Saturejka účinky

Saturejka léčivé účinky (saturejka účinky)Saturejka (Satureia) je silně aromatická květina, která převážně kvete od léta do září. Jelikož preferuje teplo, nemůžeme se divit, že její původní domovinou je oblast Středomoří. V ČR se často pěstuje, zplaňuje výjimečně. Existuje hned několik druhů saturejky, přičemž v České republice je nejznámější hlavně saturejka zahradní (Satureia hortensis), dále též horská (Satureja montana).

Je občas lysá, jindy žláznatě pýřitá, občas nafialovělá. Přímá lodyha dorůstá obyčejně výšky 20 až 25 cm. Listy jsou čárkovitě kopinaté, zúžené v kratičký
řapík, celokrajné, tupé. Droboučké květy tvoří řídké lichoklasy a jsou růžové až nafialovělé, řidčeji bílé.

Tuto rostlinu znalo lidstvo již od pradávna. Ze starověkého Říma se například dochovaly pověry o tom, že věnec ze saturejky podporuje paměť a projasňuje mysl. Bylinka byla v domácnostech využívána i jako odpuzovač šatních molů.

V kuchyni se zase používala hlavně jako koření. Přidávala se do jídel jak samostatně, tak i společně s jinými bylinkami. Hodí se k bramborům, pomazánkám, do uzenin a k zelenině.

Dodnes se využívá v lidovém léčitelství. Obsahuje třísloviny, pryskyřice, slizy, minerály a další významné látky. Nejčastěji se pro tyto účely sbírá nať (Herba satureiae hortensis). Doporučuje se sbírat nejlépe brzy ráno kolem osmé hodiny.

Účinky:

  • Saturejka podporuje činnost srdce a cév. Pozor: bylina zvyšuje tlak. Bývá kombinována např. s hlohem a s natí meduňky, případně se jmelím.
  • Přispívá též k normální funkci trávicího traktu, stavu střevních plynů.
  • Podporuje aktivitu slinivky břišní, látkovou výměnu.
  • Podporuje funkci močového systému. Pozor: má mírné močopudné účinky.
  • Přispívá k normální funkci dýchacích cest.
  • Napomáhá správné kondici pokožky a vlasů, přidává se do kosmetických výrobků.
  • Od starověku se využívala jako afrodiziakum.
  • Celkově podporuje organismus.

Nežádoucí účinky

Saturejku není vhodné používat během těhotenství a kojení, nedoporučuje se malým dětem. Bylina zvyšuje tlak, takže není vhodná při hypertenzi. V případě užívání léků je nutná konzultace s lékařem. V ostatních případech bychom neměli překračovat doporučené dávkování. Při podání opravdu velkých dávek se může dostavit celková nevolnost a další přidružené potíže.

Formy

Nejčastější formou bývá tradičně připravovaný nálev. Často se též přidává do bylinných směsí. Své uplatnění našla i v aromaterapii.

Nálev: lžičku natě přelijeme šálkem vařící vody, 5 minut necháme vyluhovat a přecedíme. Užíváme 2-3 šálky vždy před jídlem.

Zmíněné produkty:

Saturejka

Saturejka semena

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroj: Herbář léčivých rostli, 4. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, Wikipedie, www.bylinkyprovsechny.cz