Pekanové ořechy a zdraví
Pekanové ořechy pocházejí z mohutného stromu ořechovce pekanového (Carya illinoinensis), který se vyskytuje v Severní Americe. Vyžaduje slunce, teplé a vlhké klima, kvete na jaře, plody pak dozrávají na podzim. Název vznikl kvůli tvrdé skořápce a překládá se jako „ořech, který potřebuje k rozbití kámen“.
Cca 80% světové produkce pochází z USA. V dřívějších dobách se pekanové ořechy považovaly za delikatesu, která nebyla dostupná každému. Komerční pěstování začalo až od 80. letech 19. století.
Skořápky ořechů se v průběhu druhé světové války využívaly jako náhražka kávy. Ze dřeva se dodnes vyrábí nářadí, nábytek, podlahy. Indiáni využívali plody, listy a borku pro podporu zdraví.
Ořechy jsou bohaté na antioxidanty, bílkoviny, tuky, vlákninu, vitamíny (provitamín A,B1…) a minerály (např. zinek, hořčík, fosfor, draslík…). Mají sladkou máslovou chuť a příjemnou vůni, takže jsou častou součástí dezertů, snídaní, svačin, dělají se z nich některé nápoje či zmrzlina.
Jedná se o vůbec první ořechy, které se podívaly na Měsíc. Byly na palubě Apollo 11 a později se na přirozený satelit Země ještě vrátily.
Účinky
- Obsažený zinek a hořčík přispívají k normální imunitě.
- Nenasycené mastné kyseliny zase podporují zdraví cév a srdce, normální hladinu cholesterolu a cukru v krvi. (1, 2, 3)
- Jelikož jsou ořechy bohaté na antioxidanty, tak přispívají k ochraně buněk před oxidativním stresem.
- Podporují kognitivní funkce (4).
Nežádoucí účinky
Pekanové ořechy jsou vysoce kalorické, takže při konzumaci bychom se měli držet pravidla vše s mírou. Samozřejmě se neužívají v případě alergie na ořechy.
Formy
Můžeme je konzumovat jak samostatně, tak i jako součást pokrmů např. kaší, snídaňových směsí, jogurtů, dezertů apod. Výborně se též hodí jako svačinka do práce, školy či na výlet. Jsou častou součástí různých ořechovo-ovocných mixů.
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.
Zdroje: Wikipedie, Healthline