Meduňka účinky (meduňka a zdraví)
Meduňka lékařská neboli medovka (Melissa officinalis) se řadí do čeledi hluchavkovité. Jedná se o trvalku s přímou bohatě větvenou a hustě olistěnou lodyhou. Může dorůstat do výšky více než 100 cm. Má vstřícné, dlouze řapíkaté, tenké listy eliptického tvaru s vroubkovaně pilovitým okrajem čepele. Bledé květy mají starorůžový, až namodralý nádech, někdy jsou žlutavé. Uspořádány jsou do jednostranných lichopřeslenů. Plodem jsou tvrdky.
Bylina kvete počátkem léta a sbírá se hlavně list (Folium melissae), případně nať (Herba melissae), a to těsně před rozkvětem v době kolem poledne. Meduňku sušíme v suchém dobře větraném místě. Může se rovnoměrně rozložit či zavěsit do svazečků. Mladší byliny poskytují kvalitnější surovinu než starší jedinci, proto je velmi vhodné kulturu po několika letech obnovovat ze semen.
Je původem ze Středomoří, dnes ji ale můžeme často zpozorovat na zahrádkách i v České republice. Zřídka zplaňuje. Preferuje slunná místa chráněná před větrem. Vzhledem se podobá mátě a není se čemu divit, vždyť jsou příbuzní. Celá rostlina příjemně voní po citronech, což přitahuje i řadu opylovačů. To se odrazilo i v latinské názvu, který pochází z řečtiny a překládá se jako včela medonosná.
Meduňka se přidává do pokrmů s masem či rybou, do salátů, majonéz, využívá se k dochucení koláčů, buchet, dortů, marmelád, nápojů a smoothies. Bývá součástí kosmetických výrobků – šamponů, mýdel, krémů apod.
Jedná se o jednu z nejznámějších bylinek vůbec, využívala se již v antických dobách. Známý alchymista, astrolog a lékař Paracelsus žijící v první polovině 16. století nazýval meduňku „elixírem života“. O bylině koluje i řada legend. Jedna z nich vypráví příběh velšského vládce prince Fluellyna z Glamorganu, který prý každý den pil meduňkový čaj a dožil se úctyhodných 108 let. Rostlina se i dnes hojně využívá v lidovém léčitelství a homeopatii. Je součástí známých karmelitánských kapek. Obsahuje vitamín C, organické kyseliny, hořčiny, sliz, silice a další významné látky.
Účinky
- Hlavní sférou meduňky je především nervová soustava. Podporuje uklidnění, využívá se při stresu, podporuje obnovu sil, dobrou náladu. Avicenna o meduňce říkal, že dělá „srdce radostné a šťastné.“ (1)
Uklidnění směs I: stejné díly natě meduňky, srdečníku, máty a chmelových šištic. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme několik minut louhovat. Poté přecedíme. Vypijeme 2 šálky denně – ráno a večer.
Uklidnění směs II: 1 díl meduňky a 1 díl máty. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme několik minut louhovat. Poté přecedíme. Pijeme odpoledne, můžeme přisladit medem.
- Podporuje kognitivní funkce jako je paměť, počítání a koncentrace. Anglický bylinkář a astronom Nicholas Culpeper napsal v 17. století, že meduňka může „otevřít zábrany mozku“.
- Podporuje kvalitní spánek. V minulosti se často říkávalo: „Meduňka na noc pitá vyvolá klidný spánek a veselé sny.“ Často se přidává přímo do směsí na podporu zdravého spánku, velmi oblíbená je kombinace spolu s kozlíkem (jeden šálek před spaním).
Směs pro podporu spánku: po 1 čajové lžičce lipových květů, majoránky a meduňky přelijeme velkou sklenicí vařící vody a necháme 5 až 10 minut vyluhovat. Přecedíme a pijeme šálek po obědě a po večeři.
Koupel pro podporu spánku: 2 až 4 hrsti byliny dáme do 3 litrů studené vody, ohřejeme a 10 až 15 minut přikryté mírně vaříme. Necháme 10 minut vyluhovat, přecedíme a vylijeme do vany s vodou (o teplotě asi 37°C). Ve vaně ležíme 15 minut, poté se co nejdříve uložíme do postele. Do koupele můžeme též přidat i další bylinky např. levanduli, mátu, heřmánek apod.
- Přispívá ke klidnému žaludku, podporuje normální funkci trávicí soustavy. Bývá kombinována s kořenem anděliky, oddenkem puškvorce, listem vachty, kořenem hořce, zeměžlučí, pelyňkem.
Žaludek a normální trávení směs: 2 hmotnostní díly meduňky a po jednom dílu nati třezalky a nati ožanky kalamandry. 1 lžičku směsi přelijeme šálkem vařící vody. Necháme 10 minut vyluhovat a podáváme 2-3x denně.
- Podporuje komfort během menstruace.
- Přispívá ke klidnému srdci. Častá kombinace se srdečníkem, kozlíkem.
Srdce směs: stejné díly meduňky, jablečníku, srdečníku a květu hlohu. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme několik minut louhovat. Poté přecedíme. Užívají se 2 šálky denně.
Srdce směs II: 1 díl meduňky a 1 díl srdečníku. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme několik minut louhovat. Poté přecedíme. Užíváme 2 šálky denně.
- Podporuje optimální kondici hlavy (nervová vlákna a receptory).
Hlava směs: ze stejných dílů natě meduňky, bazalky a mateřídoušky. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme několik minut louhovat. Poté přecedíme. Užívá se 1-2 šálky denně.
Doporučuje se též natírat podrcenými listy nebo tinkturou čelo a spánky.
- Bylinka podporuje normální stav rtů.
Balzám na rty: meduňku smícháme s mandlovým olejem a včelím voskem a užívejte jako balzám na rty.
- Přispívá ke zdraví pokožky. Často se aplikuje ředěná tinktura (v poměru 1:1), vhodný je též obklad, mast.
Nežádoucí účinky
Ačkoliv se meduňka obecně považuje za bezpečnou bylinu, tak i zde platí doporučení držet se rozumného dávkování. Konzultace s lékařem je vhodná během těhotenství, kojení a při užívání předepsaných léků.
Při hypofunkci štítné žlázy (snížené funkci štítné žlázy) užíváme menší dávky a je vhodné dělat pauzy v jejím užívání.
Formy
Meduňka se může podávat jak samostatně, tak i ve směsích. Lze ji užívat dlouhodobě. Nejčastěji se z byliny připravuje nálev – meduňkový čaj (2-3 šálky denně). Vyrábí se též sirup, tinktura či likér. Používá se ve formě esenciálního oleje nebo se přidává do polštářků. Využívá se při výrobě domácí zubní pasty nebo kosmetiky.
Nálev (meduňkový ča): 1 lžičku byliny zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme několik minut louhovat. Poté přecedíme. Připravujeme vždy čerstvý.
Meduňková tinktura: 50 g nati meduňky zalijeme 500 ml cca 40% alkoholu (např. vodka), tak aby byla rostlina zcela ponořena. Nádobu uzavřeme a necháme na teplém a suchém místě po dobu cca 2-3 týdnů. Občas můžeme sklenici protřepat. Následně již zbývá tinkturu důkladně přecedit do předpřipravené uzavíratelné nádoby. Skladujeme na temném a chladném místě. Obvykle se doporučuje dávkování 15-20 kapek 2-3x denně. Tinkturu můžeme nakapat do teplého nápoje či vody.
Meduňkový likér: hrst meduňky krátce povaříme v 1 l bílého vína, scedíme, přidáme lžíci medu a šťávu z 1/2 citronu. Pijeme 1 lžíci 2x denně.
Meduňkový olej: čerstvou meduňku dáme do čisté láhve. Zalijeme ji panenským olejem (např. slunečnicový, olivový), tak aby byla rostlina kompletně ponořená. Nádobu necháme 2-3 týdny macerovat. Občas můžeme protřepat. Po uplynutí této doby přecedíme do vhodné uzavíratelné nádoby. Aplikujeme dle potřeby.
Zmíněné produkty:
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.
Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 3. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, Wikipedie, 500 nejlepších receptů lidové medicíny, Dionýz Dugas, bylinkyprovsechny.cz,