Ovesné vločky a zdraví (ovesné vločky účinky)
Ovesné vločky vznikají rozdrcením zrn ovsa setého (Avena sativa), který se řadí mezi nejpopulárnější pěstované obiloviny. Je součástí čeledi lipnicovité (Poaceae). Jedná se o jednoletou kultivovanou travinu. Má rovné stéblo, které může dorůstat do výšky až 1 m. Úzké, čárkovité, dlouhé listy objímají stéblo hlubokou pochvou. Převislé květy jsou složené v rozevřené latě. Klásek je dvoukvětý. Plodem je obilka, uzavřená v pouzdře (pluchy). Kvete v červenci, někdy i v srpnu.
Sbírá se plod – oves (Fructus avenae) s pluchami či bez nich, též sláma (Herba resp. Stramentum avenae). Získaná surovina se musí dokonale usušit.
Lidstvo zná oves již po staletí. Hojně se využíval v antických časech.
Ovesné vločky se hojně využívají při přípravě jídel a nápojů. Přidávají se do dezertů, sušenek, salátů, kaší, smoothie. Vyrábí se z nich mouka. Často se řadí do kategorie „zdravé výživy“. Obsahují bílkoviny, škrob, tuky, saponiny, enzymy, vlákninu, vitamíny, minerály a další významné látky. Též figurují při výrobě některých kosmetických výrobků (mýdel, koupelí…) a farmaceutických produktů. Slouží jako krmivo pro hospodářská zvířata. V neposlední řadě si získaly značnou oblibu i v lidovém léčitelství a homeopatii.
Účinky
- Jsou bohaté na antioxidanty, takže přispívají k ochraně buněk před oxidativním stresem.
- Ovesné vločky přispívají k normální imunitě.
Recept šumavského faráře Petra Mikeše: Dobře propereme 1 litr ovsa, přelijeme 1,6 litrem vody a vaříme, až zbyde 1 litr. Poté přecedíme a do chladnoucího odvaru přidáme 2 polévkové lžíce medu, 1 čajovou lžičku šalvějové tinktury a 1 polévkovou lžíci jitrocelového sirupu. Slijeme do láhve nebo lépe do několika menších nádob a uschováme v chladnu. Nápoj mírně přihřejeme a podáváme ráno a večer po 150 ml. V ledničce nápoj vydrží 3 dny; pití staršího nápoje může být škodlivé.
- Podporují optimální hladinu cholesterolu, krevního cukru a tlaku.
- Přispívají k normálnímu trávení, zdraví žaludku a střev, podporují látkovou výměnu.
Recept pro podporu činnosti střev: 2 až 3 polévkové lžíce opražených ovesných vloček přelijeme velkým šálkem vařící vody, necháme přes noc přikryté stát a ráno na lačný žaludek po lžičkách sníme. Můžeme ještě přidat trochu mléčného cukru.
- Podporují nervy, psychikou kondici. Přispívá k uklidnění a dobrému spánku.
- Ovesný odvar podporuje zdraví slinivky.
- Rostlina přispívá ke zdraví štítné žlázy.
- Koupele nohou nebo rukou podporují krevní oběh.
- Přispívá ke zdraví pokožky.
Nežádoucí účinky
Jako obvykle doporučujeme užívat s mírou. Protože oves obsahuje kyselinu šťavelovou, mohou se vyskytnout i případy alergických reakcí. Zároveň je vhodné užívání konzultovat s lékařem v případě těžších onemocnění či užívání léků.
Před první zevní aplikací vždy doporučujeme provést zkoušku (nanést menší množství a sledovat cca 30 min, zda se objeví např. zarudnutí, svědění…).
Formy
Ovesné vločky lze užívat samostatně např. ve formě ovesné kaše, dezertů, ale i nápojů. Často se též přidávají do nejrůznějších směsí. Samozřejmě se též aplikují zevně ve formě nejrůznějších kosmetických výrobků.
Ovesná koupel: Ovesné vločky rozmixujeme do formy prášku. 1 hrnek prášku rozpustíme v dostatečném množství vody, tak aby vznikla stejnorodá tekutina. Výsledek přidáme do vany. Obvyklá délka lázně je cca 15-20 min. Teplota vody by měla být příjemná pro pokožku. Do koupele můžeme též přidat bylinky (levanduli, meduňku…), med, mléko.
Maska na obličej: Ovesné vločky nejlépe rozmixujeme v mixéru a následně je zalijeme horou tekutinou (mlékem, smetanou) v poměru 1:2. Můžeme ještě přidat med. Necháme takto stát. Masku nanášíme na čistý odlíčený obličej a po cca 20 minutách smyjeme čistou vodou.
Ovesné mýdlo:
- 100 g mýdlové hmoty
- 1-2 lžičky mletých ovesných vloček
- ovesné vločky na dozdobení
- několik kapek esenciálního olej dle volby (není povinné)
Mýdlovou hmotu nakrájíme na menší kousky, které následně rozpustíme ve vodní lázni (do většího hrnce nalijeme studenou vodu, do které pak umístíme druhou nádobu s mýdlovou hmotou). Hrnec postupně zahříváme. Jakmile se hmota rozpustí, přidáme ovesné vločky.
Následně směs odstavíme, přidáme esenciální olej. Ještě teplou směs plníme do formiček, dozdobíme ovesnými vločkami a necháme ztuhnout. Po cca 1 hodině vyjmeme. Skladujeme v suchu.
Ovesná kaše recept:
- ½ hrnku ovesných vloček
- 250 ml vody či mléka
- špetka soli
Ovesné vločky dáme do vody, přidáme sůl a vaříme do bodu varu. Poté oheň ztišíme a vaříme do změkčení. Ovesnou kaši můžeme ještě doplnit čerstvým či sušeným ovocem, oříšky, skořicí apod.
Výživný nápoj: připravíme z 1 litru ovsa, který dokonale propereme v tekoucí vodě a vaříme v 1,6 litru vody t a k dlouho, až zbude 1 litr odvaru. Poté přecedíme a přidáme 3 polévkové lžíce medu. Nápoj doporučujeme pít po doušcích během dne.
Smoothie s ovesnými vločkami
- 1/4 hrnku ovesných vloček
- 1 oloupaný a nakrájený banán (lze nahradit i jiným ovocem např. mango, borůvky, jahody)
- 1/2 – 3/4 hrnku mléka (lze nahradit nemlékem, kokosovou vodou)
Všechny suroviny dáme do mixéru a důkladně promixujeme. Ihned podáváme.
Houstičky s ovesnými vločkami
- 400 g pšeničné mouky
- 200 g ovesných vloček
- 400 ml mléka
- 50 g másla
- 2 čaj. lžičky sušených droždí
- 2 čaj. lžičky cukru
- 1 čaj. lžička soli
Ovesné vločky dáme do misky a zalijeme je mlékem. Necháme takto stát cca 30 min. Mouku prosejeme a přidáme k ní sůl, cukr, droždí a předpřipravené ovesné vločky s mlékem. Vše dáme do mixéru a mícháme po dobu cca 5 min. Přidáme ještě máslo a opět promícháme. Můžeme míchat i manuálně, ale bude to trvat déle. Z těsta vytvarujeme velkou kouli, dáme ji do vhodné nádoby a zakryjeme látkou. Necháme takto na 1-1,5 hodiny, aby těsto vzešlo.
Poté jej vyndáme a přisypeme trochou mouky. Rozdělíme na malé kousky, ze kterých vytvarujeme malé houstičky (podlouhlý tvar). Na plech dáme pečicí papír a dáme na něj houstičky. Necháme opět 30 min stát, aby opět zvětšily objem. Poté je potřeme mlékem a posypeme ovesnými vločkami. Pečeme dozlatova (180-200°C).
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.
Zdroje: Herbář léčivých rostlin, Jiří Janča, Josefa A. Zentrich, 3. díl, Wikipedie, Glycerinová mýdla, Alexandra Martina Běhalová, Tereza Štegrová