Pelyněk černobýl účinky

Pelyněk černobýl účinkyPelyněk černobýl (Artemisia vulgar) je mnohým znám především jako plevel, což je velká škoda, jelikož byl využíván již v antických dobách.

Jedná se o trvalku s rozvětvenými kořeny, rovnou, brzy červenající až hnědnoucí lodyhou, která dorůstá výšky i dva metry a nedřevnatí. Listy jsou lyrovitě peřenodílné, na lícní straně leskle tmavozelené, z rubu našedle plstnaté. Drobounká kvítka jsou nažloutlá až červenavá, tvoří přerušované klasy až hrozny. Plodem jsou nažky. Kvete od července do září. Sbírá se kvetoucí nať (Herba artemisiae).

Je především rozšířen v mírného pásu a nalezneme jej prakticky všude – v příkopech, křovinách, na březích, mezích atd. Svůj přívlastek si nejspíše získal kvůli tmavé barvě svých větví.

Dnes se rostlina využívá jako koření a přidává se do nádivek, na ryby a maso, do polévek. Používá se i jako přírodní insekticid a repelent. V průběhu historie jí byly připisovány magické účinky a věřilo se, že odhání zlé duchy a dokáže vyvolávat věštecké sny.

Hořkost černobýlu je mírnější než u pelyňku pravého, takže je chuťově mnohem snesitelnější. Velkou oblibu si především získal ve starověkém Řecku, což dokládá i jeho latinský název. Artemis byla totiž řecká bohyně lovu a Měsíce a považovala se za ochránkyni žen, takže se řadila mezi ženské byliny.

V tradiční čínské medicíně je prášek z rozdrceného sušeného černobýlu hlavní součástí tzv. moxa, které se používá při moxování. Jedná se o známou techniku, kdy dochází k zahřívání akupunkturních bodů smotkem z bylin. Pelyněk černobýl se hojně využívá v lidovém léčitelství. Obsahuje organické kyseliny, hořčiny, třísloviny, sliz a další významné látky.

Účinky

  • Bylina podporuje trávení a chuť k jídlu, funkci žlučníku. Přispívá k čistým střevům.

Podává se v kombinaci s puškvorcem, kořenem anděliky nebo zeměžlučí.

  • Podporuje průdušky a plíce.

Bývá kombinován se šalvějí, nejčastěji v poměru 1 díl pelyňku ku 2 až 3 dílům šalvěje. Dále se též kombinuje s tymiánem.

  • Přispívá k normálnímu průběhu menstruace a menopauzy.
  • Podporuje nervy a klidný spánek.
  • Dělají se výplachy očí.

Nežádoucí účinky

Při předávkovaní vzniká nevolnost a nutkání na zvracení, proto je vhodné dodržovat doporučené dávkování. Rozhodně není vhodný během těhotenství, jelikož se v dřívějších dobách užíval jako abortivum. Není vhodný ani během kojení (hořčiny přecházejí do mateřského mléka). V době kvetení patří pelyněk černobýl k alergenům.

Formy

Černobýl se nejčastěji podává formou nálevu, obvykle 2-3 šálky denně. Z kořene se pak dělá nejčastěji prášek. Aplikuje se i zevně.

Zmíněné produkty:

Pelyněk černobýl

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, I.díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz