Měsíček účinky (měsíček lékařský účinky)

Měsíček účinky (měsíčkový čaj účinky, měsíček lékařský účinky)Měsíček lékařský (Calendula officinalis) určitě není nutné představovat. Často se záměrně pěstuje, občas zplaňuje. Vedle plnokvětých, temně oranžových forem můžeme vidět i květy světle oranžové až žluté, výjimečně i bílé.

Řadí se do čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae). Jedná se o letničku, dorůstající do výšky až půl metrů, s vřetenovitým kořenem. Má hranatou, rozvětvující se lodyhu s přisedlými listy, které mají celokrajnou čepel. Složnokvěté květenství se skládá ze zeleného kalichu, vnitřních rourko vitých a jazýčkovitých obvodových květů temně oranžové barvy, uspořádaných do dvou nebo tří kruhů. Plodem je srpovitě zkroucená nažka.

Sbírá se květ, přesněji řečeno obvodové okvětní jazýčky (Flos calendulae sine calice), případně i celý květ s kalichem (Flos calendulae cum calice). Sbíráme jej od poloviny června do konce srpna, někdy i počátkem září, nejlépe krátce před polednem. Suší se v tenké vrstvě nejlépe ve stínu s dostatečným prouděním vzduchu. V případě sušení umělým teplem dbáme na to, aby teplota nepřekročila 40 °C.

Již Keltové a Římané měsíček hojně využívali v nejrůznějších oblastech života. Anglický název „Marigold“ byl nejspíše odvozen od Panny Marie, protože se bylina často používala při bohoslužbách. Kdysi bylina předpovídala počasí – když byly květy měsíčku ráno po sedmé hodině zavřené, tak se říkalo, že ten den bude pršet. V průběhu historie se rostlině často připisovala až magická moc. Zavěšovala se buď na dveře, nebo u postele. Využívala se při nejrůznějších posvátných rituálech. Kolovaly též pověry, že pomáhá udržet šťastný manželský svazek.

Měsíček původně pochází z jižní Evropy a Orientu. Ve starověku se někdy používal jako náhražka za drahý a často nedostupný šafrán, proto se zrodila přezdívka „šafrán chudých“. I dnes má stále význam v kuchyni – přidává se do omáček, salátů, ale i pečiva a dezertů. Vyrábějí se z něj přírodní barviva.

Po dlouhá staletí se též využívá v balneoterapii, kosmetickém odvětví, farmaceutickém průmyslu a lidovém léčitelství. Obsahuje karotenoidy, silici, flavonoidy, hořčiny, kyselinu salicylovou, vitamín C, pryskyřice, sliz a další významné látky.

Účinky

  • Měsíček obsahuje antioxidanty.
  • Přispívá k pocitu harmonie a klidu.

Klid směs: smícháme stejné díly květu měsíčku a natě řepíku. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vroucí vody, necháme několik minut přikryté vyluhovat a přecedíme. Dle potřeby přidáme med, pijeme pomalu, po doušcích.

  • Podporuje normální funkci žaludku, střev, jater, žlučníku.

Játra a žlučník směs: smícháme stejné díly pampelišky a měsíčku. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vroucí vody, necháme několik minut vyluhovat a přecedíme. Užívá se 2-3 šálky denně.

Žlučník směs: 40 g květu měsíčku, 25 g nati čekanky, 20 g nati řepíku, 10 g nati jablečníku, 5 g listu máty peprné. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vroucí vody, necháme několik minut vyluhovat a přecedíme. Užívá se 2-3 šálky denně.

Žaludek směs: 40 g nati řebříčku, 20 g květu měsíčku, 20 g nati třezalky a 20 g nati řepíku. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vroucí vody, necháme 10 minut vyluhovat a přecedíme. Užívá se 2-3 šálky denně, nejlépe mezi jídly.

  • Přispívá k přirozené detoxikaci organismu, normálnímu stavu močových cest.

Směs: smícháme stejné díly natě přesličky, kopřivy a květu měsíčku. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vroucí vody, necháme 10 minut přikryté vyluhovat a přecedíme. Užívá se 2 šálky denně.

  • Podporuje normální stav krevního oběhu.
  • Přispívá ke zdraví ženských orgánů, komfortu v průběhu menstruačního cyklu, klimakteria.

Menstruace směs: 100 g květu měsíčku, 50 g natě kontryhelu, 50 g natě řebříčku. 1 lžičku zalijeme 250 ml vroucí vody, necháme několik minut vyluhovat a přecedíme. Užívá se 2-3 šálky denně.

Klimakterium směs: 100g natě kontryhelu, 50 g natě řebříčku, 50 g květů měsíčku, 30 g listů šalvěje, 20 g květů hluchavky bílé. 1 lžičku zalijeme 250 ml vroucí vody, necháme několik minut vyluhovat a přecedíme. Užívá se 2-3 šálky denně.

  • Podporuje normální stav dýchacích cest. Využívá se nejen vnitřně, ale i zevně – kloktadlo.

Kloktadlo: smícháme stejné díly měsíčku, tymiánu, řepíku a šalvěje. 1 lžičku zalijeme 250 ml vody, necháme vychladnout a přecedíme.

  • Přispívá k ostrosti a kvalitě zraku, normálnímu stavu očí.

Oční voda: smícháme stejné díly květu měsíčku, drceného fenyklu a nati světlíku. 1 lžičku zalijeme 250 ml vody, necháme několik minut louhovat. Poté přecedíme nejlépe přes textil. Používá k očním výplachům.

  • Podporuje zdraví pokožkypřirozenou regeneraci. Je velmi častým komponentem různých kosmetických přípravků. Američtí lékaři používali květy měsíčku v průběhu občanské války. (1, 2)

Koupel rukou: smícháme stejné díly květu měsíčku, heřmánku a levandule. Pět lžic směsi krátce povaříme v 500 ml vody a necháme 10 minut přikryté vyluhovat. V teplé lázni máčíme ruce 10-15 minut.

Pleťová maska: budeme potřebovat 2 polévkové lžíce měsíčku a heřmánku. Rozmixujeme je a přelijeme sklenicí vroucí vody. Necháme vychladnout, poté přidáme 1 lžičku zakysané smetany. Vše důkladně rozmícháme. Aplikujeme na odlíčenou pleť a držíme po dobu 15-20 minut. Poté opláchneme teplou vodou.

Bylinkový dětský pudr: smícháme stejné díly sušených květů měsíčku, levandule a růže. Pomeleme je na mlýnku na jemný prášek. Při každé výměně plínek napudrujeme pokožku dítěte.

  • Využívá se jako doplněk při péči o dutinu ústní (3).
  • Podporuje normální stav uší.

Recept: vatový tampon namočíme do měsíčkové tinktury, vložíme do ucha a necháme nějakou dobu.

  • Podporuje zdraví a objem vlasů.
  • Existují spekulace o dalších potenciálních účincích (4).

Nežádoucí účinky

Při užívání doporučených dávek se měsíček obecně považuje za bezpečný. V průběhu těhotenství a při užívání léků se nejdříve doporučuje konzultovat lékaře.

V případě aplikace na pokožku je vždy nejdříve vhodné provést zkoušku na alergii (nanést menší množství na oblast zápěstí a sledovat reakci).

Formy

Nejčastěji se užívá ve formě tradičně připravovaného nálevu (2-3 šálky denně). Z rostliny se vyrábí tinktura, olej, mast, koupel či obklad. Můžeme ji užívat samostatně nebo ve směsi.

Nálev (měsíčkový čaj): 1 lžičku byliny zalijeme 250 ml vroucí vody a přikryté necháme několik minut louhovat. Poté přecedíme.

Obklad: 20 až 30 g květů přelijeme 500 ml vařící vody a přikryté necháme 10 až 15 minut vyluhovat. Jemně přefiltrujeme a nepříliš horké přikládáme a fixujeme.

Měsíčková koupel: hrst byliny přelijeme 1 l studené vody a 10 minut povaříme na mírném ohni. Poté přecedíme a odvar přilijeme k lázni. Teplota vody by měla být příjemná pro pokožku. Obvyklá délka koupele je 15-20 min. Lázeň můžeme ještě doplnit o nálev či odvar z jiných podobně působících bylin např. heřmánku, levandule apod.

Měsíčková šťáva: Listy, stonky a květy umyjeme a ještě vlhké dáme do odstředivky a tak získáme šťávu.

Měsíčkový med: 150 g čerstvé měsíčkové šťávy rozmícháme v 1 kg kvalitního medu. Podáváme 1 čajovou lžičku 2-3x denně nejlépe mezi jídly.

Měsíčkový olej – recept

Měsíčková mast – recept

Měsíčková tinktura – recept

Měsíčkové mýdlo:

  • 100 g mýdlové hmoty
  • 1-2 lžičky mletého měsíčku
  • sušený měsíček na dozdobení

Mýdlovou hmotu nakrájíme na malé kousky a rozpustíme je ve vodní lázni (do většího hrnce nalijeme studenou vodu, do které pak umístíme druhou nádobu s mýdlovou hmotou). Hrnec postupně zahříváme. Jakmile se hmota rozpustí, přidáme mletý měsíček.

Následně směs odstavíme. Ještě teplou směs plníme do formiček, dozdobíme sušeným měsíčkem a necháme ztuhnout. Po cca 1 hodině vyjmeme. Skladujeme v suchu.

Zmíněné produkty:

Měsíček květ

Měsíčková mast

Měsíčkový olej

Měsíčková tinktura

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroj: Zdraví z boží lékárny, Marie Treben, Herbář léčivých rostlin, Jiří Janča Josef A. Zentrich, 3. díl, 500 nejlepších receptů lidové medicíny, Dionýz Dugas, Glycerinová mýdla, Alexandra Martina Běhalová, ‎Tereza Štegrová, Wikipedie