Para ořechy a zdraví

Para ořechy a zdraví (para ořechy účinky)Para ořech neboli brazilský ořech sebou představuje semeno stálezeleného stromu – juvie ztepilá (Bertholletia excelsa). Roste v deštných pralesích Jižní Ameriky a může se dožívat více než 500 let. Pěstuje se jen zřídka, většina ořechů tudíž pochází z divoce rostoucích stromů. Dřevnaté tobolky v době zralosti opadávají a jsou sbírány domorodými sběrači. Mohou vážit až 2,3 kg, takže aby se vše obešlo bez incidentů, sběrači vyčkávají na období, kdy většina spadne dolů a nosí ochranné helmy. Skořápka je velmi tvrdá a existuje pouze jeden amazonský živočich, který ji dokáže rozlousknout – hlodavec aguti. Každý plod obsahuje cca 15-20 semen (para ořechů) a lidé je extrahují mačetami. Konzumují se buď syrové, nebo blanšírované.

Dříve byla největším producentem ořechů Brazílie, v dnešní době je to Bolívie. Název ořechu je pravděpodobně spojen s brazilským přístavem Pará, odkud bylo zboží vyváženo do Evropy.

Para ořechy jsou nutriční elektrárnou. Poskytují zdravé tuky, antioxidanty, vitamíny a minerály. Mají obzvláště vysoký obsah selenu (průměrně 96 mcg na ořech, některé však mohou obsahovat i více), mědi, zinku a hořčíku.

100 g ořechů obsahuje: 656 kcal, 14 g bílkovin, 66 g tuků, 12 g sacharidů, 8 g vlákniny, 988% denního příjmu

Účinky

  • Obsažený selen je nezbytný pro správné fungování štítné žlázy, metabolismus (1).
  • Para ořechy podporují imunitní systém (2).
  • Obsahují antioxidanty, přispívají k ochraně buněk před oxidativním poškozením.
  • Nenasycené mastné kyseliny podporují normální hladinu cholesterolu a zdraví srdce (3).
  • Para ořechy podporují zdraví nervů, paměť a koncentraci (45, 6).
  • Neobsahují gluten, takže jsou vhodné pro jedince s alergií na pšenici a bezlepkovou dietou.

Nežádoucí účinky

U tamních obyvatel Amazonie nebyly prokázány negativní účinky či známky toxicity ve spojitostí se zvýšeným příjmem selenu. Ovšem i přesto se doporučujeme držet zlatého pravidla „vše s mírou“. Opatrnost je nutná v průběhu těhotenství, kojení a při užívání léků.

Formy

Para ořechy můžeme užívat samostatně či v kombinaci s jinými ořechy. Vyrábí se z nich olej, mouka a pasta. Přidávají se do müsli, kaší, granoly, salátů, dezertů. Využívají se při pečení.

U para ořechů se nedoporučuje překračovat množství 1-3 ořechů denně.

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Dr. George D. Pamplona-Roger, z knihy „Encyklopedie léčivých potravin“. Vydalo nakladatelství Advent-Orion. Healthline, Wikipedie