Pískavice řecké seno účinky

Pískavice řecké seno účinky (pískavice účinky)Pískavice řecké seno (trigonella foenum-graecum) je jednoletá rostlina, tvořící jakýsi přechod mezi pícninami a obilovinami. Má přímou, chudě větvenou lodyhu s trojčetnými listy, které se podobají listům komonice. Květy sedí jednotlivě nebo po dvou v úžlabinách listů na kratičkých stopkách, mají pětizubý kalich a žlutavě bílou korunu. Tenké, až 10 centimetrů dlouhé lusky jsou poněkud srpovitě prohnuté a čítají až 20 semen. Kvete v červnu a červenci.

Její původ nalezneme v Jižní Evropě a v České republice se většinou pěstuje, pouze ojediněle zplaňuje ve vinorodých oblastech.

Pěstuje se jako hodnotné krmivo pro dobytek, což je i důvod, proč má ve svém názvu “seno”. V mnohých oblastech se též používá jako koření a nacházíme ji třeba ve známých směsích curry nebo chutney. Pískavice pomáhá i při uklízení v domácnosti – do vody na umývání podlahy stačí přidat pár semínek nebo trochu jejího odvaru.

Ve farmacii a v lidovém léčitelství používáme především semeno (Semen foeni-graeci). Obsahuje bílkoviny, oleje, silice, saponiny, hořčiny, flavonoidy, vitamín PP a další významné látky

Účinky

  • Bylina podporuje trávení, peristaltiku střev, normální stav střevních plynů. Staré herbáře ji doporučovaly při častém běhání.
  • Přispívá k normálnímu stavu průdušek.
  • Obsažené látky podporují tvorbu mateřského mléka u kojících žen (1, 2).
  • Podporuje normální hladinu krevního cukru (3).
  • Bylina přispívá k celkovém posílení, doporučuje se jako univerzální tonikum a při rekonvalescenci.
  • Od pradávna se využívala jako afrodisiakum.
  • Často se též používá zevně. Kaše z mletého řeckého sena přispívá k přirozené regeneraci kůže, využívá se na svaly a šlachy.
  • Bylinu si velmi oblíbil bylinář Franěc, který ji aplikoval formou obkladů především na lymfatické uzliny.
  • Zuby – výplachy a obklady odvarem směsi šalvěje, heřmánku, kořene proskurníku a řeckého sena, všeho stejným dílem. Jednu polévkovou lžíci směsi dáme do 0,5 litru studené vody, necháme zavařit a přikryté 10 minut vyluhovat.
  • Nehtová lůžka: Vymyjeme místo heřmánkem a obkládáme semenem řeckého sena, které ovšem přikládáme na celou ruku a ponecháme nejméně 15 minut působit. Obklad zhotovíme ze 2 až 3 lžic podrcených semen, která se smíchají s horkou vodou na hustou kaši. Obklad opakujeme častěji.

Nežádoucí účinky

Výraznější nežádoucí účinky ani kontraindikace nebyly zjištěny, ale doporučujeme začínat menšími dávkami a držet se rozumných dávek. Opatrnost je nutná v průběhu těhotenství, užívání léků.

Formy

Bylina se podává formou prášku (většinou 3-4x denně na špičku kulatého nože), případně formou nálevu z hrubě drcených semen.

Při zevním použití dáváme zpravidla přednost použití kašovitého obkladu. V takovém případě potřebné množství prášku krátce povaříme s přiměřeným množstvím vody, aby vznikla jakási krupicová kaše. K ní přidáváme malé množství octa. Hustou kašičku natřeme natlusto na lněné plátno a použijeme jako obvaz.

S ohledem na specifičnost jejího použití se většinou podává samostatně, i když hrubě drcená se též může přidávat do směsí.

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Herbáře léčivých rostlin, 4. díl, Jiří Janča Josef A. Zentrich,
bylinkyprovsechny.cz

Zmíněné produkty:

Pískavice

Pískavice semena