Ostružiny a zdraví
Bohužel dnes bývá ostružiník křovitý (Rubus fruticosus) více spojován se zahradničením či potravinářským odvětvím, ačkoliv byl v průběhu historie velmi často využíván v rámci lidového léčitelství. Tento známý keř patří do velmi početného rodu Rubus, ve které bylo popsáno již více než 2000 taxonů.
Ostružiník má dřevnaté lodyhy se střídavými listy. Květenství je latnaté nebo chocholičnaté, pětilístková koruna bílá nebo narůžovělá. Souplodí, známá ostružina, je tvořeno z více než 20 černých, neojíněných peckoviček, srostlých s lůžkem. V době plné zralosti jsou ostružiny tmavě modré až černé. Rostlina kvete v červnu a začátkem července.
Předpokládá se, že původní domovinou rostliny je Evropa, dnes se již kvůli záměrnému pěstování vyskytuje i v jiných oblastech např. v Americe nebo Asii. Latinské slovo rubus se překládá jako krev. Jedna legenda vysvětluje příčinu tohoto pojmenování tím, že ostružiník prý vyrostl přímo z krve, kterou prolili bohové v boji s Titány.
Plody i listí ostružiníku byly často používány při obřadech, které měly přivolat bohatství i zdraví. V raném křesťanství se říkalo, že z něj byla spletena Kristova koruna.
Jak již bylo v úvodu zmíněno, tak dnes se rostlina využívá především pro potravinářské účely při výrobě dezertů, pečiva, nápojů, jogurtů apod. Ostružiník se dále používá ve farmacii k přibarvování a zlepšení chuti některých léků. Pro nás snad nejpodstatnější oblastí využití, je právě sféra zdraví.
Dioskúridos a Hippocrates bylinu často předepisovali svým pacientům. Čínská medicína a ajurvéda ji používala nejen vnitřně, ale i zevně. Pro potravinářské účely se sbírají plody (Fructus rubi fruticosi), avšak v lidovém léčitelství se využívá výhradně list (Foliům rubi fruticosi). Vhodným obdobím je květen a červen před rozkvětem.
Rostlina obsahuje vitamíny (vitamín C, vitamíny skupiny B), cukry, flavonoidy, organické kyseliny, minerály (draslík, hořčík, železo).
Účinky
- Podporuje přirozenou detoxikaci organismu (1).
- Má antioxidační účinky, takže chrání buňky organismu před volnými radikály.
- Přispívá ke správné funkci močového ústrojí.
- Podporuje normální stav krve, tlaku, krevního cukru.
- Přispívá ke správné funkci trávicí soustavy. Čaj z listů se využívá pro podporu žaludeční a střevní činnosti. Podporuje normální peristaltiku střev.
- Přispívá ke správné funkci dýchací soustavy. V těchto případech lze užívat nejen čaj, ale i sirup.
- Kloktání je vhodné na krk a dutinu ústní.
Recept: 50 g listů dáme do 1 litru studené vody, silně zavaříme a 10 minut necháme vyluhovat. Odvarem kloktáme vícekrát denně.
- Přispívá k podpoře imunitního systému, bylina je vhodná při rekonvalescenci.
- Zdravá pokožka – koupele a omývání.
Nežádoucí účinky
Prozatím nejsou známy žádné kontraindikace ani nežádoucí účinky, ale většinou není vhodné užívat příliš velké dávky (opravdu velké dávky mohou způsobit zácpu). Opatrnost je nutná v průběhu těhotenství, kojení a užívání léků.
Formy
Užívat můžeme nejen ostružiny v čerstvé formě, ale můžeme je též zmrazit např. na zimní období. List ostružiníku lze použít samotně ve formě klasicky připravovaného nálevu (2-3 šálky denně) nebo jej mícháme do směsí s dalšími bylinami.
Čerstvé listy můžeme fermentovat, takto upravené mají pak zvláštní chuť a aroma. Po vysušení lze fermentované ostružiníkové listy použít jako náhradu za černý čaj, neobsahují však kofein.
Čaj pro každý den:
- 1 lžíci ostružiníkových listů
- 1 lžíci květů sedmikrásky
- 1 lžíci jitrocelových lístků
- 1 lžíci květu bezu
- 0,5 litru vroucí vody
Všechny bylinky smícháme, přelijeme vroucí vodou a necháme 10 minut louhovat. Poté přecedíme, nalijeme do termosky a popíjíme během dne.
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.
Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 3. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich
Zmíněné produkty: