Prvosenka účinky

Prvosenka účinky (petrklíč, prvosenka jarní léčivé účinky)Prvosenku jarní neboli petrklíč (Primula veris) zná nejspíše každý z nás. Jedná se o trvalku s kratším válcovitým oddenkem a mnoha drobnými kořínky. Listy má podlouhle vejčité a jejich čepel je na okraji vroubkovaná. Stvol je jemně pýřitý a nese na vrcholku jednoduchý okolík žlutých květů, rozkvétajících v dubnu a květnu. Plodem je jednopouzdrá tobolka.

Existují i další druhy prvosenek – velmi rozšířená je prvosenka vyšší (Primula elatior), která je rovnocenná prvosence jarní a můžeme ji užívat stejně. Dalším druhem je prvosenka lysá (Primula auricula), která roste ve vysokohorském pásmu a je zákonem přísně chráněná, proto se nesmí sbírat.

Prvosenka jarní je rozšířena po celé Evropě a Asii a nejčastěji se vyskytuje na slunných a vlhčích lukách a mýtinách. V České republice je částečně chráněna, což znamená, že její kořenový systém musí zůstat netaktní, a proto lze sbírat pouze nať s květem. Její žluté květy mají příjemnou medovou vůni.

Název rostliny nám připomíná, že to bývá jedna z prvních květin, kterou spatříme po zimním období. To se odráží i v latinském názvu „primula“ neboli „posel jara.“ Co se týče lidového názvu „petrklíč,“ tak ten nejspíše vznikl kvůli legendě o svatém Petrovi, který se považuje za držitele klíčů do nebeského království. Pověst vypráví, že jednou jeden z nich omylem uronil a v místě, kde klíč dopadl, vyrostla rostlina.

Prvosenka se používá v kuchyni při přípravě dezertů, džemů, salátů či masa. Obsahuje saponiny, glykosidy, flavonoidy, vitamín C, kyselinu křemičitou a sacharidy. Pro své účinky se užívá v homeopatii, lidovém léčitelství a medicíně některých zemí.

Účinky

  • Podporuje normální funkci dýchacích cest.
  • Přispívá k celkovému uklidnění, psychické kondici. Využívá se při strachu a stresu. Květy prvosenky lze též použít při přípravě relaxační koupele.

Směs pro podporu klidného spánku: 50 g prvosenky jarní (celé okolíky bez stonků), 20 g květů levandule, 10 g třezalky tečkované, 15 g samičích plodních šištic chmele, 5 g kořene kozlíku lékařského. Jedna vrchovatá čajová lžička se spaří v 250 ml vody a nechá 3 minuty vyluhovat. Pije se teplý, po doušcích, před spaním. Je možno přisladit trochu medem.

  • Podporuje normální stav kloubů.
  • Rostlina přispívá k normální kondici srdce.
  • Podporuje správnou funkci močových cest, ledvin.
  • Zevně přispívá k čisté pleti.

Recept: 2 polévkové lžíce byliny zalijeme vařícím šálkem vody a nechte 4-6 hodin vyluhovat (lepší dát do termosky na noc). Po ochlazení přikládáme namočenou vatu na obličej či jej čajem omýváme.

Nežádoucí účinky

Prvosenka sice není toxická, ale vzhledem k obsahu saponinů musíme dodržovat dávkování. Kvůli absenci vědeckých výzkumů není vhodná pro těhotné a kojící. Možnost výskytu alergie je větší při podávání nebo i sběru čerstvé byliny, s jejím usušením pravděpodobnost výskytu klesá. Opatrnost je nutná v případě užívání léků.

Formy

Využití byliny je dle různých autorů velmi rozmanité. Doporučuje se jak nálev, tak i odvar. Ve většině případů se užívá především nálev připravovaný obvyklým způsobem (2-3 šálky denně). Lze též použít bylinný balzám.

Jarní detox směs:

  • 50 g prvosenky jarní nebo vyšší
  • 50 g mladé výhonky bezu černého
  • 15 g listy kopřivy
  • 15 g kořen pampelišky lékařské

Použijeme jednu vrchovatou čajovou lžičku směsi na 250 ml vody. Spaříme, necháme 3 minuty vyluhovat. Přes den se pijí po doušcích dva šálky čaje, můžeme přisladit trochou medu.

Bylinka je mimořádně vhodná do nejrůznějších kombinací, zejména s kořenem lékořice, natí bazalky, listem jitrocele, kořenem proskurníku, natí tymiánu, plodem anýzu, listem podbělu, natí yzopu a květem divizny.

Prvosenkové víno recept pro podporu srdce: Dvoulitrovou láhev naplníme volně květy prvosenky (celé okolíky) až po hrdlo a zalijeme čistým, přírodním vínem. Víno musí květy překrývat. Láhev lehce zazátkujeme a necháme stát 14 dní na slunci. Pije se jeden doušek vína.

Zmíněné produkty:

Prvosenka

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroj: Herbář léčivých rostlin, 3. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, Zdraví z boží lékárny, Marie Treben, dumazahrada.cz