Medvědí česnek účinky (medvědí česnek a zdraví)
Medvědí česnek (Allium ursinum) neboli lesní česnek je vytrvalá rostlina, která se řadí do čeledi amarylkovité (Amaryllidaceae).
Má štíhlou, kyjovitě rozšířenou cibulku, ze které vyrůstají 2 dlouze řapíkaté, eliptické až kopinaté listy. Květonosný stvol je bezlistý, obvykle dorůstá do výšky cca 20 až 25 cm. Bílé květy tvoří květenství okolík, pod kterým se nachází jedno až dvoulistý krátký toulec. Kvete v květnu a v červnu.
Sbírá se především list a jen zřídka kořen (Folium allii ursini, Radix allii ursini). Listy sbíráme časně na jaře, před rozkvětem, tedy v březnu a v dubnu; kořen pak na podzim. Rostlina se suší rovnoměrně rozložená na vzdušném místě. V případě použití umělého tepla by teplota neměla přesáhnout 40°C.
Medvědí česnek roste především v Evropě. Nalezneme jej hlavně ve stinných a vlhkých místech či horských lesích, hájích a vlhkých křovinách. Rozlišujeme 2 poddruhy – česnek medvědí pravý (Allium ursinum subsp. ursinum), který se vyskytuje spíše v západní části areálu, a česnek medvědí ukrajinský (Allium ursinum subsp. ucrainicum), kterého nalezneme východněji. V místě kde se území výskytu poddruhů překrývají najdeme přechodné typy a směsné populace. V České republice rostou oba dva. Charakteristickým znakem je samozřejmě jeho vůně, která slouží také velkým pomocníkem při jeho hledání, abychom si jej nespletli s jedovatými bylinami.
Zmínky o rostlině nalezneme již v dávné historii. Pěstovala se v klášterních zahradách, hojně se využívala v kuchyni (jako koření do polévek, omáček, salátů a masových pokrmů) a lidovém léčitelství. Dodnes se těší značné oblibě, o čemž svědčí i německý festival „Eberbacher Barlauchtage“ věnovaný právě této bylině.
Obsahuje glykosid, éterický olej, hořčiny, organické soli a další významné látky.
Účinky
- Podporuje zdraví žaludku, střev, látkovou výměnu.
- Napomáhá normálnímu stavu pokožky. Často se užívá čerstvá šťáva.
- Přispívá ke zdraví cévní soustavy, normálnímu tlaku.
- Podporuje správnou funkci ledvin a močových cest.
- Přispívá k přirozenému čištění organismu, bývá častou součástí jarních detoxikačních směsí.
- Některé herbáře se zmiňují o tom, že přispívá ke zdraví štítné žlázy.
Nežádoucí účinky
Při užívání není vhodné překračovat doporučené dávkování. Nedoporučuje se pro dlouhodobé užívání. Užívání opravdu velkých dávek může způsobit zažívací obtíže (zvracení, průjem…), dlouhodobé užívání velkých dávek pak může vést k problémům s ledvinami.
Medvědí česnek by neměli využívat lidé s vředy žaludku a dvanáctníku, akutní gastritidou. Opatrnost je nutná v případě užívání léků, těžších onemocnění. Pro nedostatek vědeckých výzkumů se nedoporučuje během těhotenství, kojení. Bylina není vhodná pro malé děti.
V případě zevního použití vždy doporučujeme nejdříve provést zkoušku na alergii – naneseme menší množství byliny na zápěstí či loketní jamku a sledujeme, zda se do cca 30 min objeví nějaká reakce např. zarudnutí, svědění…
Formy
Medvědí česnek bývá velmi často užíván ve formě tinktury, kterou nakapeme do vody nebo do teplého nápoje. List se občas užívá ve směsích. Čerstvé listy se dodnes využívají při přípravě různých pokrmů, bývají součástí kořeněných směsí.
Tinktura z medvědího česneku recept
Víno z medvědího česneku: 30 g listů pomeleme či rozmixujeme. Dáme je do čisté nádoby a zalijeme 750 ml kvalitního suchého bílého vína. Uzavřeme a necháme cca 2 týdny macerovat. Občas protřeseme. Po uplynutí této doby jemně přefiltrujeme do uzavíratelné nádoby. Skladujeme v temnu a chladnu. Užíváme 1 lžičku denně.
Pleťová maska: listy medvědího česneku rozmixujeme či jemně nakrájíme. 1 polévkovou lžíci byliny smícháme s 2 lžícemi měkkého tvarohu a 1 polévkovou lžíci smetany. Dobře promícháme. Nanášíme pomocí konečků prstů na odlíčenou pleť a necháme po dobu 15-20 minut. Poté smyjeme vodou. Pleťová maska podporuje hydrataci a výživu.
Maska pro mastnou pleť: listy medvědího česneku rozmixujeme či jemně nakrájíme. 2 polévkové lžíce byliny smícháme s 1 lžičku medu a 1 polévkovou lžíci okurkové šťávy. Nanášíme na odlíčenou pleť a necháme po dobu 15-20 minut. Poté smyjeme vodou.
Recept na pesto z medvědího česneku
Suroviny:
- 100 g čerstvého medvědího česneku
- 100 g kešu ořechů
- 100 g sýru (Parmezán)
- sůl (dle chuti)
- pepř (dle chuti)
- 100 ml olivového oleje
Postup:
Kešu opražíme na suché pánvi do zlatova. Medvědí česnek umyjeme a nasekáme nahrubo. Sýr nakrájíme na menší kousky. Ořechy, medvědí česnek a sýr dáme do mixéru, osolíme a opepříme. Mixujeme do té doby, než vznikne hladká pasta. Do pesta přidáme olej a důkladně promícháme. Pesto můžeme například přidat do těstovin.
Vajíčkový salát s medvědím česnekem
Suroviny:
- 200 g čerstvého medvědího česneku
- 1 čerstvá okurka
- 2-3 vejce
- 50 zelené cibulky
- sůl (dle chuti)
- pepř (dle chuti)
- 2 polévkové lžíce majonézy (můžeme nahradit smetanou)
Postup:
Vejce uvaříme natvrdo a necháme vychladnout. Poté je očistíme a nakrájíme na malé kostičky. Medvědí česnek umyjeme a nasekáme nadrobno. Okurku a cibulku umyjeme a nakrájíme na menší kousky. Všechny ingredience dáme do vhodné mísy, přidáme majonézu, osolíme a opepříme dle chuti. Vše důkladně promícháme.
Pomazánka z medvědího česneku
Suroviny:
- 60 g čerstvého medvědího česneku
- 3 vejce
- sůl (dle chuti)
- pepř (dle chuti)
- 1 polévkové lžíce majonézy
Postup:
Vejce uvaříme natvrdo a necháme vychladnout. Poté je očistíme a nakrájíme na malé kostičky. Medvědí česnek umyjeme a nasekáme nadrobno. Suroviny dáme do vhodné nádoby, přidáme majonézu, sůl a pepř dle chuti. Vše důkladně promícháme.
Polévka s medvědím česnekem
Suroviny:
- 1 mrkev
- 100 g čerstvého medvědího česneku
- ½ cibule
- 3-4 brambory (množství určujeme dle velikosti)
- 4 hrnky vody
- 1 polévková lžíce čerstvého petržele
- Špetka pepře (či jiného koření)
- Sůl (dle chuti)
- Rostlinný olej (na smažení)
Postup:
Do pánve nalijeme olej. Cibuli očistíme a nakrájíme na menší kousky, které dáme do předpřipravené pánve. Smažíme do zlatova. Mezitím umyjeme a nakrájíme medvědí česnek. Cibuli očistíme a též nakrájíme na plátky či kostičky. Přidáme vše k cibuli, osolíme a opepříme. Smažíme za stálého míchání, dokud vše nezměkne.
Mezitím očistíme a nakrájíme brambory. Dáme je vařit, jakmile změknou, přidáme smaženou zeleninu a necháme ještě několik minut vařit. Odstavíme a přidáme čerstvou petržel.
Pakliže máte rádi spíše krémovou konzistenci polévek, tak stačí využít ponorný mixér.
Smažený medvědí česnek
Suroviny:
- 75 g čerstvého medvědího česneku
- 1 čajová lžička másla
- 1 lžička rostlinného oleje
- 0,5 lžičky mletého pepře (dle chuti)
- sůl (dle chuti)
- citronová šťáva (volitelně)
- jogurt (pro přípravu omáčky)
- sušené bylinky (pro přípravu omáčky)
Postup:
Medvědí česnek umyjeme a vysušíme. Na pánev dáme rostlinný olej a máslo. Jakmile se rozpustí přidáme medvědí česnek, který opepříme a osolíme. Přidáme trochu citronové šťávy. Za stálého míchání smažíme do té doby, než změkne, cca 5-6 minut. Hotový česnek můžeme podávat společně s omáčkou z jogurtu a sušených bylinek.
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.
Zdroje: Zdraví z Boží lékárny, Marie Treben, bylinkyprovsechny.cz