Rozmarýn účinky (rozmarýn a zdraví)

Rozmarýn účinky (rozmarýn a zdraví, rozmarýn léčivé účinky)Rozmarýn lékařský (Rosmarinus officinalis, Salvia rosmarinus) je též znám pod názvy rozmarýna lékařská či šalvěj rozmarýna. Řadí se do čeledi hluchavkovité (Lamiaceae). Je to neopadavý polokeřík s přímým nebo vystoupavým, dřevnatějícím stonkem. Listy má přisedlé, čárkovité, kožovité, podvinuté, na rubu běloplstnaté, vstřícné. Z úžlabí listů vyrůstají fialové dvoupyské květy, sestavené do chudokvětých lichopřeslenů v krátkých lichohroznech. Plodem jsou hnědavé tvrdky. Nejčastěji se sbírá list (Folium rosmarini), a to v období od května do srpna. Suší se nejčastěji zavěšený ve svazcích na vzdušném a stinném místě.

Původně pochází z oblasti Středomoří, ale dnes je již běžnou součástí bylinkových zahrad. Jeho domovinu dodnes připomíná jeho latinský název, který se překládá jako „mořská rosa“. Pozor – nesnáší zimu, musí se ošetřovat ochranným obalem.

Pro svou kořenitou vůni a hořkou, aromatickou chuť se často používá jako koření pro dochucení ryb, zvěřiny, salátů, příloh a dalších pokrmů. Z rostliny se též vyrábí rozmarýnové víno a rozmarýnový čaj.

Odpuzuje také hmyz, větvičky či listy lze v pytlíčku vkládat do prádla, podobně jako květy levandule. V antice byl rozmarýn považován za posvátnou bylinu, jeho spalování či pokládání pod polštář mělo chránit před negativní energií. V některých kulturách se dodnes považuje za symbol lásky, proto jej lze občas spatřit během svatebních obřadů.

Oblibu si získal již v antických dobách, předepisoval ho Hippokrates, Galénos i Dioskorides. Obsahuje flavonoidy, třísloviny, organické kyseliny, hořčiny a další významné látky. Hojně se užívá v lidovém léčitelství a homeopatii.

Účinky

  • Rozmarýn podporuje trávicí trakt, tvorbu šťáv a žluči, činnost jater, normální stav střevních plynů.

Žaludek směs: připravujeme ze stejných dílů natě zeměžluče, meduňky, rozmarýnu a rozrazilu. 1 lžička směsi se zalije 250 ml vroucí vody a necháme několik minut přikryté louhovat. Poté přecedíme. Užívá se 30 min před hlavními jídly.

  • Přispívá k normální psychické a fyzické kondici, obnově sil.

Tělesné kondice směs dle Maurice Messegué: smícháme 2 díly máty a 1 díl rozmarýnu. 1 lžička směsi se zalije 250 ml vroucí vody a necháme několik minut louhovat. Poté přecedíme. Užívá se 2 šálky denně.

Tělesná kondice směs II: 3 díly natě máty, 2 díly rozmarýnu a 1 díl yzopu. 1 lžička směsi se zalije 250 ml vroucí vody a necháme několik minut louhovat. Poté přecedíme. Můžeme ještě dosladit medem, citronem. Užívá se dvakrát denně.

Nervy směs: smícháme stejné díly natě třezalky, řebříčku, rozmarýnu a benediktu. 1 lžička směsi se zalije 250 ml vroucí vody a necháme několik minut louhovat. Poté přecedíme. Hotový čaj můžeme dosladit medem. Užívá se 1 šálek denně.

  • Podporuje oběhový systém, srdce.

Krevní oběh směs: smícháme stejné díly listu (květu) hlohu, maliníku, rozmarýny a natě srdečníku. 1 lžička směsi se zalije 250 ml vroucí vody a necháme několik minut louhovat. Poté přecedíme. Užívá se 2 šálky denně.

  • Bylina přispívá k normální funkci průdušek, plic, dutin, sliznice.
  • Podporuje paměť, soustředění. V antice proto rozmarýn často nosili studenti.

Paměť směs: sporýš nať 40 g, rozmarýn list 25 g, zelený čaj 20 g, vřes květ 10 g, dobromysl nať 5 g. Vše důkladně promícháme. 1 lžička se zalije 250 ml vroucí vody a necháme několik minut louhovat. Poté přecedíme. Užívá se 2-3 šálky denně.

  • Přispívá k rovnovážnému stavu vody v těle.
  • Nálev se používá jako kloktadlo a ústní voda.
  • Podporuje zdraví pokožky.

Čistá pleť: 1 polévkovou lžící nakrájeného rozmarýnu a kůru z 1 pomeranče dáme do 250 ml vody a přivedeme k varu. Necháme přikryté 10 minut vařit. Přecedíme a skladujeme v chladnu.

  • Přispívá k normální funkci svalů a kloubů.

Masážní tinktura na klouby a svaly: vhodnou láhev naplníme nadrobno nasekanou bylinkovou směsí stejných dílů květů a oloupaných nasekaných plodů jírovce, natě rozmarýnu a čerstvých kořenů kostivalu. Zalijeme 40% alkoholem (např. vodkou). Nádobu uzavřeme a necháme 2-3 týdny na slunném místě macerovat. Občas ji můžeme protřepat. Poté již stačí tinkturu přecedit. Klouby a svaly masírujeme a opakovaně potíráme.

  • Nálev poslouží i jako kondicionér pro tmavé vlasy (barva a lesk).

Nežádoucí účinky

Při užívání je nutné dodržovat doporučené dávkování. Při samostatném užívání se doporučuje dělat pauzy.

Bylina je kontraindikována v těhotenství a v průběhu kojení. Není vhodná pro děti. Nedoporučuje se lidem, kteří prodělali zánětlivé onemocnění ledvin nebo jater.

Pozor: bylina zvyšuje krevní tlak. Opatrnost je nutná v případě užívání léků.

V případě zevního použití vždy doporučujeme nejdříve provést zkoušku na alergii (nanést menší množství a sledovat cca 30 min, zda se objeví např. zarudnutí, svědění…).

Formy

Mezi nejčastější formy patří rozmarýnový čaj. Bylina je vhodná jak pro samostatné podávání, tak i pro kombinaci do směsí. Často se užívá např. s meduňkou, mátou, řebříčkem, měsíčkem.

Zevně se nejčastěji aplikuje ve formě obkladů, masti či rozmarýnového oleje. Dále se přidává do bylinkových koupelí a vonných mazání. Používá se v aromaterapii, též během inhalací.

Rozmarýnový čaj – recept

Rozmarýnové víno: 30 g nadrobno nasekané byliny dáme do čisté lahve. Doplníme 750 ml suchého vína (bílé či červené) a necháme macerovat cca 1-2 týdny. Během této doby nádobu občas protřepeme. Poté přecedíme. Užívá se 1 lžíce denně před jídlem, zásadní je nepřekračovat dávkování. Po 7 dnech je vhodné udělat pauzu.

Rozmarýnová mast – recept

Rozmarýnový olej – recept

Inhalace: 10 g rozmarýnu dáme do 1 litru studené vody. Přivedeme k varu, poté odstavíme. Necháme ještě 10 minut vyluhovat. Znovu ohřejeme až k varu. Následně pod prostěradlem nebo ručníkem hluboce vdechujeme výpary 10-15 minut. Inhalace se provádí nejčastěji 1x denně. Upozornění: inhalace bývají poměrně nepříjemné.

Rozmarýnová koupel: 20 lžic byliny dáme do 2 litrů vody a pomalu přivedeme k varu. Necháme asi 20 minut přikryté louhovat. Přecedíme a přidáme do nepříliš horké koupele. Obvyklá délka koupele je cca 15-20 min. Teplota vody by měla být příjemná pro pokožku. Lázeň můžeme ještě doplnit o nálev či odvar z jiných bylin např. heřmánku, levandule apod. Koupel je vhodné provádět spíše večer.

Maska na obličej: sušený rozmarýn smícháme s medem, kefírem či jogurtem. Výsledek naneseme na obličej a necháme cca 15-20 min působit. Poté smyjeme teplou vodou.

Rozmarýnové mýdlo:

  • 100 g mýdlové hmoty
  • 1-2 lžičky mletého rozmarýnu
  • sušený rozmarýn na dozdobení

Mýdlovou hmotu nakrájíme na menší kousky, které následně rozpustíme ve vodní lázni (do většího hrnce nalijeme studenou vodu, do které pak umístíme druhou nádobu s mýdlovou hmotou). Hrnec postupně zahříváme. Jakmile se hmota rozpustí, přidáme mletý rozmarýn.

Následně směs odstavíme. Ještě teplou směs plníme do formiček, dozdobíme sušeným rozmarýnem a necháme ztuhnout. Po cca 1 hodině vyjmeme. Skladujeme v suchu.

Zmíněné produkty:

Rozmarýn

Rozmarýn semena

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 4. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz, Glycerinová mýdla, Alexandra Martina Běhalová, ‎Tereza Štegrová, 500 nejlepších receptů lidové medicíny, Dionýz Dugas,