Smetánka lékařská účinky (pampeliška a zdraví)

Pampeliška a zdraví (smetánka lékařská účinky)Smetánka lékařská neboli pampeliška (Taraxacum officinale) je trvalka, která se řadí do čeledi hvězdnicovité (Asteraceae).

Má vřetenovitý kořene a bezlistou lodyhu – stvol. Je zakončen jediným složeným úborem zlatožlutých květů. Kracovité listy vytváří přízemní růžici. Kořen, stvol i listy produkují typickou mléčnou tekutinu. Plodem je ochmýřená nažka, soubor nažek tvoří při dozrání kulovité útvary. Rostlina obvykle kvete od dubna do července, ale občas i později.

Kořen se sbírá nejčastěji brzy na jaře v březnu či na podzim v říjnu a listopadu (Radix taraxaci). Dále se sbírá nať (Herba taraxaci) či přímo kořen s natí (Radix taraxaci cum herba), a to nejlépe odpoledne po čtrnácté hodině těsně před rozkvětem pampelišky. Oblíben je též list (Folium taraxaci), nejlepší dobou pro sběr je po rozkvětu rostliny mezi polednem a čtrnáctou hodinou. Bylina se suší rovnoměrně rozložená v dobře větraném místě. V případě použití umělého tepla volíme teplotu do 40°C.

Je velmi rozšířená a obecně se považuje za plevel. Vyskytuje se na lukách, mezích, v parcích a prakticky na všech volných plochách. Bývá též záměrně pěstována.

Smetánka si získala oblibuji již v antických dobách. Dodnes se používá v kuchyni, přidává se do salátů, příloh, nápojů. Připravuje se pampeliškový med. Ze sušeného kořene pampelišky se dá usušením, rozemletím a upražením připravit pampelišková mouka nebo pampelišková káva, kterou si v průběhu historie oblíbili obzvláště chudší vrstvy obyvatelstva. Tento nápoj neobsahuje kofein, ale i přesto dokáže zbavit únavy a dodat potřebnou vitalitu.

Šťáva z pampelišky může být využita k výrobě přírodní gumové pryže. Toho se již chytl velký evropský výrobce pneumatik – společnost Continental. Ta se nyní snaží celý projekt přivést k životu, a dokonce již existuje několik prototypů takových pneumatik. Kvalita gumy z kořene pampelišek je rovnocenná s gumou získávanou z kaučukovníku. Nyní probíhá testovací období celého projektu, po uplynutí kterého by měla na scénu dorazit nová generace pneumatik z rostliny.

Smetánka se hojně využívá v lidovém léčitelství, homeopatii, ale též farmaceutickém odvětví. Obsahuje hořčiny, třísloviny, flavonoidy, organické kyseliny, inulin, silice, některé vitamíny a minerály a další významné látky.

Účinky

  • Pampeliška podporuje normální činnost jater, žlučníku, produkci žaludečních šťáv, zažívání.

„Když jsem byla v Jugoslávii, tak hosté lázní, kromě jiných čerstvých salátů, denně dostávali mističku salátu z pampelišky. Lékařem tam byl známý specialista na játra. Na mou otázku odpověděl, že pampeliška podporuje játra.“

Zdraví z boží lékárny, Maria Treben

Játra směs: smícháme stejné díly pampelišky, řepíku a měsíčku. 1 lžičku promíchané směsi přelijeme 250 ml vroucí vody, necháme 10 minut louhovat. Poté přecedíme. Užívají se 2-3 šálky denně, nejlépe mezi jídly nebo před jídlem.

Žluč: smícháme stejné díly kořene pampelišky, čekanky, puškvorce, natě zeměžluče a řepíku. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vody a dáme zahřívat. Povaříme cca 2-3 min, odstavíme a necháme ještě cca 10 minut přikryté louhovat. Poté přecedíme. Užívají se 2-3 šálky denně, cca 30 min před jídlem.

  • Smetánka lékařská přispívá k normální hladině krevního cukru, cholesterolu, zdraví cév a krve.

Žíly směs: smícháme pampelišku (list), řebříček (nať) a sléz (nať či květ) ve stejném poměru. 1 lžičku dobře promíchané směsi přelijeme 250 ml vroucí vody, necháme 5 minut louhovat. Poté přecedíme. Užívají se 2 až 3 šálky denně, před jídlem.

Cholesterol směs: smícháme následující byliny – rozrazil nať 3 díly, pampeliška list 3 díly, sporýš nať 3 díly, měsíček květ 2 díly, artyčok list 1 díl, truskavce nať 1 díl. 1 lžičku promíchané směsi přelijeme 250 ml vroucí vody, necháme 10 minut louhovat. Poté přecedíme. Užívají se 2-3 šálky denně.

  • Podporuje vitalitu a energii.
  • Bylina je známá i svými antioxidačními účinky, takže přispívá k ochraně buněk těla.
  • Pampeliška podporuje látkovou výměnu.
  • Přispívá k přirozené detoxikaci organismu.

Detox směs I: smícháme následující byliny – čekanka nať 40 g, pampeliška list 20 g, turan nať 20 g, violka nať 10 g, truskavec nať 10 g. Důkladně promícháme. 1 lžičku  směsi přelijeme 250 ml vroucí vody, necháme 10 minut louhovat. Poté přecedíme. Užívají se 2-3 šálky denně.

Detox směs II: smícháme následující byliny ve stejném poměru – čekanka kořen, pampeliška kořen, pýr kořen. Důkladně promícháme. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vody a dáme zahřívat. Povaříme cca 2-3 min, odstavíme a necháme ještě cca 10 minut přikryté louhovat. Poté přecedíme. Užívají se 2-3 šálky denně.

  • Podporuje zdraví močových cest, ledvin. Pozor: má močopudné účinky.

Močový měchýř směs: smícháme vřes a pampelišku. 1 lžičku promíchané směsi přelijeme 250 ml vroucí vody, necháme 10 minut louhovat. Poté přecedíme. Užívají se 2 až 3 šálky denně.

Močové cesty a ledviny směs: smícháme následující bylinky ve stejném poměru – pampelišku list, břízu list, kopřivu nať, přesličku nať, celík zlatobýl nať, truskavec nať. 1 lžičku dobře promíchané směsi přelijeme 250 ml vroucí vody, necháme 10 minut louhovat. Poté přecedíme. Užívají se 2 až 3 šálky denně po dobu 6 týdnů.

  • Přispívá ke správné funkci kloubů.

Klouby směs I: smícháme 2 díly tužebníku, 1 díl pampelišky list a 1 díl květu bezu. 1 lžičku směsi přelijeme 250 ml vroucí vody, necháme 10 minut louhovat. Poté přecedíme. Užívají se 2 až 3 šálky denně.

Klouby směs II: smícháme následující byliny ve stejném poměru – pampelišku list, kopřivu nať, přesličku nať, tužebník nať, břízu list. Důkladně promícháme. 1 lžičku směsi přelijeme 250 ml vroucí vody, necháme několik minut louhovat. Poté přecedíme. Užívají se 2 až 3 šálky denně po dobu 6 týdnů.

  • Podporuje činnost lymfatické soustavy, sleziny.

Lymfatická soustava směs: smícháme pampeliškové listy, nať šalvěje a sporýše ve stejném poměru. Promícháme. 1 lžičku směsi přelijeme 250 ml vroucí vody, necháme 10 minut louhovat. Poté přecedíme. Užívají se 2 šálky denně.

  • Přispívá k normálnímu stavu pleti.

Pleť směs: 100 g kořene pampelišky s natí, 70 g nati zlatobýlu, 30 g nati zemědýmu. Promícháme. 1 lžičku směsi přelijeme 250 ml vroucí vody, necháme 10 minut louhovat. Poté přecedíme. Podáváme 2 až 3 šálky denně.

Nežádoucí účinky

Jako obvykle platí doporučení držet se doporučených dávek. Při předávkování se může objevit nevolnost. Pozor: pampeliška má močopudné účinky.

Konzultace s lékařem je nutná v průběhu těhotenství a kojení. Pampeliškové hořčiny přecházejí do mateřského mléka. Opatrnost je též nutná při užívání léků.

V případě zevního použití vždy doporučujeme nejdříve provést zkoušku na alergii (nanést menší množství a sledovat cca 30 min, zda se objeví např. zarudnutí, svědění…).

Formy

Oblíbenou formou je pampeliškový čaj, tinktura, sirup, med. Často se objevuje v různých směsích. Aplikuje se též zevně např. ve formě masti, koupele, obkladu.

Pampeliškový čaj – recept

Pampeliškový sirup – recept

Pampeliškový med – recept

Pampelišková mast – recept

Obklad: 2-3 polévkové lžíce kořene smetánky zalijeme 250 ml studené vody a povaříme 3-5 min, následně přecedíme. Vhodnou látku namočíme v odvaru, přikládáme a fixujeme.

Pleťová voda: hrst čerstvých květů dáme do 500 ml studené vody. 15 minut vaříme na velmi mírném ohni, poté odstavíme a necháme odkryté krátce vyluhovat. Důkladně přecedíme.

Koupel: 2 hrsti byliny přelijeme 1 l studené vody a 10 minut povaříme na mírném ohni. Poté přecedíme a odvar přilijeme k lázni. Teplota vody by měla být příjemná pro pokožku. Obvyklá délka koupele je 15-20 min. Lázeň můžeme ještě doplnit o nálev či odvar z jiných podobně působících bylin např. heřmánku, levandule, měsíčku apod.

Zmíněné produkty:

Pampeliška

Pampeliška sirup

Pampeliška tinktura

Pampeliška kapsle

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Zdraví z boží lékárny, Maria Treben, Herbář léčivých rostlin, 3. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich