kravské mléko. Doporučuje se též jako posilující a tonizující prostředek. Pozor: může mít mírné projímavé účinky.

Recept: 1 hrnek spařených a oloupaných sladkých mandlí rozmixujeme a následně rozmícháme v 1 litru destilované vody.

  • Mandlový olej (Oleum amygdali) se často přidává do kosmetických přípravků, přispívá ke zdraví pokožky a nehtů.

Recept: 30 až 40 gramů sladkých mandlí přelijeme vařící vodou a po krátkém stání oloupeme, jemně pomeleme, dáme do skleněné nebo porcelánové misky a za stálého míchání přidáme 250 ml plnotučného mléka. Na noc pak dáme do ledničky. Příští den přes kousek gázy přecedíme a dobře vymačkáme. Mléko nalijeme do čistě vymyté lahvičky a pokud možno brzy spotřebujeme.

Pleťová maska: zbytek mandlí – mandlovou pastu – můžeme smíchat s tvarohem nebo smetanou. Na tváři ji necháme 20 minut účinkovat a pak opláchneme čistou vodou.

Pro krásné nehty: pravidelně provádíme masáž sladkým mandlovým olejem.

Olej na zušlechtění rukou: smícháme-li 1 polévkovou lžíci čerstvé petrželové šťávy a 1 polévkovou lžíci sladkého mandlového oleje. Olej jemně vtíráme do pokožky rukou.

Nežádoucí účinky

Dávkování sladkých mandlí není nijak omezeno, ale jako obvykle se doporučujeme držet se míry.

UPOZORNĚNÍ: toxicita hořkých mandlí je značná, takže se zásadně neužívají!

Formy

Ořechy se využívají buď loupané, se slupkou či rozemleté. Bývají součástí salátů, pečiva, dezertů, sladkostí, nápojů (např. Amaretto).

Mandlové mléko

Suroviny:

  • 200 g mandlí
  • 1 l vody
  • 1 polévková lžíce medu
  • mletá skořice (dle chuti)

Postup:

Mandle umyjeme a zalijeme je 400 ml převařené vychladlé vody. Necháme takto stát po dobu 6-8 hodin. Po uplynutí této doby vodu slijeme a přidáme 3 sklenice převařené vychladlé vody. Tuto vodu s mandlemi rozmixujeme v mixéru. Tekutinu scedíme přes jemné síto do vhodné nádoby. Proces opakujeme s přidáním další vody. Výsledek přilijeme do nádoby.

Mandlový olej

Suroviny:

  • 2 sklenice mandlí
  • 1-2 čajové lžičky olivového oleje

Postup:

Suché a kvalitní mandle dáme v mixéru. Mandle bychom měli mlít pomalu a jemně, takže volíme nízkou rychlost. V průběhu procesu sledujeme, zda část mandlí nezůstala po stranách. V tomto případě mixér zastavíme a očistíme je, dále pokračujeme v mixování. Jakmile jsou mandle rozemleté, zapneme střední či vyšší rychlost.

Jakmile vznikne krémová pasta, přidáme lžičku olivového oleje, pokračujeme v procesu. Pakliže to bude nutné přidáme ještě i další lžičku oleje. Po dokončení dáme vzniklou hmotu do vhodné nádoby. Necháme takto 2-3 týdny stát při pokojové teplotě. Po uplynuté této doby již stačí olej přecedit např. přes síto či filtr.

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, Jiří Janča, Josefa A. Zentrich, Wikipedie, wikihow.com