Reishi účinky (lesklokorka lesklá)
Reishi (Ganoderma lucidum) neboli lesklokorka lesklá je houba, která patří do řádu chorošovitých. Jedná se částečně o saprofyta, jelikož se dokáže živit i na odumřelých rostlinách. Zároveň to je i fytoparazit, neboť může infikovat některé rostliny. V přírodě se vyskytuje celkem šest barevných variant reishi, přičemž červený typ se považuje za jeden z nejúčinnějších.
Polokruhovité plodnice této houby mají lesklou lakovou vrstvou, díky čemuž vznikl český název. Lesklokorka je jedlá, ovšem její chuť mnozí popisují jako velmi hořkou, takže se nejčastěji musí zpracovávat do lépe stravitelných forem.
První zaznamenané pokusy o pěstování reishi se uskutečnily v roce 1937, ale hromadná produkce započala až v roce 1971, kdy byly vyvinuty účinné pěstící metody, díky kterým se tato houba stala více dostupná. Roční produkce samotné Číny činila v roce 2000 zhruba 13 000 tun, avšak o tři roky později to bylo již 49 000 tun. A od té doby se pěstování exponenciálně rozšiřuje.
Obsahuje řadu bioaktivních látek včetně esenciálních aminokyselin, minerálů (železo, selen…), vitamínů (např. vitamíny skupiny B), polysacharidy, steroidy. Pro toto pestré složení se řadí mezi tzv. superpotraviny. Je samozřejmě neodlučitelnou součástí tradiční čínské medicíny (TCM), která ji využívá již více než 4000 let. Zmiňuje se o ní i stavební dílo čínské medicíny – Vnitřní kánon Žlutého císaře. V té době byla velkou vzácností, takže byla určena výhradně pro císaře a jeho rodinu. Později se používala jako součást terapie fu-čeng (forma tradiční čínské bylinné medicíny), která se doslova překládá jako „obnovit rovnováhu těla.“
Mnoho lidí, zejména v Asii, se domnívá, že divoce rostoucí lesklokorka, která je vzácná a velmi drahá, musí mít z terapeutického hlediska vyšší kvalitu než pěstovaná verze. Ve skutečnosti je to ale právě naopak. Divoce rostoucí houba snadno podléhá poškození a kontaminaci působením hmyzu, plísní a znečištěného životního prostředí. Celkový obsah biologicky aktivních prospěšných látek ve většině případů kolísá.
Účinky
- Tato houba patří mezi přírodní adaptogeny, takže přispívá k podpoře adaptace organismu na vnější podmínky. Přispívá k fyzické a psychické kondici. Dodnes ji používají šerpové a kosmonauti. (1)
- Podporuje imunitu (2).
- Má antioxidační účinky.
- Podporuje hormonální rovnováhu.
- Přispívá ke zdraví srdce a cév.
- Podporuje trávení, metabolismus.
- Existují spekulace o dalších možných účincích (3, 4).
Nežádoucí účinky
Při užívání dbáme na doporučené dávkování. Je vhodné dělat pauzy v rámci užívání. Pro nedostatek výzkumů se reishi nedoporučuje užívat během těhotenství a kojení, nepodává se malým dětem. V případě užívání léků konzultujeme vždy lékaře, může hrozit interakce.
Formy
Tradičně se sušené plodnice reishi řezaly na dlouhé úzké plátky, ze kterých se pak vařil čaj. Dnes se nejčastěji užívá ve formě tinktury či tablet. Vitamín C podporuje její efektivnější vstřebávání.
Zmíněné produkty:
Zdroje: Superion herbs