Ostropestřec účinky

Ostropestřec účinky (ostropestřec a zdraví)Ostropestřec mariánský (Silybum marianum) byl znám lidstvu již od dávných dob. Prapůvodní domovinou je oblast Středozemí. Nejčastěji se záměrně pěstuje, ale v teplejších oblastech vzácně zplaňuje. Mnozí z nás jej určitě znají i pod jinými názvy – stříbrný bodlák, strakáč, bílý trn, ostrolist, podstřel či kardus mariánský.

Je to jedno až dvouletý, statný, dekorativní bodlák. Lodyha, dole hustě, nahoře řídce listnatá, dorůstá výšky i přes 1 metr. Listy jsou střídavé, objímavé, tuhé, na žilnatině bíle mramorované, v obrysu podlouhle eliptické, peřenoklané, ostnaté. Z vejčité, ostnatě zubaté báze vyrůstá nachový květ. Plodem jsou lesklé, hnědě skvrnité nažky velikosti asi 7 x 4 mm s bílým chmýrem, štětinky drsné, dole srostlé. Kvete od července do září.

Svou popularitu si získal ještě ve starověku. O bylince se např. zmiňuje Plinius starší či Dioskorides. Obsahuje flavonoidy, některé aminokyseliny, cukry a další významné látky. Dnes se v lidovém léčitelství užívají především plody (Fructus cardui Mariae). Při sběru se chmýřité hlavice uřezávají ve správnou dobu ještě před zralostí, a poté se ukládají na větraných, suchých místech, kde dozrávají. Poté se vymlátí a plody zbaví chmýru. Kvůli takto komplikovanému procesu se mnohdy upustilo od jeho užívání.

Z rostliny lze též použít list (Folium cardui Mariae), který se sbírá na jaře v květnu a červnu mezi 14-16 hod, či kořen (Radix cardui Mariae) sbíraný na jaře.

Účinky:

  • Ostropestřec podporuje zdraví jater, tvorbu žluči a její distribuci, trávení, látkovou výměnu.
  • Využívá se při dietní chybě.
  • Podporuje přirozenou detoxikaci. Je častou součástí očistných kúr.
  • Jedná se o antioxidant, přispívá k přirozené obranyschopnosti.
  • Podporuje normální kondici krevního oběhu, hladinu krevního cukru (1).
  • Přispívá ke zdraví pokožky.
  • Podporuje hladinu estrogenu,
  • Přispívá k normálnímu stavu kostí obzvláště v období menopauzy.

Nežádoucí účinky

Při užívání terapeutických se bylina považuje za bezpečnou. Opatrnost je nutná v případě hypertenze (bylina mírně zvyšuje tlak) a hormonální nerovnováhy (podporuje estrogeny).

Užívání je dále nutné konzultovat s lékařem v případě srdeční arytmie, bronchiálního astmatu, během těhotenství a kojení, při užívání léků. Není vhodná pro velmi malé děti.

Formy

Užívá se v nejrůznějších formách – tradičně připravovaný odvar či nálev, prášek, tinktura, sirup, olej či tablety.

Zmíněné produkty:

Ostropestřec

Ostropestřec tinktura

Ostropestřec sirup

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroj: Herbář léčivých rostlin, 3.díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich,
bylinkyprovsechny.cz