Plicník lékařský účinky (plicník účinky)
Plicník lékařský (Pulmonaria officinalis) je trvalka s drsnými listy. Z oddenku vyrůstá několik lodyh vysokých 15 až 25 centimetrů, které jsou na konci vidlanovitě rozdvojeny. Spodní listy má bylina dlouze stopkaté, lodyžní listy přisedlé. Všechny listy mají světlejší skvrny. Srostloplátečné trubkovité květy připomínají květenství petrklíče, ale mají růžovou až modrofialovou barvu. Jsou uspořádány do vijanů. Plodem jsou černohnědé, lesklé tvrdky. Bylina kvete v dubnu.
Je to hojná rostlina, se kterou se setkáme téměř po celé Evropě. Je velmi citlivá na znečištění ovzduší a vyskytuje se obvykle v ekologicky čistějších oblastech. Jedná se o jednu z prvních jarních bylinek a často se přidává do salátů a polévek.
Plicník se dnes využívá jak v lidovém léčitelství, tak i homeopatii. Pro tyto účely se nejčastěji sbírá kvetoucí nať (Herba pulmonariae), a to nejlépe časně na jaře. Vhodný je též list (Folium pulmonariae), který můžeme
sbírat i později. Obsahuje třísloviny, sliz, saponiny, minerální látky a další významné látky.
Účinky
- Jak jste již z názvu určitě vytušili, tak bylina podporuje funkci plic a obecně dýchacích cest. Přispívá k normálnímu stavu sliznic.
Směs: plicník, divizna, jitrocel (stejné díly). Lžičku směsi zalijeme 250 ml vařící vody a necháme několik minut louhovat. 2 šálky denně, čaj lze osladit medem.
- Rostlina je bohatým zdrojem přírodních antioxidantů.
- Přispívá k normálnímu stavu sliznice trávicího ústrojí.
- Podporuje funkci močových cest.
- Využívá se i zevně pro podporu stavu pokožky.
- Přispívá k normálnímu stavu lymfatického systému.
Nežádoucí účinky
Bylina obsahuje pyrolizidinové alkaloidy, takže je nutná opatrnost v případě vnitřního užívání. Doporučuje se konzultace s lékařem.
POZOR: plicník mírně zvyšuje srážlivost krve. Bylina se též nepodává těhotným a kojícím ženám ani malým dětem. Bylina není vhodná pro dlouhodobé užívání. Opatrnost je nutná v případě užívání léků.
Formy
Plicník se zpravidla nedoporučuje užívat déle než 3 týdny a během kúry je nutné dodržovat pitný režim. V případě potřeby lze kúru opakovat, ale až po dvoutýdenní přestávce.
Ačkoli nejsou vážnější námitky proti podávání samostatné byliny, tak mnohem častěji se volí její kombinace do směsí. Pro kombinaci jsou vhodné například petrklíč, anýz, fenykl, proskurník, puškvorec, řepík, tymián, proskurník. Ve směsích lze dobu podávání plicníku zdvojnásobit až na 6 týdnů.
Plicník lze použít i při inhalacích. Na ošetřování rtů lze tzv. plicníkový olej: Hrst čerstvých plicníkových listů vložíme krátce do vařící vody, vytáhneme a necháme okapat, případně vložíme mezi čistý textil. Pak vložíme do 0,25 litru oleje, nejlépe arašídového, na ohni zahřejeme a necháme 24 hodiny vyluhovat. Přecedíme, dáme do tmavé láhve, uzavřeme a skladujeme na tmavém a chladném místě.
Zmíněné produkty:
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.
Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 4. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz