Ricinový olej účinky

Ricinový olej účinky (ricinový olej použití)Ricinový olej se získává ze semen skočce obecného (Ricinus communis), lidově se mu přezdívá „Jonášovo stínidlo“. Řadí se do čeledi pryšcovité (Euphorbiaceae). Je to statná jednoletá rostlina, může dorůstat do výšky i přes 2 metry. Střídavé listy jsou dlouze řapíkaté, hluboce dlanitě pěti až devítiklané, laloky vejčitě kopinaté, nepravidelně zubaté, špičaté. Květy jsou ve vrcholových i úžlabních vzpřímených latách, nahoře samčí a dole samicí. Samčí okvětí je blanité, tyčinek „počet nekonečný“, všechny jsou s větevnatými nitkami, samicí okvětí blanité, opadavé. Plodem je trojpouzdrá tobolka, třísemenná, ježatá nebo hladká, semínka jsou oválná, mramorovaná.

Skočec původně pochází z Afriky a Asie, ačkoliv se dnes pěstuje i v jiných oblastech. V tropech roste jako víceletá rostlina, dorůstající výšky i přes 10 metrů.

Listy, nať, květy ani kořeny skočce se nevyužívají. Předmětem sběru je obvykle semeno (Semen ricini), které je však vysoce toxické. Smrtelnou dávkou pro děti je 5 semen a pro dospělé 15 semen. Za jedovatost může především toxalbumin ricin, dále též alkaloid ricinin, který je však pouze slabě jedovatý. Paradoxem je, že během výroby oleje (Oleum ricini, syn. Oleum castoris) se většina toxicity ztrácí. Nejčastěji se jedná o bezbarvou až světle žlutou kapalinu bez výrazné chuti či vůně.

Důkazy o pěstování rostliny nalézáme již kolem roku 500 před naším letopočtem, a to konkrétně v oblasti středního Egypta. Olej se dodnes hojně používá v kosmetickém odvětví, parfumérii a lidovém léčitelství. Využívá se též v chemicko-technologické oblasti. Přidává se do barviv, inkoustů, vosků, leštidel apod. Zajímavostí je, že právě ricinový olej se přidával do motorů pracujících v těch nejextrémnějších podmínkách. Například byl použit roku 1919, kdy dva britští letci Alcock a Brown poprvé přeletěli Atlantik bez jediné zastávky. Ricinový olej občas bývá součástí léků. V některých zemích se dodnes používá v potravinářství, přidává se do sladkostí, nápojů a dochucovadel. Obvykle se vyskytuje pod označením E 1503.

Semena obsahují asi 50% mastného oleje, složeného hlavně z triglyceridů kyseliny ricinolové, dále též proteiny, lipázy, slizy a další významné látky.

Účinky

  • Pozor: ricinový olej má projímavé účinky! Dříve se proto využíval jako projímadlo – účinek obvykle nastupoval cca po 2,5 hodinách.
  • Olej podporuje zdraví pokožky, přispívá k regeneraci, ochraně a výživě.

Návod: olej se aplikuje na navlhčenou pokožku nejlépe 2x denně a lehkou masáží vetře. K oleji můžeme přidat několik kapek oblíbeného esenciálního oleje (můžeme použít buď jeden druh, či vytvořit kombinaci např. oleje z levandule a růže).

Noční pleťové sérum: smícháme stejné díly ricinového, arganového a šípkového oleje. Směs jemně vmasírujte do pokožky obličeje nejlépe před spaním. Jelikož se jedná o těžší sérum, tak nejvhodnější dobou pro aplikaci je noc.

  • Přispívá ke zdraví a přirozené regeneraci vlasů, podporuje růst a objem.

Vlasový zábal: olej se aplikuje do vlasů a na vlasovou pokožku, pro zesílení účinku je dobré chvíli masírovat, aby účinné látky pronikly až k vlasovým kořínkům. Poté vlasy zakryjeme igelitovou fólií a případně ještě zabalíme do ručníku. Zábal necháme působit alespoň 30 minut a následně vše smyjeme.

Podpora vlasů recept: smícháme ricinový olej a odvar z kořene lopuchu v poměru 1:1. Vetřeme jej do vlasové pokožky. Hrubým hřebenem pročešeme, zabalíme např. do igelitu a necháme cca 1 až 2 hodiny působit. Nakonec hlavu důkladně umyjeme.

  • Olej též přispívá k objemu a růstu řas a obočí.

Návod: doporučuje se jej aplikovat jednou denně (např. večer) na konečky řas za pomocí kartáčku. Je však nutné dbát na to, aby se olej nedostal do očí.

  • Podporuje zdraví nehtů.

Návod: ricinový olej aplikujeme na nehtová lůžka a necháme působit alespoň 30 minut. Zbytky nevstřebaného oleje vmasírujeme do pokožky rukou. Tento zábal je nejvhodnější aplikovat na noc.

  • Olej přispívá k normálnímu stavu rtů.

Návod: smícháme lžičku ricinového oleje a glycerinu s několika kapkami čerstvé citronové šťávy a směs aplikujeme na rty před spaním. Druhý den setřeme vatou namočenou ve vlažné vodě. Opakujeme denně. Druhou variantou je smíchat lžičku ricinového oleje s mandlovým olejem a vmasírovat do rtů několikrát denně.

  • Obklad z oleje se aplikuje na klouby, kosti, svaly, šlachy.

Nežádoucí účinky

Ricinový olej se spíše používá zevně.

V ojedinělých případech se užívá krátkodobě i vnitřně. Pozor – má projímavé účinky.

V případě předávkování či dlouhodobého užívání se mohou objevit nežádoucí účinky např. nevolnost, nadýmání apod. Nedoporučuje se užívat během těhotenství, kojení, nepodává se malým dětem. Opatrnost je nutná v případě užívání léků, těžších onemocnění.

Zevní aplikace může u citlivých jedinců způsobit alergickou reakci. V případně první aplikace doporučujeme nejdříve provést zkoušku – naneseme menší množství oleje na zápěstí či loketní jamku a sledujeme, zda se do cca 30 min objeví např. zarudnutí, svědění…

Formy

Ricinový olej se nejčastěji aplikuje zevně, např. ve formě obkladu, masáže. Přidává se do kosmetických výrobků.

Obklad: flanelový hadřík namočíme do ricinového oleje. Vymačkáme a aplikujeme na konkrétní místo, přikryjeme igelitem a zabalíme do ručníku či osušky. Přikládáme nejlépe na noc.

Univerzální obklad dle Edgara Cayce: cca 10 ml ricinového oleje zahřejeme ve vodní lázni (do většího hrnce nalijeme studenou vodu, do které pak umístíme druhou nádobu s mýdlovou hmotou). Olej opatrně vylijeme na kus flanelu, natřikrát poskládaného do formátu přibližně A5. Flanelem trochu zamáváme, aby se olej, který se mezitím do látky vsákl, poněkud ochladil a teplé přikládáme. Obklad by neměl být horký, ale teplý! Překryjeme kouskem igelitu a zabalíme ručníku, osušky nebo prostěradla. Shora pak přiložíme zdroj tepla, například lahev či termofor s horkou vodou nebo elektrickou dečku, a tento zdroj přidržujeme rukou nebo připevníme opaskem. Obklad necháme cca 2 hodiny (minimální doba je 70 min, maximální 150 min). Setrváme po stanovenou dobu v klidu. V prvních třech dnech se doporučuje zábal aplikovat každodenně, později postačí třikrát, dvakrát nebo i jednou týdně, případně i jen příležitostně.

Tělový peeling

Suroviny:

  • 1 šálek cukru krystal (bílý či hnědý)
  • 1/4 šálku ricinového oleje

Postup:

Cukr dáme do čisté uzavíratelné sklenice a přidáme k němu ricinový olej. Důkladně promícháme. Pakliže chcete, aby byl peeling tekutější, tak vždy můžeme přidat více oleje, případně jeho množství naopak zmenšit.

Až získáte požadovanou konzistenci, tak přidáme několik kapek oblíbeného esenciálního oleje např. citron, pomeranč, levandule.

Peeling skladujeme vždy v suchu a nádoba by měla být uzavřena.

Mýdlo s ricinovým olejem:

  • 100 g mýdlové hmoty
  • 1 lžíce ricinového oleje
  • několik kapek esenciálního olej dle volby (není povinné)

Mýdlovou hmotu nakrájíme na menší kousky, které následně rozpustíme ve vodní lázni (do většího hrnce nalijeme studenou vodu, do které pak umístíme druhou nádobu s mýdlovou hmotou). Hrnec postupně zahříváme. Jakmile se hmota rozpustí, přidáme ricinový olej.

Následně směs odstavíme, přidáme esenciální olej. Ještě teplou směs plníme do formiček, necháme ztuhnout. Po cca 1 hodině vyjmeme. Skladujeme v suchu.

Zmíněné produkty:

Ricinový olej

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 4. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, literatura Přírodovědecké Fakulty UK v Praze, Zdravé zdraví, Wikipedie, treehugger.com, Glycerinová mýdla, Alexandra Martina Běhalová, ‎Tereza Štegrová