Routa vonná účinky
Routa vonná (Ruta graveolens) je vytrvalý, vždyzelený keřík nebo polokeř. Vyhání z vytrvalého, dřevnatého oddenku přímou, bohatě větvenou lodyhu. Listy jsou zpeřeně dělené a žláznatě tečkované. Žluté květy skládají bohaté, vrcholíkovité květenství. Květy jsou čtyř nebo pětičetné. Plodem je tobolka.
Rostlina nejspíše pochází z oblasti Středomoří a v České republice se pěstuje ve vinorodých oblastech, například u Velkých Žernosek. Existuje několik předpokladů, jak se zrodil její název, například jeden z nich tvrdí, že je odvozen od řeckého slova „reuo“, což znamená „osvobodit.“
Využívá se v mnohých oblastech našeho života. Dodnes se přidává do jídel, bývá součástí salátů, polévek, omáček, nápojů. Příjemně voní, má schopnost potlačovat nežádoucí pachy a zároveň odpuzuje hmyz. Využívá se proto jako osvěžovač vzduchu a repelent. Éterický olej se používá v kosmetickém odvětví, při výrobě voňavek a krémů, usušená nať se vkládá i do polštářků. Dříve se mimo jiné užívala jako talisman proti kouzlům a černé magii, bývala i významnou vykuřovací bylinou.
Obsahuje alkaloidy, organické kyseliny, hořčiny, třísloviny a další významné látky. V lidovém léčitelství se používá již od antických dob, oblíbil si ji např. i Leonardo da Vinci, který ji používal pro podporu zraku. Předmětem sběru je kvetoucí nať (Herba rutae) nebo list (Folium rutae). Sbíráme v květnu a v červnu.
Účinky
- Podporuje pružnost a pevnost cév (tepny a žíly). Pozor: mírně snižuje krevní tlak.
- Přispívá k normální činnosti srdce, zvláště v kombinaci s květem hlohu a natí meduňky lékařské.
- Podporuje funkci žlučníku. Obsahuje hořčiny, které přispívají k normálnímu trávení.
- Přispívá k normální funkci ledvin a močových cest.
- Podporuje komfort během menstruace.
- Využívá se i zevně ve formě obkladů nebo koupelí – nervy, klouby, pokožka
Nežádoucí účinky
Není vhodné užívat čerstvou bylinu, jelikož obsahuje fotosenzitivní kumarin, který při styku s pokožkou (působením světla) vyvolává alergie, jež se projevují jako poleptání kůže. Při sběru vždy užíváme rukavice.
Při užívání je nutné dodržovat doporučené dávkování. Opatrnost je nutná v případě užívání léků. S ohledem na skutečnost, že rostlina vyvolává překrvení malé pánve a zvyšuje tonus dělohy, se nedoporučuje během těhotenství. Není vhodná ani pro děti. Pozor: mírně snižuje krevní tlak.
Formy
Oblíbenou formou je tinktura či klasicky připravovaný nálev, často se též přidává do směsí.
Nálev: 1 čajová lžička na 150 ml vody, doba vyluhování je 10 minut. Užívá se 2 šálky denně.
Pro zevní použití lze připravit nálev o vyšší koncentraci.
Zmíněné produkty:
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.
Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 4. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz