Pupalka účinky (pupalkový olej účinky)

Pupalka účinky (pupalkový olej účinky)

Pupalka dvouletá (Oenothera biennis) se běžně vyskytuje na stráních, v křoví a na říčních březích. Je nenáročná na pěstování.

V prvním roce se objevuje chumáč přízemních vejčitých listů, které vyrůstají z řepovitého kořene. Ve druhém roce se pak objevuje přímá, hranatá, až 1 metr vysoká lodyha s vejčitě kopinatými, střídavými listy. Plodem je protáhlá tobolka. Žluté květy sedí jednotlivě v úžlabinách listů a jsou složeny ze čtyř plátků. Svou stavbou poněkud připomínají diviznu, a také za ně bývají obvykle zaměňovány. Rozdíl však tkví v tom, že pupalka rozkvétá až ve večerních hodinách, proto se jí také někdy lidové přezdívá „noční svíce.“ Životnost květu nepřekračuje 24 hodin

V roce 1911 prohlásil botanik Wilhelm, že jedna libra kořene pupalky podpoří energii člověka více, než 200 liber hovězího masa.

Dlouhou dobu se kořen pupalky považoval za poměrně výživnou zeleninu a často se přidával do jídel. Rostlina se těší oblibě i v kosmetickém průmyslu a v lidovém léčitelství.

Účinky

  • Podporuje hormonální rovnováhu, normální průběh menstruace a klimakteria (1).
  • Přispívá ke zdraví pokožky, nehtů, vlasů. V těchto případech je vhodné jak vnitřní, tak i zevní užívání (nanášíme několikrát denně). (2)

Recept na pleťovou masku: 1 lžičku pupalkového oleje a 1 lžičku bílého jogurtu (lze použít i smetanu ke šlehání) pečlivě promícháme a naneseme na vyčištěnou pokožku obličeje, dekoltu a necháme cca 15 minut působit. Po uplynutí této doby umyjeme teplou vodou.

Nehty: pupalkový olej pečlivě vtíráme do nehtových lůžek po dobu cca 15 minut . Tuto kúru opakujeme pravidelně každý den.

Vlasy: naneste olej přímo do vlasů jako hydratující masku a nechte působit cca 30 min. Následně vlasy umyjte obvyklým způsobem.

  • Olej podporuje normální hladinu cholesterolu, krevního tlaku, zdraví cévní soustavy.
  • Přispívá ke zdraví svalů, kloubů, kostí.
  • Podporuje imunitu.

Nežádoucí účinky

Ačkoliv se bylina obecně považuje za bezpečnou, tak není vhodné překračovat dávkování. Opatrnost je nutná v případě užívání léků, během těhotenství a kojení.

Formy

Bylinku obvykle nepřidáváme do směsí. Užívá se ve formě pupalkového oleje, kapslí či tobolek. Olej se nedoporučuje tepelně upravovat. Dávkování se nejčastěji uvádí kolem 1 lžičky denně.

Zmíněné produkty:

Pupalkový olej

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 4. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich