Ožanka kalamandra
Ožanka kalamandra (Teucrium Chamaedrys) vyrůstá na slunných a teplých místech. Nejčastěji se vyskytuje v centrální a jižní Evropě, na severu Afriky, částečně v Asii.
Je to polokeřík s dřevnatým oddenkem a podzemními výběžky. Lodyhy má vystoupavé a dorůstají výšky cca 20 až 25 cm. Jsou hustě olistěné, měkce žláznatě chlupaté. Listy jsou obvejčitě podlouhlé, vroubkované, přisedlé až krátce stopkaté. Květy jsou dlouze stopkaté, přímo odstálé, koruna červenofialová, vzácněji bělavá, kalich trubkovitě zvonkovitý. Kvete v červenci a v srpnu, plodem jsou vejčité a lysé tvrdky.
Pěstuje se jako okrasná rostlina. Využívá se v kuchyni při přípravě některých jídel a nápojů. Jedním z hlavních odvětví využití zůstává i nadále lidové léčitelství a homeopatie. Sbírá se kvetoucí nať (Herba teucrii chamaedrydis), nejlépe seřezáváním v červenci a srpnu kolem poledne.
Nejčastěji se využívá nať (Herba teucrii chamaedrydis), která se sbírá v červenci a srpnu, nejlépe kolem poledne.
Účinky
- Ožanka je typická „žaludeční hořká“ bylina. Podporuje trávení, chuť k jídlu, funkci žaludku a střev, normální stav střevních plynů, sliznic, peristaltiky.
- Přispívá ke správnému stavu průdušek, plic, sliznic.
- Podporuje látkovou výměnu.
- Přispívá ke správné funkci oběhového systému.
- Pozor: bylina má močopudné účinky.
- Zevně se aplikuje ve formě obkladů v oblasti bérce, žil konečníku, podporuje normální stav kůže, kloubů.
Nežádoucí účinky
I zde platí pravidlo nutnosti dodržovat doporučené dávkování, zároveň se nedoporučuje dlouhodobé užívání (možné problémy s játry). Bylina není vhodná během těhotenství, kojení, nepodává se malým dětem. Zároveň je nutné její užívání konzultovat s lékařem v případě užívání nějakých léků (může dojít k interakcím).
Formy
Jednou z nejvýhodnějších forem užívání je homeopatická tinktura z byliny. Zevně se užívá ve formě obkladů či koupelí.
Zmíněné produkty:
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.
Zdroj: Herbář léčivých rostli, 3. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich