Mochna husí účinky

Mochna husí účinky (mochna husí léčivé účinky)Mochna husí (Potentilla anserina) se považuje za plevel a vyskytuje se především na březích rybníků, návsích a polních cestách. Původem je z jihovýchodní Asie a dnes je rozšířená hlavně v mírném pásu.

Jedná se o trvalku, vyhánějící z oddenku poléhavé, asi 20 až 25 cm dlouhé lodyhy, které se často znovu zakořeňují. Lichozpeřené listy jsou složeny z lístků podlouhle vejčitých, hluboce pilovitě zubatých. Listy mají na rubu stříbřitý lesk a celá rostlinka je pokryta jemnými chloupky. Malý žlutý květ, složený z pěti korunních lístků, vyrůstá jednotlivě na dlouhých stopkách. Plodem jsou jednosemenné vejčité až kulaté nažky. Bylina kvete od května do srpna.

Předmětem sběru je nejčastěji nať (Herba anserinae), sbíraná v době začátku květu, tedy v květnu až červnu. Ojediněle se používá i kořen (Radix anserinae), který se sbírá na podzim v září, říjnu a listopadu.

Ve středověku o této nenápadné bylině se žlutým květem kolovala celá řada pověstí. Spojovala se například s čarodějnicemi a používala se i při věštění. Říkalo se, že kdo nosí mochnu u sebe, bude vždy oplývat láskou, penězi, zdravím, sílou a moudrostí. Mochna byla též využívaná v rybářství. Věřilo se, že návnadě z ní neodolá žádná ryba. Indiáni ji používali jako ozdobu např. přikrývek nebo legín. Kořen rostliny byl významnou složkou potravy obyvatel severní Evropy, ale především Eskymáků a Indiánů. Byl typickou potravinou v krajích, kde je o jiné druhy potravy nouze. Svazky kořenů mochny se dodnes objevují na tržnicích v Tibetu a Nepálu.

Latinské druhové jméno mochny husí je odvozena od latinského slova potentia, které znamená moc či síla.

Obsahuje třísloviny, flavonoidy, hořčiny, sliz, organické kyseliny a další významné látky. Hojně se užívá v lidovém léčitelství.

Účinky

  • Bylina podporuje trávení, tvorbu žluči. Přispívá k normálnímu pH žaludku, správnému stavu střevních plynů a peristaltiky.
  • Rostlina se využívá při výrobě kloktadel, výplachů – hrdlo, dutina ústní.
  • Podporuje normální stav dýchacích cest.
  • Využívá se v gynekologické oblasti, podporuje komfort během menstruace.
  • Přispívá k přirozené obranyschopnosti.
  • Podporuje normální stav močových cest.
  • Zevně se používá do sedacích koupelí – žíly konečníku.
  • Přidává se do kosmetických přípravků pro podporu normálního stavu pokožky.
  • V dřívějších dobách se lístky mochny vkládaly do bot pro podporu normálního stavu nohou.

Nežádoucí účinky

Mochnu můžeme užívat bez omezení, dlouhodobé užívání se neprojevuje vedlejšími účinky. Jako obvykle však platí doporučení držet se doporučených dávek. Není vhodná během těhotenství a kojení, pro malé děti. Opatrnost je nutná v případě užívání léků.

Formy

Běžnou formou je nálev, připravovaný obvyklým způsobem (2-3 šálky denně). Též se často kombinuje s jinými bylinkami – heřmánkem, majoránkou, tymiánem, meduňkou.

Nálev: 1 lžička byliny se zalije 250 ml vody a necháme několik minut louhovat. Poté přecedíme.

Zmíněné produkty:

Mochna husí

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 3. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinky.info