Šalvěj účinky (šalvěj lékařská a zdraví)
Šalvěj si mnozí určitě pamatují z filmu Dívka na koštěti, kde právě tato bylinka pomohla Saxáně vysvobodit se z kouzelné moci a umožnit jí žít mezi lidmi. V pohádce se přitom šalvěji přezdívá Babské ucho, což je vlastně lidový název šalvěje přeslenité. To je jeden z mnoha druhů této rostliny. Častěji se však setkáte s jiným, o kterém půjde řeč.
Šalvěj lékařská (Salvia officinalis) se řadí do čeledi hluchavkovité (Lamiaceae). Jedná se o polokeřík, dorůstající běžně kolem 20 až 25 cm, ojediněle bývá i vyšší, zejména v teplých oblastech, například na Balkáně. Ve spodní části rostlina dřevnatí. Lodyha má čtyřhranný průřez, vstřícné lodyžní listy jsou podlouhle kopinaté, velmi jemně vroubkované. Lícní strana listu je hladká, rubová je vrásčitá. Mladé lístky jsou našedlé a plstnaté. Dvoupyské, obyčejně fialové květy tvoří chudé lichopřesleny. Kvete v červnu a červenci, plody jsou vajíčko vité, hladké tvrdky.
Předmětem sběru v léčitelství je především list (Folium salviae) či celá nať (Herba salviae). Bylina se suší v tenkých vrstvách ve stínu. V případě umělého tepla nepřekračujeme teplotu 40°C.
Původní domovinou rostliny je nejspíše oblast Středomoří, ovšem dnes se již pěstuje po celém světě. Preferuje teplé a suché podnebí, slunečnou polohu, výživné a propustné půdy. Používá se v nejrůznějších oblastech našeho života. Byla oblíbena v medicíně starověkých civilizací. Šalvěj se využívala v alchymii a dodnes se používá jako koření. Přidává se do omáček, salátů a tučných jídel. V některých krajích se dělají koláče a pečivo z této byliny. Využívá se i v kosmetickém odvětví a pěstuje se pro dekorativní účely.
Šalvěj lékařská obsahuje řadu významných látek např. silice, hořčiny, saponiny, pryskyřičné látky, organické kyseliny, třísloviny, některé vitamíny a minerály a další významné látky.
Účinky
- Šalvěj má antioxidační účinky.
- Podporuje imunitní systém.
Směs: smícháme stejné díly sporýše a šalvěje. 1 lžičku směsi přelijeme 250 ml vařící vody, necháme 10 minut vyluhovat a přecedíme. Pijeme denně 3 šálky mezi jídly a můžeme také osladit.
- Přispívá ke zdraví dýchacích cest.
- Podporuje normální trávení, funkci jater.
Žaludek směs: smícháme stejné díly heřmánku a šalvěje. 1 lžičku směsi přelijeme 250 ml vařící vody, necháme 10 minut vyluhovat a přecedíme. 1-2 šálky denně.
Žaludek a střeva směs: stejné díly podrceného fenyklu, podrceného anýzu a šalvěje (semena je vhodné podrtit těsně před použitím). 1 lžičku směsi přelijeme 250 ml vařící vody, necháme 5-10 minut vyluhovat a přecedíme. Užíváme 1 šálek, vždy po jídle.
Tlusté střevo směs: smícháme stejné díly mochny husí, šalvěje, proskurníku lékařského a heřmánku. 1 lžičku směsi přelijeme 250 ml vařící vody, necháme 5-10 minut vyluhovat a přecedíme. Užívá se 1-2 šálky denně po dobu 7-10 dní.
- Přispívá k optimální funkci oběhového soustavy, hladině cholesterolu a krevního cukru v krvi (1).
Krevní cukr směs: smícháme následující byliny – nať srdečníku 50 g, nať šalvěje lékařské 60 g, nať jestřabiny lékařské 40 g, list kopřivy 40 g. Směs dobře promícháme. 1 lžičku směsi přelijeme 250 ml vařící vody, necháme několik minut vyluhovat a přecedíme. Užíváme 2-3 šálky denně po dobu 30 dní, ale je nutno sledovat glykemickou křivku, aby nedošlo k projevům hypoglykémie.
- Podporuje koncentraci a paměť (2).
- Přispívá k normálnímu pocení.
Recept: 1 lžičku bylin zalijeme velkým šálkem studené vody, necháme zavařit, pak 10 minut přikryté vyluhovat a přecedíme. Pijeme 2-3krát denně mezi jídly a před spaním.
- Napomáhá zdraví pokožky, využívá se jako koupel, mast apod.
- Přispívá ke komfortu v období menopauzy, menstruace.
Menstruace směs: ze stejných dílů kontryhelu, hluchavky a šalvěje. 1 lžičku směsi přelijeme 250 ml vařící vody, necháme několik minut vyluhovat a přecedíme. Pijeme denně 1 šálek nálevu.
- Čaj ze šalvěje se využívá jako kloktadlo – mandle, krk, hrtan a dutina ústní (dásně, zuby). Přidává se do bylinné zubní pasty či ústní vody.
Svěží dech: smícháme stejné díly máty peprné, heřmánku a šalvěje. Hrst směsi dáme do 500 ml studené vody, zahřejeme a necháme 5 minut povařit. Odstavíme a necháme krátce vyluhovat. Poté důkladně přecedíme. Kloktáme alespoň 2x denně a občas vyplachujeme ústa.
Zuby a dásně: smícháme 1 polévkovou lžíci šalvěje a 2 kusy hřebíčku. Směs přelijeme vařící vodou a necháme 10 minut vyluhovat, poté přecedíme. Ústa se vyplachují podle potřeby.
Krk kloktadlo: směs stejných dílů šalvěje a řepíku. 10 g směsi spaříme vařící vodou, po půl hodině přecedíme přes plátno a teplým kloktáme.
- Bylina podporuje normální stav vlasů.
Recept: hrst byliny zalijeme 250 ml vody. Necháme cca 5 minut povařit a 10 minut vyluhovat. Poté přecedíme. Odvar můžeme do vlasů buď vtírat, či jej použít pro oplachování. Při přípravě můžeme kromě šalvěje přidat i jiné bylinky např. kopřivu, lopuch.
- Sedací šalvějové koupele přispívají k uvolnění a relaxaci.
- Podporuje zdraví pokožky. Aplikuje se zevně i vnitřně.
Směs: smícháme stejné díly majoránky a šalvěje. 1 lžičku směsi přelijeme vařící vodou a přikryté necháme 10 minut vyluhovat. Přecedíme a užíváme 2-3 šálky denně, před jídlem.
Nežádoucí účinky
U šalvěje bychom měli dbát na doporučené dávkování a neužívat bylinu dlouhodobě (po 4-6 týdnech je vhodné udělat pauzu). Opatrnost je též nutná v případě užívání léků, vysokém tlaku, těžších onemocnění, během těhotenství a při hormonální nerovnováze (může podporovat estrogeny). Není vhodná při kojení – může snižovat množství mateřského mléka.
V případě zevního použití vždy doporučujeme nejdříve provést zkoušku na alergii (nanést menší množství a sledovat cca 30 min, zda se objeví např. zarudnutí, svědění…).
Formy
Šalvěj můžeme podávat jak samostatně, tak i v kombinaci s jinými bylinami. Nejčastěji se užívá ve formě tinktury, nálevu (2-3 šálky denně), sirupu, oleje. Bylina se též aplikuje zevně např. ve formě masti, koupele, obkladů. Dává se též do bylinných polštářků.
Nálev (šalvějový čaj): 1 lžičku byliny zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme několik minut přikryté vyluhovat. Poté přecedíme.
Šalvějové víno: 50 g čerstvé nebo 30 g sušené šalvěje a zalijeme ji 750 ml suchého vína (lahev). Necháme 10 dnů uzavřené macerovat. Občas můžeme protřepat. Poté slijeme, vylisujeme a jemně přecedíme. Užíváme 2-3 polévkové lžíce před hlavními jídly.
Šalvějová koupel: 2 hrsti šalvěje přelijeme 1 l vody a 10 minut povaříme na mírném ohni. Poté odvar důkladně přecedíme a přilijeme k lázni. Teplota vody by měla být příjemná pro pokožku. Obvyklá délka koupele je 15-20 min. Lázeň můžeme ještě doplnit o nálev či odvar z jiných podobně působících bylin např. heřmánku, levandule, měsíčku apod. Do koupele můžeme též kápnout pár kapek oblíbeného esenciálního oleje.
Obklad: 2-3 polévkové lžíce byliny zalijeme 250 ml studené vody a povaříme 10 min na mírném ohni, následně přecedíme. Vhodnou látku namočíme v odvaru, přikládáme a fixujeme.
Výplachy: smícháme stejné díly mleté dubové kůry, květu heřmánku a natě šalvěje. Čtyři lžíce směsi namočíme večer do 500 ml teplé vody, ráno krátce povaříme a necháme přikryté pomalu vychladnout. Scedíme a výplachy vícekrát opakujeme.
Šalvějová ústní voda: budeme potřebovat 3 lžíce nasekané šalvěje a po jedné lžíci květu heřmánku a natě yzopu. Směs dáme do 500 ml vody, pomalu uvedeme do varu. Následně odstavíme a necháme přikryté vychladnout a přecedíme.
Zmíněné produkty:
Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 4. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, Zdraví z boží lékárny, Marie Treben, Botanicus, bylinkyprovsechny.cz, 500 nejlepších receptů lidové medicíny, Dionýz Dugas, Wikipedie
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.