Řepík účinky (řepík lékařský)

Řepík lékařský účinky (řepík účinky, řepík léčivé účinky)Řepík lékařský (Agrimonia eupatoria) se vyskytuje v Evropě, Asii a Americe. Narazíme na něj v lesích, na mezích či pastvinách a preferuje spíše slunná a suchá místa od nížin až po horské oblasti. Vyskytuje se též ve středomořském podnebí. Bývá často záměrně pěstován, jedná se o celkem nenáročnou rostlinu.

Existují též starší názvy byliny např. konopěnec, starček, útrobník.

Řadí se do čeledi růžovité (Rosaceae). Jedná se o trvalku, která má krátký, dřevnatějící oddenek a přímou, jen ve spodní části olistěnou, chlupatou lodyhu. Zelené listy jsou přetrhovaně lichozpeřené, místy podlouhle vejčité, pilovité, na rubu stříbrošedě chlupaté. Květy mají jasně žlutou korunu, jsou asi 1 centimetr velké a uspořádány jsou do klasovitých hroznů. Řepík může dorůstat až do výšky 1 m. Kvete od června do srpna (někdy od července do září), plodem je ostnatá nažka. Často se přichytává na oblečení či srst. Nejčastěji se sbírá kvetoucí nať (Herba agrimoniae), a to nejlépe od června do srpna. Suší se v menších svazcích či rovnoměrně rozloženou na dobře větraném místě.

V průběhu historie si řepík lékařský získal řadu přezdívek: řepíček, útrobník, eupatoria, truňk sv. Kunhuty či konopěnec. Latinský přívlastek „eupatoria“ připomíná dobu krále Ponta Mithradates Eupatora VI., který řepík používal pro podporu jater. Nakonec jej pojmenoval svým jménem „Eupatoria.“ Německý název „Konigskraut“ neboli „královská bylina“ připomíná, že se nejednalo o posledního krále, který si bylinu oblíbil.

Získal si značnou oblibu v magii, využíval se pro ochranu před negativní energií. Vyrábělo se z něj přírodní žluté barvivo a používal se i v kuchyni – využíval se jako koření při přípravě masa, přidával se do polévek a salátů.

Řepík lékařský se hojně využíval ve starověkém Egyptě, Římě, Řecku, Číně a Indii. Oblíbil si jej například Plinius starší, Dioscorides, Galén a Avicenna. V průběhu středověku byla rostlina pěstována v klášterních zahradách. Doporučovala ji i Hildegarda z Bingenu. Dodnes se používá v homeopatii, lidovém léčitelství a farmeceutickém odvětví. Obsahuje třísloviny, organické kyseliny, flavonoidy, hořčiny, saponiny, některé vitamíny a minerály a další významné látky.

Účinky:

  • Podporuje zdraví krku, úst, hrtanu, hlasivek. Užívá se řepíkový čaj, velmi vhodné je též kloktadlo, které můžeme připravit jak ze samotné byliny, tak i směsi rostlin (1)

Hlasivky směs: Ke 3 dílům řepíku přidáme po jednom dílu květu či listu slézu a proskurníku. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme několik minut louhovat. Dosladíme dle potřeby medem a citronem, pijeme po doušcích. Nálev vždy připravujeme čerstvý.

Kloktadlo: stejné díly řepíku a šalvěje. 1 lžičku zalijeme 250 ml vroucí vody, necháme několik minut louhovat. Poté přecedíme. Kloktáme několikrát denně. Kloktadlo též můžeme připravit ze stejných dílů řepíku, květu měsíčku a natě tymiánu. Postup přípravy je stejný.

  • Přispívá k normálnímu stavu červených krvinek.
  • Napomáhá zdraví pokožky. Bylina se hojně využívala v průběhu válek. Přispívá k normálnímu stavu žil v oblasti konečníku, nohou.
  • Podporuje komfort v období menstruace a obecně zdraví ženských orgánů.
  • Přispívá k normálnímu stavu kloubů. Užívá se jak vnitřně, tak i zevně.

Směs: smícháme 1 díl řepík nať a 1 díl sporýš nať. 1 lžičku zalijeme 250 ml vroucí vody, necháme několik minut louhovat. Poté důkladně přecedíme. Užívají se 2 šálky denně, lze dosladit medem.

  • Napomáhá zdraví sleziny.
  • Řepík podporuje přirozenou detoxikaci organismu
  • Přispívá ke správné funkci žaludku, střev, dvanácterníku, jater, žlučníku. Podporuje metabolismus a trávení.

Žlučník směs: 100 g řepík nať, 50 g boldo list, 50 g meduňka nať, 30 g jablečník nať, 20 g máta list. 1 lžičku zalijeme vroucí 250 ml vody, necháme několik minut louhovat. Poté důkladně přecedíme a užíváme v dávce 2 šálky denně. Nálev vždy připravujeme čerstvý.

Žaludek směs: 100 g řepík nať, 60 g meduňka nať, 20 g galgán oddenek, 40 g dobromysl nať, 30 g vachta trojlistá list. 1 lžičku zalijeme 250 ml vroucí vody, necháme několik minut louhovat. Poté důkladně přecedíme a užíváme v dávce 1-2 šálky denně. Nálev vždy připravujeme čerstvý.

Střeva směs: smícháme 1 díl řepík nať a 1 díl přeslička nať. 1 lžičku zalijeme 250 ml vroucí vody, necháme několik minut louhovat. Poté důkladně přecedíme. Užívají se 2 šálky denně před jídlem.

Játra směs I: smícháme 1 díl řepík nať a 1 díl plavuň nať. 1 lžičku zalijeme 250 ml vroucí vody, necháme několik minut louhovat. Poté důkladně přecedíme. Užívají se 2-3 šálky denně cca 15 min před jídlem.

Játra směs II: smícháme 1 díl řepík nať a 1 díl ostropestřec semena. 1 lžičku zalijeme 250 ml vody. Povaříme 5 min a odstavíme. Poté důkladně přecedíme. Užívají se 2-3 šálky denně po jídle.

  • Přispívá k normální funkci slinivky.
  • Napomáhá zdraví močových cest. Pozor: má mírné močopudné účinky.
  • Podporuje normální stav očí.
  • Přispívá ke klidu, zdravému spánku. V dřívějších dobách se přidával i do polštářů.

Směs pro podporu klidu: směs stejných dílů květu měsíčku a natě řepíku. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme několik minut louhovat. Poté důkladně přecedíme. Můžeme přisladit medem. Pijeme pomalu, po doušcích. Dávkování: 1 šálek denně.

Nežádoucí účinky

Obecně se jedná o bezpečnou bylinku, ovšem jako obvykle se doporučuje dodržovat dávkování. Je vhodné dělat pauzy (cca po 4-6 týdnech, dle potřeby cyklus opakujeme).

Užívání je nutné konzultovat s lékařem v případě užívání léků a těžších onemocnění. To samé platí pro užívání  během těhotenství a kojení. Opatrnost je též nutná u malých dětí.

V případě zevního použití vždy doporučujeme nejdříve provést zkoušku na alergii (nanést menší množství a sledovat cca 30 min, zda se objeví např. zarudnutí, svědění…).

Formy

Řepík můžeme užívat jak samostatně, tak i ve směsích. Často se kombinuje s vlaštovičníkem, zemědýmem, pampeliškou, čekankou, natí pelyňku pravého, květem měsíčku. Nejčastější formou řepíkový čaj (2 šálky denně). Vyrábí se též sirup, bylinné kapky či víno.

Zevně se aplikuje mast, koupel, obklad, připravuje se kloktadlo. Pro zevní aplikaci je vhodná kombinace s kořenem kostivalu nebo s natí kokošky pastuší tobolky.

Řepíkový čaj recept

Řepíkové víno: čerstvou či sušenou nať řepíku naplníme do 1/3 objemu sklenice a zalijeme bílým vínem. Uzavřeme a necháme 2-3 týdny macerovat. V průběhu této doby občas protřeseme. Důkladně přecedíme a užíváme lžíci 2-3x denně.

Řepíková mast recept

Příprava (kloktadlo, omývání, obklad): 2-3 polévkové lžíce řepíku dáme do 250 ml studené vody a povaříme 2-5 min, následně scedíme. Vlažný odvar používáme ke kloktání, omývání či jako teplý obklad namočený v odvaru.

Řepík koupel: Odvar či nálev lze použít i na koupel nohou a těla. Teplota vody by měla být příjemná pro pokožku.

Zmíněné produkty:

Řepík

Řepík koupel

Řepík semena

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Zdraví z boží lékárny, Marie Treben, Klid a pohoda u nás, Herbář léčivých rostlin, 4. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, Wikipedie, Bylinky české zahrádky, Petra Rubášová, Healthline, 500 nejlepších receptů lidové medicíny, Dionýz Dugas, Bylinkopedie