Ostropestřec účinky

Ostropestřec účinky (ostropestřec a zdraví)Ostropestřec mariánský (Silybum marianum) se řadí čeledi hvězdnicovité (Asteraceae). Mnozí z nás jej určitě znají i pod jinými názvy – stříbrný bodlák, strakáč, bílý trn, ostrolist, podstřel či kardus mariánský.

Je to jedno až dvouletý, statný, dekorativní bodlák. Lodyha, dole hustě, nahoře řídce listnatá, dorůstá výšky i přes 1 metr. Listy jsou střídavé, objímavé, tuhé, na žilnatině bíle mramorované, v obrysu podlouhle eliptické, peřenoklané, ostnaté. Z vejčité, ostnatě zubaté báze vyrůstá nachový květ. Plodem jsou lesklé, hnědě skvrnité nažky velikosti asi 7 x 4 mm s bílým chmýrem, štětinky drsné, dole srostlé. Kvete od července do září.

Předmětem sběru je především nať (Herba onopordonis acanthii), sběr semen (Semen onopordonis acanthii) je v současnosti méně častý kvůli pracnosti zpracování. Při sběru se chmýřité hlavice uřezávají ve správnou dobu ještě před zralostí, poté se ukládají na větraných, suchých místech, kde dozrávají. Následně se vymlátí a plody zbaví chmýru.

Prapůvodní domovinou je oblast Středozemí. Nejčastěji se záměrně pěstuje, ale v teplejších oblastech vzácně zplaňuje. Vyskytuje se na pustých místech, cestách, náspech, pastvinách, lukách a příkopech. Obecně se dá říci, že preferuje sušší stanoviště.

Ostropestřec si získal popularitu již ve starověku. O bylince se např. zmiňuje Plinius starší či Dioskorides. Dodnes se využívá v lidovém léčitelství a homeopatii. Obsahuje třísloviny, hořčiny, saponiny, inulin, silice a další významné látky.

Účinky

  • Ostropestřec podporuje zdraví jater, tvorbu žluči a její distribuci, trávení, látkovou výměnu. Využívá se při dietních experimentech.

Trávení směs: smícháme stejné díly kořene lékořice, puškvorce, semene ostropestřce a natě sporýše. Dvě lžičky směsi večer zalijeme 500 ml vroucí vody a necháme do rána vyluhovat. Následující vše ohřejeme (nevaříme) a následně ještě necháme několik minut louhovat. Přecedíme, užívají se 2 šálky (po 250 ml).

Játra směs I: smícháme stejné díly natě pelyňku, řepíku, řebříčku, zeměžluče a semen ostropestřce. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vody, necháme několik minut přikryté louhovat. Poté přecedíme. Užívá se 2-3 šálky denně před jídlem po dobu 1-2 týdnů.

Játra směs II: smícháme stejné množství semene ostropestřce a natě máty. 2 lžičky směsi zalijeme 500 ml vody a necháme 12 hodin macerovat. Následující den vše ohřejeme, ale nevaříme. Užívá se 2x denně po 250 ml.

  • Podporuje přirozenou detoxikaci. Je častou součástí detoxikačních kúr.

Detox směs: smícháme následující byliny ve stejném poměru – semena ostropestřce, kořen pampelišky, kořen čekanky. Dobře promícháme. Dvě lžičky směsi večer zalijeme 500 ml vroucí vody a necháme do rána vyluhovat. Následující ohřejeme (nevaříme) a následně ještě necháme několik minut louhovat. Přecedíme, užívají se 2 šálky (po 250 ml).

  • Přispívá ke zdraví močových cest. Pozor: má močopudné účinky.
  • Podporuje funkci slinivky břišní.

Slinivka směs: smícháme stejné díly kořene lékořice, puškvorce, semene ostropestřce a natě sporýše. Dvě lžičky směsi večer zalijeme 500 ml vroucí vody a necháme do rána vyluhovat. Ohřejeme, ale nevaříme. Odstavíme a necháme ještě několik minut louhovat. Poté přecedíme a popíjíme v malých dávkách v průběhu dne (celková dávka jsou tedy 2 šálky denně).

  • Jedná se o antioxidant, přispívá k přirozené obranyschopnosti.
  • Podporuje normální kondici krevního oběhu, hladinu krevního cukru (1).
  • Přispívá ke zdraví pleti, vlasů, nehtů, rtů. Můžeme buď aplikovat přímo samotný olej z ostropestřce, či jej přidat do domácí kosmetických výrobků. Používá se i během masáží.

Pleťová maska I: smícháme 1 polévkovou lžíci oleje z ostropestřce a 1 lžičku medu. Dobře promícháme. Nanášíme na odlíčený obličej. Necháme působit cca 15-20 min, poté opláchneme vodou. Maska podporuje zdraví a vitalitu pleti.

Výživná pleťová maska: smícháme 2 polévkové lžíce tvarohu a 1 lžičku oleje z ostropestřce. Dobře promícháme. Nanášíme na odlíčený obličej. Necháme působit cca 15-20 min, poté opláchneme vodou.

Balzám s ostropestřcem: 20 g včelího vosku postupně zahříváme ve vodní lázni. Jakmile se kompletně rozpustí přilijeme cca 120 ml oleje z ostropestřce mariánského. Důkladně promícháme. Poté směs přelijeme do sterilní uzavíratelné nádoby. Necháme vychladnout. Balzám aplikujeme na ruce, paty.

  • Podporuje hladinu estrogenu.
  • Přispívá k normálnímu stavu kostí obzvláště v období menopauzy.
  • Obklady podporují zdraví kloubů.

Nežádoucí účinky

Jako obvykle platí doporučení držet se doporučených dávek. Předávkování může vést k nevolnosti a dalším zažívacím obtížím.

Opatrnost je nutná v případě hypertenze (bylina mírně zvyšuje tlak) a hormonální nerovnováhy (podporuje estrogeny). Užívání je dále nutné konzultovat s lékařem v případě srdeční arytmie, bronchiálního astmatu, během těhotenství a kojení, při užívání léků. Bylina není vhodná pro malé děti.

V případě zevního použití vždy doporučujeme nejdříve provést zkoušku na alergii – naneseme menší množství na zápěstí či loketní jamku a sledujeme, zda se do 30 min neobjeví nějaká reakce např. zarudnutí, svědění…

Formy

Ostropestřec se užívá v nejrůznějších formách. Nejčastěji se připravuje odvar, vyrábí se též tinktura, sirup, olej či tablety. V případě, že užíváme prášek, tak připravujeme jen takové množství, které spotřebujeme hned. Mleté plody totiž poměrně rychle žluknou. Bylina se též hojně přidává do směsí.

Odvar: 1 lžičku byliny zalijeme 250 ml studené vody a dáme zahřívat. Povaříme 2 minuty a odstavíme. Necháme ještě 10 minut louhovat.

Olej

Suroviny:

  • 5 lžiček semen
  • 500 ml rostlinného oleje

Postup:

Varianta I: Ostropestřec dáme do vhodné nádoby a zalijeme olejem. Uzavřeme a necháme cca 2 až 3 týdny macerovat. Občas můžeme protřepat. Hotový olej přecedíme přes sítko nebo plátýnko.

Varianta II: Pro urychlení procesu můžeme dát olej zahřívat ve vodní lázni  (do většího hrnce nalijeme studenou vodu, do které pak umístíme druhou nádobu, ve které bude olej se semeny). Zahříváme po dobu 15 minut (nesmí dojít k varu). Poté odstavíme a necháme ještě 30 minut louhovat. Následně přecedíme.

Olej skladujeme nejlépe v chladnu a temnu. Vnitřně se užívají 1-2 čajové lžičky denně. Olej se též aplikuje zevně – malé množství jemně vmasírujeme.

Obklad: 1-2 polévkové lžíce byliny zalijeme 250 ml studené vody a dáme zahřívat. Povaříme 2 minuty a odstavíme. Necháme ještě 10 minut louhovat. Vhodnou látku namočíme v odvaru, přiložíme a fixujeme.

Salát s olejem z ostropestřce recept

Suroviny:

  • 2-3 kusy rajčat
  • 100 g oblíbeného sýru
  • několik listů mladého salátu
  • 1/4 okurky
  • 1/4 žluté nebo červené papriky
  • 2 polévkové lžíce oleje z ostropestřce
  • sůl (dle chuti)
  • pepř (dle chuti)

Postup:

Rajčata umyjeme, zbavíme stopek a nakrájíme na plátky. Sýr nastrouháme na hrubém struhadle. Listy salátu důkladně omyjte a nakrájejte najemno. Okurku a papriku umyjeme a nakrájíme na kostičky. Vše dáme do nádoby. Dle chuti osolíme, opepříme a přilijeme olej. Důkladně promícháme.

Ostropestřec tinktura – recept

Zmíněné produkty:

Ostropestřec

Ostropestřec tinktura

Ostropestřec sirup

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroj: Herbář léčivých rostlin, 3.díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, 500 nejlepších receptů lidové medicíny, Dionýz Dugas, Wikipedie, bylinkyprovsechny.cz