Mučenka pletní účinky
Mučenka pletní (Passiflora incarnata) je teplomilná liána, tedy popínavá rostlina, která může měřit přes 5 metrů. Má stopkaté, trojlaločné listy s kopinatými laloky. Květy vyrůstají z paždí listů, jsou jednotlivé, velké, pravidelné a oboupohlavní. Korunní lupínky jsou bělavé, někdy až nachové. Květní kalich má trnité výrůstky.
Původně pochází z oblastí Jižní Ameriky a jižních oblastí Severní Ameriky, ale dnes se již pěstuje i v jiných oblastech světa včetně České republiky, a někdy i zplaňuje. Předmětem sběru je kvetoucí nať (Herba passiflorae). Nejvhodnější doba sběru natě je kolem poledne.
Tato rostlina má řadu synonym: česky mučenka nachová, mučenka pietní, slovensky mučenka pleťová, lidově Kristův květ, Kristova koruna.
Latinský název Passiflora dali rostlině jezuité (passio = utrpení, flos = květ). Název vznikl kvůli tomu, že v nápadném květu mučenky modré Passiflora caerulea viděli obraz umučení Ježíše Krista: uprostřed tři černé čnělky s bliznami jako hřeby, prašníky jako kladiva nebo jako pět ran Kristových a okolo věnec barevných vláken jako trnovou korunu. Špičatě zakončené listy představovaly kopí, úponky důtky, deset okvětních lístků deset apoštolů. Český název mučenka (a stejně tak anglické passion flower, passion fruit) je překladem z latiny.
Existuje vícero druhů této rostliny. Mučenka jedlá (Passiflora edulis) se pěstuje kvůli bobulím (marakuja) hlavně v Karibské oblasti a v Jižní Africe. Z bobulí se dělají džusy, jogurty, ovocné saláty a další jídla, jí se i samostatně. Mezi další jedlé druhy patří Passiflora lingualis , Passiflora alata, Passiflora quadrangularis, Passiflora laurifolia (známá jako vodní citron) nebo Passiflora maliformis – jeden z jejích několika lidových názvů by se dal přeložit jako sladká tykev.
V posledních letech se v nabídce zahradnictví objevilo i dost okrasných kultivarů, které vznikly křížením původních botanických druhů. V lidovém léčitelství se však především využívá mučenka pletní. Bylinku využívali již Inkové a Aztékové.
Účinky
- Mučenka podporuje uklidnění, kvalitní spánek, psychickou kondici (1, 2). Bylinka bývá častou součástí směsí spolu s kozlíkem, chmelem a meduňkou. Doporučuje se užívat před hlavními jídly a před spaním.
- Přispívá k normální funkci trávicí soustavy (3).
- Podporuje hormonální rovnováhu, komfort během menstruace, menopauzy.
- Přispívá k normální funkci srdce, podporuje správnou hladinu cukru a tlaku.
- Využívá se jako podpůrný prostředek při odvykacích kůrách.
- Podporuje dýchací cesty.
Nežádoucí účinky
Obecně je mučenka považována za bezpečnou bylinku, ovšem i přesto nedoporučujeme překračovat doporučované denní dávkování. K užívání mučenky během těhotenství a laktace není dostatek informací, proto by se v tomto období neměla podávat. Opatrnost je též nutná v případě užívání léků.
Formy
Standardní formou je nálev připravovaný obvyklým způsobem, podávaný 2 až 3 krát denně. V poslední době se však stále častěji používá extrakt, tinktura nebo různé výtažky a homeopatické prostředky.
Nálev: 1 lžička se zalije 250 ml vody a necháme několik minut louhovat. Poté přecedíme.
Zmíněné produkty:
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.
Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 3. díl, Jiří Janča Josef, A. Zentrich, ncbi.nlm.nih.gov