Rukola účinky (rukola použití)
Roketa setá neboli rukola (Eruca sativa) je jednoletá rostlina, která se řadí do čeledi brukvovité (Brassicaceae), obvykle dorůstá do výšky cca 60 cm. Původní domovinou je nejspíše oblast Středomoří, preferuje teplé klima a pravidelnou zálivku.
Má přímou a rozvětvenou lodyhu, která vyrůstá z tenkého, vřetenovitého kořene. Různotvaré světlozelené listy jsou zakulacené a jemně zvlněné. Hroznovité žluté květenství s nafialovělými žilkami se obvykle objevuje v červnu až srpnu. Plodem jsou šešule s drobnými hnědými semeny.
Rukola má jemně pikantní chuť a vůni, přidává se do nejrůznějších pokrmů a nápojů. Těší se značné oblibě především v Itálii a Řecku. Ovšem historie používání této byliny sahá až do antických dob, kdy byla využívaná nejen v kuchyni, ale též v antické medicíně. Obsahuje vitamíny (např. vitamín C, A, K…), minerály (železo, vápník, draslík…), bílkoviny, vlákninu, flavonoidy a další významné látky.
O název rukola se roketa dělí s další bylinou, a tou je křez tenkolistý (Diplotaxis tenuifolia). Obě rostliny spadají do stejné čeledi, obsahují podobné látky a mají i podobné využití v kuchyni. Na rozdíl od rokety je však křez vytrvalou bylinou s výrazně zoubkovitými listy, často se vyskytuje jako plevel. Aby nedocházelo ke zmatku, tak někteří nazývají roketu „salátovou rukolou“ a křez zase „divokou rukolou“.
Účinky
- Podporuje imunitu.
- Obsahuje antioxidanty, takže přispívá k ochraně buněk.
- Rukola podporuje normální trávení, funkci jater, chuť k jídlu.
- Přispívá k přirozenému čištění organismu. Pozor: má močopudný účinek.
- Obsažený vitamín A podporuje zdraví očí.
- Přispívá ke zdraví srdce a cév.
- Součástí rukoly jsou látky, které podporují normální stav kostí.
- Přispívá ke zdraví pokožky.
Pleťová maska: 2 polévkové lžíce nasekaných listů rukoly smícháme s 1 lžičkou citronové šťávy a 1 lžičkou šťávy z aloe vera. Vše promícháme. Masku nanášíme rovnoměrně na odlíčenou pleť pomocí konečků prstů. Vyhneme se však oblasti očí. Necháme působit 15-20 min, poté smyjeme vodou. Maska podporuje zdraví a mladistvost pleti.
Výživná maska: rozdrcené listy rukoly smícháme s olivovým olejem v poměru 4:1. Promícháme. Masku nanášíme rovnoměrně na odlíčenou pleť pomocí konečků prstů. Vyhneme se však oblasti očí. Necháme působit 15-20 min, poté smyjeme vodou.
Nežádoucí účinky
Jako obvykle platí doporučení držet se rozumných dávek. Předávkování rukolou může způsobit nadýmání, břišní křeče a další zažívací obtíže.
Konzultace s lékařem se doporučuje v případě užívání léků (obzvláště léků ovlivňujících srážlivost krve), těhotenství a kojení. Nepodává se malým dětem.
V případě zevního použití vždy doporučujeme nejdříve provést zkoušku na alergii – naneseme menší množství na zápěstí či loketní jamku a sledujeme, zda se do cca 30 min objeví nějaká reakce např. zarudnutí, svědění….
Použití
Rukola se konzumuje jak syrová, tak i tepelně upravená. Přidává se do salátů, polévek, pizzy, sendvičů, těstovin, omáček, smoothie, pesta. Používá se též v kosmetickém odvětví.
Množství jednotlivých surovin v následujících receptech lze upravit dle vlastních preferencí.
Salát z rukoly
Suroviny:
- 1/2 svazku rukoly
- 2 kusy rajčat
- 1 stroužek česneku
- cca 1 polévková lžíce olivového oleje
- 1-2 polévkové lžíce citronové šťávy
- špetka soli
Postup:
Rukolu umyjeme a dáme do salátové misky. Rajčata umyjeme, nakrájíme a přidáme do nádoby společně s prolisovaným česnekem. Dále přilijeme olej, citronovou šťávu a přisolíme. Důkladně zamícháme a podáváme.
Pesto z rukoly
Suroviny:
- 100 g rukoly
- 50 g piniových ořechů
- 1 stroužek česneku
- 50 g strouhaného parmezánu
- 100 ml olivového oleje
- špetka soli
Postup:
Rukolu umyjeme, osušíme a přidáme do vhodné nádoby. Česnek prolisujeme a sýr nastrouháme. Rukolu, ořechy, česnek a sýr dáme do mixéru a mixujeme. Poté přidáme olej a sůl, opět mixujeme.
Polévka z rukoly
Suroviny:
- cca 1,5 šálku rukoly
- ¼ stonku řapíkatého celeru
- ½ žluté cibule
- 1-2 stroužky česneku
- 2-4 brambor (množství určujeme dle velikosti)
- 4 hrnky vody
- 1 polévková lžíce čerstvého petržele či kopru
- Špetka pepře (dle chuti)
- Sůl (dle chuti)
- 1 lžíce rostlinného oleje (na smažení)
Postup:
Celer a očištěnou cibuli nakrájíme na menší kousky a přidáme je do pánve s olejem. Dáme do ní prolisovaný česnek. Zeleninu smažíme za stálého míchání cca 8-10 minut, dokud nezměkne.
Mezitím očistíme a nakrájíme brambory. Dáme je vařit. Jakmile změknou, přidáme smaženou zeleninu, rukolu, pepř a sůl. Za stálého míchání ještě několik minut povaříme.
Zamícháme a odstavíme. Pro krémovou konzistenci polévek před koncem vaření přidáme cca 1/2 šálku kokosového mléka, po odstavení využijeme ponorný mixér. Do polévky nakonec přidáme čerstvé bylinky a smetanu.
Smoothie s rukolou
Suroviny:
- 1-2 zelených jablek (dle velikosti)
- 1 celý banán
- 1/2 šálku rukoly
- 1/2 šálku čerstvých lístků špenátu
- 1⁄2 avokáda
- 1 lžíce citronové šťávy
- 3⁄4 – 1 hrnek vody
- 1 lžička nastrouhaného zázvoru (volitelně)
- Pár kapek vanilkového extraktu (volitelně)
Postup:
Pro přípravu smoothie se doporučuje používat zmražené ovoce a zeleninu. Rukolu umyjeme a dáme do mixéru. Jablka umyjeme, nakrájíme a přidáme k rukole. Banány očistíme a též dáme do mixéru. Avokádo rozkrojíme a dužinu přendáme ke zbytku surovin. Nyní přijdou na řadu špenát, rukola, čerstvě vymačkaná citronová šťáva, zázvor, vanilkový extrakt a voda. Mixujeme do té doby, než vznikne hladká a krémová směs.
V případě, že nemáme po ruce avokádo, tak jej nahradíme řeckým jogurtem či hrstí kešu ořechů (vhodné předem namočit). Banán zase nahradí pár kostek ledu. Pro větší zasycení lze ještě přidat lžíci ořechového másla nebo hrst ovesných vloček.
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.
Zdroje: bylinkyprovsechny.cz, Wikipedie, Healthline, lightorangebean.com, Maggi, detoxinista.com