Mydlice lékařská

Mydlice lékařská účinky (mydlice účinky)Mydlice lékařská (Saponaria officinalis) je trvalka, která obvykle dorůstá do výšky 40-60 cm. Má přímou, částečně větvenou lodyhu končící latovitým květenstvím. Lístky jsou vstřícné, vejčitě kopinaté, celokrajné, ale s drsnou čepelí, přisedlé. Květy má bílé až narůžovělé. Plodem jsou podlouhlé tobolky. Má válcovitý, bohatě větvený, asi na prst tlustý kořen.

Preferuje spíše vlhčí místa a polostín např. na březích vodních toků, na vlhčích lukách a lesních mýtinách. Občas se pěstuje. Předmětem sběru je kořen (Radix saponariae), sbíraný především na podzim v září a říjnu (nejlépe ráno do desáté hodiny).

Již dle názvu určitě vytušíme, že se po dlouhou dobu používala jako přírodní mýdlo a dodnes se z ní vyrábějí různé přírodní kosmetické výrobky. Též se využívá při bělení a praní látek. Zároveň se používá v restaurátorství k čištění starých choulostivých předmětů. Některé části rostliny se přidávaly do salátů a dalších pokrmů. Využívala se též při výrobě piva, aby dostatečně pěnilo. Byla součástí očistných rituálů.

Bylina obsahuje především saponiny, sacharidy, pryskyřice, sliz, kaučuk, minerální kyseliny. Dodnes se užívá v lidovém léčitelství, homeopatii.

Účinky

Dnes se užívá většinou zevně.

  • Podporuje normální stav průdušek.
  • Přispívá ke správné látkové výměně.
  • Podporuje zdraví pokožky a vlasů.

Nežádoucí účinky

Pozor: vnitřní užívání se dnes nedoporučuje, jelikož se rostlina považuje za toxickou. Vyšší dávkování nebo dlouhodobé podávání může vyvolat pocity nevolnosti až zvracení, ochrnutí svalstva. Nebezpečí hemolýzy červených krvinek je nebezpečím čistě teoretickém; hemolýza by mohla nastat při podávání byliny formou injekcí, zvláště nitrožilních, s čímž se ovšem ve fytoterapeutické praxi vůbec nesetkáme.

Zevně se neaplikuje na otevřené rány.

Formy

Nejčastěji se z byliny dělá odvar, který lze použít jako obklad, kloktadlo, koupel.

Na vlasy: podle délky vlasů 1 až 2 polévkové lžíce drobně nakrájeného kořene vhodíme do cca 300-500 ml vařící vody. Odstavíme a necháme 15 minut vyluhovat. Pak slijeme, necháme mírně ochladit a vlasy řádně propláchneme.

Na vlasy: cca hrst nakrájených kořenů vaříme v půl litru vody. Vodu občas promícháme (vaříme cca 10 min). Jakmile začne silně pěnit, odstavíme z ohně. Můžeme ještě přidat další bylinky – kopřivu, břízu apod. Vyluhujeme a poté již stačí přecedit do vhodné uzavíratelné nádoby.

Na pleť: Jednu polévkovou lžíci natě nebo samotných listů mydlice necháme vyluhovat přes noc v šálku podmáslí. Ráno trochu ohřejeme a mlékem jemně třeme pokožku obličeje.

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, Jiří Janča, Josefa A. Zentrich, 3 díl, bylinkyprovsechny.cz, Wikipedie