Mandle a zdraví (mandle účinky)
Mandle pochází ze stromu mandloně obecné (Prunus dulcis, Amygdalus communis). Do rodu Prunus též patří třešeň, švestka, meruňka a broskev. Pěstuje se v subtropech či teplých oblastech mírného pásu. Původní domovinou je nejspíše Malá Asie. Největším producentem je dnes USA.
Je to nejčastěji keř či strom, který může dorůstat až do výšky 10 m. Má načervenalé větve, u planě rostoucích jedinců obyčejně s trny, které u kultivovaných odrůd chybí. Opadavé zelené listy jsou jednoduché, střídavé a krátce řapíkaté. Mají podlouhlou kopinatou čepel. Květy jsou oboupohlavní, rostou obyčejně po dvou. Korunní lístky jsou bílé až narůžovělé, s tmavšími žilkami. Plodem je peckovice s jednou, řidčeji se dvěma peckami. Skořicově hnědá semena jsou dobře známá jako neloupané mandle (Semen amygdali).
Mandle z divokých mandloní jsou jedovaté. Obsahují kyanogenní glykosid amygdalin, kterým jim dodává hořkou chuť. Pro potravinářské potřeby se využívají pouze vyšlechtěné sladké mandle. Ty obsahují výše uvedenou látku v zanedbatelném množství, takže nebezpečí otravy nehrozí.
Mandle jsou zdrojem bílkovin, sacharidů, olejů, pryskyřičných látek, vlákniny, minerálů, vitamínů a dalších významných látek.
Účinky
- Podporují zdraví dýchacích cest.
Matthioliho recept: Oloupané sladké mandle rozmixujeme s trochou smetany a přisladíme medem. Užíváme po čajových lžičkách několikrát denně.
- Obsažené látky přispívají k normální hladině cholesterolu v krvi, podporují zdraví krevního oběhu (1).
- Žvýkání sladkých mandlí přispívá ke zdraví zubů a dásní.
- Podporují normální stav trávicího ústrojí.
- Mandlové mléko se často využívá jako náhražka za kravské mléko. Podporuje posílení a tonizaci organismu. Pozor: může mít mírné projímavé účinky.
Recept: 1 hrnek spařených a oloupaných sladkých mandlí rozmixujeme a následně rozmícháme v 1 litru destilované vody.
- Mandlový olej (Oleum amygdali) se často přidává do kosmetických přípravků, přispívá ke zdraví pokožky a nehtů.
Recept: 30 až 40 gramů sladkých mandlí přelijeme vařící vodou a po krátkém stání oloupeme, jemně pomeleme, dáme do skleněné nebo porcelánové misky a za stálého míchání přidáme 250 ml plnotučného mléka. Na noc pak dáme do ledničky. Příští den přes kousek gázy přecedíme a dobře vymačkáme. Mléko nalijeme do čistě vymyté lahvičky a pokud možno brzy spotřebujeme.
Pleťová maska: zbytek mandlí – mandlovou pastu – můžeme smíchat s tvarohem nebo smetanou. Na tváři ji necháme 20 minut účinkovat a pak opláchneme čistou vodou.
Pro krásné nehty: pravidelně provádíme masáž sladkým mandlovým olejem.
Olej na zušlechtění rukou: smícháme-li 1 polévkovou lžíci čerstvé petrželové šťávy a 1 polévkovou lžíci sladkého mandlového oleje. Olej jemně vtíráme do pokožky rukou.
Nežádoucí účinky
Dávkování sladkých mandlí není nijak omezeno, ale jako obvykle se doporučujeme držet se míry.
UPOZORNĚNÍ: toxicita hořkých mandlí je značná, takže se zásadně neužívají!
Formy
Ořechy se využívají buď loupané, se slupkou či rozemleté. Můžeme je též opražit. Bývají součástí salátů, pečiva, dezertů, sladkostí, nápojů (např. Amaretto). Připravuje se mandlové mléko, mouka či krém.
Mandlové mléko
Suroviny:
- 200 g mandlí
- 1 l vody
- 1 polévková lžíce medu
- mletá skořice (dle chuti)
Postup:
Mandle umyjeme a zalijeme je 400 ml převařené vychladlé vody. Necháme takto stát po dobu 6-8 hodin. Po uplynutí této doby vodu slijeme a přidáme 3 sklenice převařené vychladlé vody. Tuto vodu s mandlemi rozmixujeme v mixéru. Tekutinu scedíme přes jemné síto do vhodné nádoby. Proces opakujeme s přidáním další vody. Výsledek přilijeme do nádoby.
Mandlový olej
Suroviny:
- 2 sklenice mandlí
- 1-2 čajové lžičky olivového oleje
Postup:
Suché a kvalitní mandle dáme v mixéru. Mandle bychom měli mlít pomalu a jemně, takže volíme nízkou rychlost. V průběhu procesu sledujeme, zda část mandlí nezůstala po stranách. V tomto případě mixér zastavíme a očistíme je, dále pokračujeme v mixování. Jakmile jsou mandle rozemleté, zapneme střední či vyšší rychlost.
Jakmile vznikne krémová pasta, přidáme lžičku olivového oleje, pokračujeme v procesu. Pakliže to bude nutné přidáme ještě i další lžičku oleje. Po dokončení dáme vzniklou hmotu do vhodné nádoby. Necháme takto 2-3 týdny stát při pokojové teplotě. Po uplynuté této doby již stačí olej přecedit např. přes síto či filtr.
Mandlová mouka
Mandle zalijeme vroucí vodou a necháme 10 min stát. Pomocí rukou ořechy očistíme. Dokud je voda teplá, slupky lze snadno a rychle odstranit. Pokud by to šlo pomalu a obtížně, tak zalijeme ořechy ještě jednou vařící vodou a opět necháme nějakou dobu stát.
Následně dáme ořechy do předehřáté trouby a sušíme je na 90°C cca hodinu. Přesný čas ale závisí na troubě. Ořechy je třeba pravidelně kontrolovat a průběžně míchat, aby se neupražily a ani neztmavly.
Po vyjmutí z trouby necháme ořechy zcela vychladnout. Až poté je postupně po malých hrstkách dáváme do mlýnku na kávu a meleme.
Jakmile máme umleto, tak výsledek prosejeme, abychom se zbavili velkých kousků. Nepoužíváme příliš jemné síto, přeci jen to není pšeničná mouka. Velké kousky můžeme samozřejmě znovu vložit do mlýnku, pak znovu prosít.
Z 300 g mandlí jsme získali cca 280 g mouky.
Mandlové smoothie
Suroviny:
- 3/4 šálku mandlového mléka
- půlku banánu
- 25 g mletých mandlí
- 1 lžička medu
- 2 lžičky mandlové mouky
Postup:
Banán nakrájíme na menší kousky a společně s ostatními surovinami jej dáme do mixéru. Důkladně rozmixujeme.
Mandlové sušenky recept
Suroviny:
- 100 g pšeničné mouky
- 100 g mandlové mouky
- 100 g másla
- 30 g cukru
- 0,5 lžičky vanilkového extraktu
- moučkový cukr (na posypání)
- 1/2 lžičky škrobu
Postup:
Máslo necháme změknout, poté jej dáme do mísy a rozmačkáme vidličkou. Přidáme cukr a promícháme. Přidáme vanilkový extrakt, mandlovou a pšeničnou mouku, škrob. Vše důkladně zamícháme a hněteme těsto.
Z něj pak vytvoříme kuličky, které položíme na plech s pečicím papírem a pečeme v troubě vyhřáté na 180°C cca 10 minut (konkrétní doba záleží na troubě). Hotové sušenky necháme trochu vychladnout a ještě teplé je obalíme v moučkovém cukru.
Mandlový krém
Suroviny:
- 100 g másla
- 100 g moučkového cukru
- 100 g mandlové mouky
- 20 g pšeničné mouky (lze též použít kukuřičnou či cizrnovou mouku)
- 1 polévková lžíce mléka
Příprava:
Máslo necháme změknout a dáme je poté do mísy společně s moučkovým cukrem, vše důkladně promícháme. Poté přidáme oba druhy mouky a mléko, opět mícháme, dokud se nevznikne nadýchaný krém.
Pražené mandle v troubě recept
Troubu předehřejeme na 180°C. Mandle vyložíme v jedné vrstvě na čistý plech. Není nutné jej vymazávat, protože ořechy obsahují dostatečné množství oleje.
Mandle pečeme cca 10-15 minut do doby, než budou voňavé a zlatavě hnědé. Abychom zajistili rovnoměrné pražení, tak je nutné ořechy průběžně míchat, případně lze plech lehce protřepávat. Poté je důležité mandle z trouby vyjmout a přendat je například na talíř či jiný plech.
Necháme je takto kompletně vychladnout, poté již je lze přesypat do vhodné uzavíratelné plastové či skleněné nádoby. Ořechy skladujeme nejlépe na chladném, suchém a tmavém místě.
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.
Zdroje: Herbář léčivých rostlin, Jiří Janča, Josefa A. Zentrich, Wikipedie, wikihow.com