Puškvorec účinky

Puškvorec kořen účinky (puškvorec účinky)Puškvorec obecný (Acorus calamus) je vytrvalá bylina, která se řadí do čeledi puškvorcovité (Acoraceae). Jelikož se jedná se o vodní rostlinu, tak ji především nalezneme v rybnících, jezerech a na březích. Ovšem vzhledem k tomu, že preferuje čisté prostředí, tak stal prakticky ohroženou rostlinou.

Z plazivého, až 3 centimetry tlustého a někdy i více než půl metru dlouhého oddenku vyrážejí trojhranné, na bázi červené stvoly, které jsou zakončeny palicí, zprvu zelenou, později světlehnědou. Mečovité listy vyvstávají rovněž přímo z oddenku. Pro svůj vzhled se přirovnávají k legendárnímu japonskému meči Kusanagi. Žlutozelená kvítka se rozvíjejí v červnu a červenci. V západní a střední Evropě plody nedozrávají, zřejmě proto, že zde není potřebný hmyz a lepkavý pyl nemůže být roznášen větrem. Proto se tato vytrvalá rostlina množí pouze vegetativně.

Předpokládá se, že puškvorec byl do Evropy původně zavlečen Tatary z Asie. Ti jej prý žvýkali pro podporu trávení a posílení organismu. Zároveň jej považovali za indikátor čistoty vody. Tento názor později sdíleli i výrobci českého piva. Při jeho přípravě totiž dávali přednost říční vodě, na břehu které rostl právě puškvorec. Pokud to nešlo zařídit, tak se někdy vpouštěla voda do kotle přes sáček s touto rostlinou, aby se docílilo lepší kvality výsledného nápoje.

V Japonsku se celá rostlina považuje za symbol odvážnosti. V některých oblastech se bylina využívala jako koření. V Indii se například přidávala do jídel s masem a rybami. V Evropě i Americe byla kandována. Dodnes se využívá při výrobě některých druhů vína, piva a hořkých likérů.

O puškvorci koluje řada legend. Jedna z nich je spojena s postavou Anchi Shenga, který prý přidával bylinu do svého tajemného elixíru, který jej prý udělal nesmrtelným. Během vlády prvního císaře sjednocené Číny (Čchin Š‘-chuang-ti) mu již bylo 1000 let. Bohužel recept tohoto elixíru dodnes zůstává tajemstvím. O bylině též koluje pověra, že má prý halucinogenní účinky. Tento mýtus vznikl kvůli anekdotickému příběhu líčeném v knize Hoffera Osmunda. Tyto účinky však nikdy nebyly prokázány ani při vyšších dávkách.

Číňané rostlinu dodnes nosí jako talismany a pokládají ji před vchodem do domu, u postele nebo na parapetech v domnění, že je uchrání před negativními silami.

Z kořene rostliny se získává olej, který se jednu dobu používal jako repelent, přidával se do suchých šamponů, mýdel, ale i zubní pasty. Dnes se využívá v parfumérii, přičemž tato tradice se dochovala již z dob starověkého Egypta. Významné postavení má i ve farmaceutickém odvětví, homeopatii a přírodním léčitelství. Obsahuje třísloviny, slizy, silice, hořčiny, kafr a další významné látky.

Účinky

  • Puškvorec podporuje trávení, zdraví žaludku a střev, jater, slinivky, látkovou výměnu, chuť k jídlu. Přispívá k normálnímu stavu střevních plynů, peristaltiky. Podporuje normální stav dutiny ústní. Bylina bývá kombinovaná s jiným hořkými rostlinami. Pozor: má mírné stavící účinky (střeva), takže je nutná opatrnost v užívání viz níže.

Střevní plyny+slinivka: připravíme směs z 50 g puškvorce, 30 g kmínu a 20 g fenyklu. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vody a cca 5 minut povaříme. Odstavíme a necháme ještě několik minut louhovat. Poté přecedíme. Užíváme 1-2x denně. Z bylin můžeme též připravit prášek a podávat jej na špičce kulatého nože, zapíjíme vodou.

Žaludek směs: smícháme 2 díly kořene puškvorce, 2 díly listu vachty, 2 díly natě pelyňku, 1 díl natě benediktu, 1 díl zeměžluče a 1 díl máty. Důkladně promícháme. Dvě lžičky směsi dáme večer do 500 ml vody a necháme přes noc vyluhovat. Ráno pomalu ohřejeme, začne-li vřít, přikryjeme a necháme vychladnout. Pijeme po 250 ml 2x denně půl hodiny před hlavním jídlem. Směs neužíváme dlouhodobě, vždy jen několik dní.

Chuť k jídlu směs: smícháme stejné díly natě pelyňku, zeměžluče, listu vachty, kořene hořce žlutého a puškvorce. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vody. Pomalu uvedeme k varu, odstavíme a necháme přikryté trochu vychladnout. Poté přecedíme. Užíváme 2x denně 30 min před jídlem.

Podpora žluči směs: smícháme stejné díly kořene pampelišky, čekanky, puškvorce, natě zeměžluče a řepíku. Dvě lžičky směsi zalijeme 500 ml studené vody a necháme 12 hodin stát. Poté směs přivedeme k varu a necháme přikryté vyluhovat. Užíváme 2x denně po 250 ml cca 30 min před jídlem.

  • Napomáhá správné funkci žláz.
  • Podporuje krvetvorbu, normální stav krevního oběhu.
  • Přispívá k přirozené detoxikaci organismu, správnému hospodaření s vodou, správné funkci ledvin.
  • Obsahuje antioxidanty (1).
  • Podporuje stav nervů, zdravý spánek, dobrou náladu.
  • Název pochází z němčiny a překládá se jako prsní kořen, jelikož se užíval pro podporu normálního stavu dýchacích cest.
  • Využívá se jako doplněk při rekonvalescenci.
  • Zevně se používá pro podporu normální funkce kloubů.
  • Přispívá ke zdraví pokožky, vlasů.

Nežádoucí účinky

Jako obvykle je nutné dodržovat doporučené dávkování a dobu užívání. Čerstvý oddenek může vyvolat dávení, takže je vhodnější využívat sušený.

Pro nedostatek vědeckých výzkumů se nedoporučuje užívat během těhotenství, kojení, malým dětem. Opatrnost je též nutná v případě zácpy (podávat nižší dávky). Zároveň je vhodné užívání konzultovat s lékařem v případě užívání léků.

V případě zevního použití vždy doporučujeme nejdříve provést zkoušku na alergii (nanést menší množství a sledovat cca 30 min, zda se objeví např. zarudnutí, svědění…).

Formy

Nejčastěji se využívá ve formě puškvorcového čaje (2 šálky denně), prášku či tinktury. Bylinu můžeme užívat buď samostatně, nebo ve směsích. Po 4-6 týdnech je vhodné užívání přerušit a udělat alespoň 1-2 týdny pauzu.

Můžeme též připravit kloktadlo, koupel, masážní oleje a masti, využívá se při inhalacích.

Odvar: 1 lžičku byliny zalijeme 250 ml vody a vaříme 8 minut. Odstavíme a necháme vyluhovat. Poté přecedíme.

Příprava studenou cestou: Jedna zarovnaná čajová lžička kořene se na noc zalije 250 ml vody. Ráno se trochu zahřeje a scedí.

Víno: 40 g rozdrobeného kořene dáme do čisté lahve a zalijeme 750 ml kvalitního bílého vína. Nádobu uzavřeme a necháme 14 dní stát na tmavém, nepříliš teplém místě. Poté důkladně přefiltrujeme do čisté láhve, kterou skladujeme na tmavém a chladném místě. Užíváme 2-3 polévkové lžíce denně, nejlépe před jídlem.

Koupel: 200-300 g oddenku dáme 4-5 litrů vody a povaříme cca 15 min. Přecedíme a vlijeme do lázně. Obvyklá délka koupele je cca 15-20 min. Teplota vody by měla být příjemná pro pokožku.

Obklad: 1-2 polévkové lžíce rozmělněného kořene vaříme 15 minut v 250 ml vody.  Teplý obklad přikládáme na konkrétní místo, fixujeme.

Zmíněné produkty:

Puškvorec

Puškvorec tinktura

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Zdraví z Boží lékárny, Marie Treben, Herbář léčivých rostlin, 4. díl, Janča Josef A. Zentrich