Mateřídouška účinky

Mateřídouška účinky (mateřídouška léčivé účinky)Mateřídouška úzkolistá (Thymus serpyllum) se především vyskytuje na slunečných místech – stráních, kolem pěšinek, v některých světlých lesích a na lukách. Původní domovinou je nejspíše oblast Středozemí, odkud se rozšířila do jiných zemí. Dnes se vyskytuje prakticky po celé Evropě, v Asii a severní Africe.

Je to polokeřík s plazivou lodyhou, na bázi dřevnatou, olistěnou, zpravidla s koncovým květenstvím. Postranní kvetoucí lodyhy má tupě čtyřhranné, listy čárkovité nebo úzce eliptické, přisedlé. Drobné květy jsou v hlavatém květenství, červenofialové barvy. Plodem jsou tvrdky. Celá rostlina příjemně voní, kvete v červnu až září.

Mnozí se často ztrácejí v otázce, zda je mezi mateřídouškou a tymiánem nějaký rozdíl. V tomto článku se věnujeme mateřídoušce úzkolisté s latinským názvem Thymus serpyllum, ovšem existuje též Thymus vulgaris, což je tymián obecný neboli mateřídouška obecná. Latinský název rostliny Thymus odráží název celého rodu, takže logicky z toho odvodíme, že mateřídouška a tymián patří do stejného rodu a jsou tedy příbuzní. Kromě některých rozdílů v jejich vzhledu, se tymián mnohem častěji užívá spíše jako koření, mateřídouška zase více v otázce zdraví. Ovšem obě rostliny mají významné účinky na náš organismus, a proto se obě užívají v lidovém léčitelství.

Obsahuje třísloviny, saponiny, hořčiny, minerály a další významné látky. Předmětem sběru je nať (Herba serpylli), sbíraná pokud možno na začátku květu, tedy nejlépe v červnu, mezi dvanáctou a čtrnáctou hodinou. Podle možností při sběru vyřazujeme zdřevnatělé části. Dbejte však na ochranu přírody, protože mateřídoušky z volné přírody velmi rychle ubývá.

Účinky:

  • Mateřídouška podporuje přirozené obranné mechanismy organismu.
  • Je oblíbenou součástí kloktadel a výplachových prostředků a může být použita i na obklady.
  • Podporuje sekreci žaludečních šťáv. Pozor: bylina má antiprojímavý efekt (opatrnost při zácpě).
  • Přispívá k psychické kondici, normálnímu stavu nervů včetně trojklanného nervu. Podporuje klidný spánek, harmonii. Vhodný je nejen čaj, ale polštářek ze sušených rostlin – mateřídoušky, řebříčku, heřmánku (nejlépe nasbíraných za slunečného dne).

„Kdo ráno vypije šálek čaje z mateřídoušky místo kávy, podpoří tím duševní svěžest, příjemný pocit v žaludku, nastane všeobecný pocit blaha.“

Opatka Hildegarda von Bingen

  • Bylina se často doporučuje zevně i vnitřně pro podporu komfortu v průběhu menstruace. V těchto případech je vhodné denně vypít dva šálky čaje a zevně přikládat polštářek z bylinek.
  • Přispívá ke zdraví dýchacích cest. Nejčastěji se užívá v kombinaci s jitrocelem. Čaj z těchto dvou bylinek spolu s citrónem podporuje normální funkci průdušek, plic. Měl by se připravovat vždy čerstvý.
  • Napomáhá správné funkci močových cest. Častá kombinace s vřesem a rdesnem ptačím – truskavcem.

Nežádoucí účinky

Při užívání je nutné dodržovat doporučené dávkování a v rámci užívání dělat přestávky, aby se nesnižovala účinnost. Opatrnost je nutná v případě hormonální nerovnováhy (může podporovat estrogeny), při užívání léků.

UPOZORNĚNÍ: v žádném případě by se neměly nápoje z mateřídoušky podávat hned po vyzvednutí z chladničky, u dětí to může vyvolat řadu komplikací!

Formy

Nejčastěji se užívá tradičně připravovaný nálev (2-3 šálky denně). Vhodná je též tinktura, sirup. Zevně se užívá ve formě koupele, kloktadla, obkladů.

Nálev: 1 lžička byliny se zalije 250 ml vody a necháme několik minut louhovat. Poté přecedíme.

Zmíněné produkty:

Mateřídouška

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Zdraví z Boží lékárny, Maria Treben, Herbář léčivých rostlin, 3. díl, Jiří Janča Josef, A., bylinkyprovsechny.cz