Ředkvičky a zdraví
Ředkvičky (Raphanus sativus) jsou vlastně varietou ředkve seté letní (Raphanus sativus var. sativus). Řadí se do čeledi brukvovitých (Brassicaceae), tedy tam, kam patří i květák, brokolice nebo kapusta. Hojně se pěstuje v celém mírném podnebí. Preferuje slunce a propustnou půdu.
Ředkev setá je jednoletá až dvouletá rostlina. Má větvenou lodyhu, která může dorůstat do výšky přes jeden metr. Nejdříve se objevují široce lyrovitě peřenosečné listy, během léta pak vyrůstají bílé až narůžovělé květy s fialovými žilkami. Plodem je válcovitý struk, zakončený zobáčkem. Semena jsou vejčitého tvaru. Existuje řada odrůd a variant.
Všem známé ředkvičky mají nejčastěji malé, kulovité, sytě červené kořeny. Vyskytují se však i jiné barvy a tvary např. existují odrůdy s bílým až fialovým, oválným či protáhlým kořenem. Určitě znáte černou ředkev (varianta Raphanus nigra), která má masitou kulovitou černou hlízu. U většiny ředkví bývá dužina bílá až narůžovělá.
Ředkvičky se hojně využívají v kuchyni, mohou se užívat jak syrové, tak vařené. Chuť je specifická s mírnou štiplavostí. Některé odrůdy se využívají v lidovém léčitelství a homeopatii. Obsahují glykosidy, vlákninu, některé vitamíny a minerály (např. vit. C, kys. listovou, draslík, vápník, železo, hořčík…)
Účinky
- Ředkvičky podporují trávení, tvorbu žluči, chuť k jídlu.
- Přispívají k normální funkci močových cest.
- Podporují látkovou výměnu.
- Obsažené látky přispívají k optimální obranyschopnosti.
- Rostlina podporuje zdraví dýchacích cest.
- Přispívá k normálnímu stavu pleti.
Pleťová maska I: Ředkvičky umyjeme a rozmixujeme. Ke vzniklé pastě přidáme několik kapek citronové šťávy a lžíci rostlinného oleje. Vše důkladně promícháme. Aplikujeme na odlíčenou pleť. Necháme působit cca 15-20 min, poté smyjeme vodou.
Pleťová maska II: Ředkvičky umyjeme a rozmixujeme. Ke vzniklé pastě přidáme zakysanou smetanu či jogurt (stejný poměr). Vše důkladně promícháme. Aplikujeme na odlíčenou pleť. Necháme působit cca 15-20 min, poté smyjeme vodou.
Nežádoucí účinky
Jako obvykle platí doporučení držet se rozumných dávek. Jelikož je působení dost ostré, tak je nutné začínat malými dávkami. V případě nesnášivosti užívání přerušíme.
Podávání je kontraindikováno při zánětu jater, ledvin a žlučníku. Dále se neužívá v případě žaludečních vředů, zánětu žaludku. Opatrnost je též nutná v případě žlučových kamenů. Užívání během těhotenství a kojení konzultujeme s lékařem.
Formy
Ředkvičky můžeme přidat do salátů, pomazánek, šťáv, smoothie, omáček nebo polévek. Z černé ředkve se dělá sirup a víno.
Sirup z černé ředkve
Varianta I: bulvu černé ředkve umyjeme a uřízneme stopku. V horní části odřízneme slupku a odstraníme dužinu. Do vzniklé díry nalijeme med a zaklopíme slupkou. Necháme takto stát několik hodin.
Varianta II: umytou bulvu oloupeme a nastrouháme na hrubém struhadle. Výsledek smícháme s medem v poměru 1:1 a necháme nějakou dobu stát, aby ředkev pustila šťávu.
Vzniklý sirup užíváme po lžičkách několikrát denně pro podporu normálního stavu dýchacích cest.
Šťáva z černé ředkve: ředkev umyjeme a nakrájíme na menší kousky. Dáme do odšťavňovače. Užívá se 30 ml 1x denně, ráno na lačno těsně před snídaní. Šťávu připravujeme vždy čerstvou. Neužívá se dlouhodobě.
Víno s černé ředkve: 30 g čerstvě nastrouhané černé ředkve zalijeme 750 ml suchého bílého vína a necháme 10 dnů uzavřené macerovat. Poté slijeme, ředkev vylisujeme a víno jemně přefiltrujeme. Skladujeme v uzavřené lahvi v temnu. Toto víno podporuje chuť k jídlu a trávení. Užívá se 1-2 lžíce před jídlem.
Ředkvičkový salát
Suroviny:
- 2-3 okurky
- 200 g ředkvičky
- 2-3 vařená vejce
- 1/2 zelené cibulky
- 1/2 svazku kopru
- sůl (dle chuti)
- olej (můžeme nahradit majonézou, smetanou, jogurtem)
Postup:
Zeleninu umyjeme. Okurky a ředkvičky nakrájíme na proužky a dáme je do mísy. Vejce oloupeme a nakrájíme na kostičky či proužky. Přidáme k zelenině. Cibulku a kopr nakrájíme na malé kousky a dáme je do mísy. Podle chuti dosolíme a přidáme olej. Vše důkladně promícháme.
Ředkvičková pomazánka
Suroviny:
- 8 ředkviček
- 100 g másla (můžeme nahradit např. jogurtem)
- kopr (cca 3 snítky)
- sůl (dle chuti)
- pepř (dle chuti)
Postup:
Ředkev a kopr umyjeme. Ředkvičky nastrouháme na hrubém struhadle. Smícháme je s koprem a měkkým máslem, osolíme a opepříme. Vše důkladně promícháme.
Ředkvičková polévka
Suroviny:
- 4-5 ředkviček
- 1 mrkev
- 3-4 brambory
- 1 cibule
- 1-2 stroužky česneku
- 1 polévková lžíce čerstvého kopru (či petržele)
- 20-40 g špenátu
- sůl (dle chuti)
- špetka pepře (či jiného koření)
- 4 hrnky vody
- 1-2 lžíce zakysané smetany (volitelné)
Postup:
Zeleninu umyjeme. Oloupanou cibuli nakrájíme na kolečka. Ředkvičky a očištěnou mrkev zase nakrájíme na půlkolečka. Očištěný česnek prolisujeme. Všechno dáme do pánve s olejem a smažíme za stálého míchání cca 7-10 minut, dokud vše nezměkne.
Mezitím očistíme a nakrájíme brambory. Dáme je vařit, jakmile změknou, přidáme smaženou zeleninu. Osolíme, opepříme a necháme ještě několik minut vařit. Odstavíme a přidáme umytý a nakrájený špenát a kopr. Poslední na řadě je lžíce smetany.
Pakliže máte rádi spíše krémovou konzistenci polévek, tak stačí využít ponorný mixér.
Ředkvičková omeleta
Suroviny:
- 3 vejce
- 120 ml mléka
- 150 g ředkviček
- špetka soli
- špetka pepře
- rostlinný olej (na smažení)
Postup:
Ředkvičky dobře umyjeme, osušíme a nakrájíme na tenké plátky. Vejce rozbijeme do vhodné misky. Přilijeme mléko, osolíme a opepříme. Šleháme metličku či vidličkou.
Olej dáme na pánev. Nakrájené ředkvičky smažíme za stáleného míchání na středním ohni cca 3 minuty. Poté plamen ztišíme, přikryjeme pokličkou a smažíme ještě cca 3 minuty. Následně přilijeme vaječnou směs a smažíme do té doby, než bude omeleta hotová (cca dalších 5-7 min).
Smoothie s ředkvičkami
Suroviny:
- 2 ředkvičky
- 1 zelené jablko
- 1 celý banán
- 1⁄2 avokáda
- 1 lžička citronové šťávy
- 3⁄4 – 1 hrnek vody
- med (dle chuti)
Postup:
Pro přípravu smoothie se doporučuje používat zmražené ovoce a zeleninu.
Ředkvičky důkladně umyjeme a odstraníme stopky a listy. Společně s umytým jablkem je nakrájíme na menší kousky. Slupku banánu a avokáda odstraníme, též je nakrájíme na menší části. Vše dáme do mixéru. Přidáme vodu, citronovou šťávu a mixujeme do té doby, než vznikne hladká krémová směs. Hotové smoothie dochutíme dle potřeby medem.
Avokádo můžeme též nahradit řeckým jogurtem či použít hrst předem namočených kešu ořechů. Banán lze též jednoduše nahradit kostkami ledu. Pro větší zasycení přidáme do smoothie lžíci ořechového másla nebo hrst ovesných vloček.
Zdroje: www.nzip.cz, Wikipedie, bylinkyprovsechny.cz, Herbář léčivých rostlin, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, Healthline, lightorangebean.com