Sedmikráska účinky (sedmikráska a zdraví)
Sedmikráska chudobka neboli obecná (Bellis perennis) je též známá pod lidovým názvem husí kvítko či oko dne. Řadí se do čeledi hvězdnicovité (Asteraceae). Je to trvalka s válcovitým oddenkem. Má přízemní listovou růžici podlouhle obvejčitých, až kopinatých, celokrajných listů, na okraji vroubkovaných. Stvol dosahuje výšky kolem 10 centimetrů a nese na konci jediný úbor s dvouřadým zákrovem, bílými jazykovitými květy na obvodu a žlutými trubičkovými květy v terči. Plodem je nažka.
Sbírá se především květ (Flos bellidis perennis), občas i kvetoucí nať (Herba bellidis perennis), nejlépe kolem poledne. Suší se ve stínu, případně při teplotě do 35°C při použití umělého tepla. Takzvané plnokvěté formy pěstovaných sedmikrásek nesbíráme.
Latinské bellus se překládá jako pěkný a perennis – trvající, což odkazuje na její odolnost. Sedmikráska se objevuje brzy na jaře a často kvete i během zimy. Při suchém vzduchu může snést i teplotu -15°C, aniž by se poškodila. Souvisí to s obsaženými antokyany, které umožňují přeměnu světla na teplo a zároveň zapříčiňují narůžovělou barvu květů. Bylina se vyskytuje prakticky na všech kontinentech a často ve velmi chudých půdách. Pěstuje se i záměrně. Patří mezi tzv. heliotropické rostliny – v průběhu dne se otáčí za sluncem, na noc se zavírá.
Sedmikráska se využívá při výrobě medu, vařených pokrmů a salátů, bývá častou ozdobou dezertů. Je zdrojem pylu a nektaru pro včely. Dříve se věřilo, že přináší štěstí. První zmínky o jejich účincích se objevují před 2000 lety.
Dodnes se využívá v lidovém léčitelství a homeopatii. Obsahuje saponiny, třísloviny, hořčiny, silice, sliz, minerální látky, pryskyřice, inulin, organické kyseliny, flavonoidy a další významné látky.
Účinky
- Sedmikráska chudobka se často využívá v rámci jarní detoxikace, přispívá k čištění organismu.
Detox směs: smícháme květy sedmikrásky, listy kopřivy a pampelišky ve stejném poměru. 1 lžička dobře promíchané směsi se zalije 250 ml vody, necháme několik minut louhovat. Následně přecedíme. Užívá se 2-3x denně.
- Podporuje optimální stav vody v těle.
- Přispívá k normální funkci ledvin a močových cest.
- Podporuje zdraví průdušek, plic. Bývá součástí čajových směsí, přidává se do kloktadel.
Dýchací cesty směs I: smícháme stejné díly mateřídoušky a sedmikrásky. 1 lžička promíchané směsi se zalije 250 ml vroucí vody, necháme několik minut louhovat. Následně přecedíme. Užívá se 2-3x denně.
Dýchací cesty směs II: smícháme stejné díly květu sedmikrásky, bezu, lípy, nati mateřídoušky a listu jitrocele. Promícháme. 1 lžička směsi se zalije 250 ml vroucí vody, necháme cca 10 minut louhovat. Poté přecedíme. Užívá se 2-3x denně.
Průdušky a plíce směs: smícháme stejné díly divizny, prvosenky, sedmikrásky a mateřídoušky. 1 lžička promíchané směsi se zalije 250 ml vroucí vody, necháme několik minut louhovat. Následně přecedíme. Dochutíme medem a citronem.
- Přispívá k normálnímu trávení, zdraví jater, chuti k jídlu. Pozor: má slabé projímavé účinky.
- Některé herbáře rostlinu doporučují pro podporu zdraví hlavy (nervová vlákna a receptory).
- Využívá se na klouby.
- Podporuje menstruační komfort.
- Zevně se aplikuje pro podporu zdraví pokožky.
Recept: květy sedmikrásky a listy jitrocele smícháme ve stejném poměru. Vše promícháme a rozmixujeme. Výslednou směs aplikujeme.
- Kloktadlo přispívá k normálnímu stavu dutiny ústní.
Nežádoucí účinky
Jako obvykle se držíme doporučených dávek. Opatrnost je nutná během těhotenství, kojení a při užívání léků.
V případě zevního použití vždy doporučujeme nejdříve provést zkoušku na alergii – menší množství naneseme na zápěstí či loketní jamku a sledujeme, zda se do cca 30 min objeví nějaká reakce např. zarudnutí, svědění…
Formy
Sedmikrásku lze užívat jak samostatně, tak i ve směsích. Připravuje se sedmikráskový čaj, tinktura či bylinné víno. používá se samozřejmě i zevně např. ve formě koupelí, omývání, obkladů apod.
Tinktura: 50 g sedmikrásky dáme do čisté sklenice a zalijeme 500 ml cca 40% alkoholu (např. vodka). Zkontrolujeme, zda je byla kompletně ponořená. Nádobu uzavřeme a necháme na cca 3-4 týdny macerovat. V průběhu této doby občas protřepeme. Poté již stačí tinkturu přecedit do uzavíratelné nádoby. Skladujeme v temnu a chladnu. Obvykle se dávkuje 15-20 kapek 2-3x denně.
Víno: 30 g byliny zalijeme 750 ml kvalitního bílého suchého vína. Nádobu uzavřeme a necháme macerovat cca 2-3 týdny. V průběhu této doby občas protřepeme. Poté víno jemně přefiltrujeme do uzavíratelné nádoby. Skladujeme v temnu a chladnu. Užívá se 1 lžíce denně.
Obklad: 2 lžíce sušených květů (4 lžíce čerstvých) zalijeme 250 ml vody, necháme cca 10 min louhovat. Přikládáme na místo.
Koupel: 1-2 hrsti sedmikrásky zalijeme 1 litrem studené vody, pomalu přivedeme k varu a několik minut povaříme. Poté odstavíme a necháme ještě cca 10-15 minut přikryté louhovat. Přecedíme a přidáme do nepříliš horké koupele. Obvyklá délka koupele je cca 15-20 min. Teplota vody by měla být příjemná pro pokožku. Lázeň můžeme ještě doplnit o nálev či odvar z jiných bylin např. heřmánku, levandule apod.
Pleťová maska: 2 lžíce nálevu ze sedmikrásky smícháme se s 1 lžící smetany a 1 lžičkou medu. Nanášíme na odlíčený obličej. Necháme působit cca 15-20 min, poté opláchneme vodou.
Sedmikráskový olej: hrst byliny dáme do čisté láhve. Zalijeme ji rostlinným olejem až po hrdlo (může použít slunečnicový, olivový apod.). Nádobu uzavřeme a necháme cca 2 až 3 týdny macerovat. Občas protřepeme. Poté již stačí olej přecedit přes gázu či plátýnko. Aplikujeme dle potřeby několikrát denně.
Sedmikráskový balzám: 20 g včelího vosku dáme zahřívat ve vodní lázni. Jakmile se kompletně rozpustí přilijeme cca 120 ml sedmikráskového oleje. Dobře promícháme. Poté směs přelijeme do čisté uzavíratelné nádoby. Necháme vychladnout. Balzám podporuje zdraví pleti, můžeme jej např. aplikovat na ruce, paty, rty.
Sedmikrásková mast
Suroviny:
- hrst sedmikrásky
- 250 g kokosového oleje (nebo použijeme bambucké máslo)
Příprava:
Bylinu umeleme na velmi jemný prášek. Pakliže nemáme takovou možnost, tak bude nutné přidat emulgátor. Kokosový olej zahřejeme ve vodní lázni (do většího hrnce s vodou umístíme menší nádobu s olejem). Jakmile se olej roztaví, přidáme sedmikrásku. Důkladně zamícháme a několik minut ještě zahříváme. Dbáme na to, aby nedošlo k varu. Odstavíme a přikryté necháme stát přes noc na chladnějším místě.
Následující den směs opět zahřejeme stejným způsobem ve vodní lázni (opět by nemělo dojít k varu). Poté již stačí mast důkladně přecedit do čistých nádob. Sedmikráskovou mast skladujeme nejlépe v chladu a temnu. Aplikujeme dle potřeby i několikrát denně.
Sedmikráskové mýdlo
Suroviny:
- 100 g mýdlové hmoty
- 1-2 lžičky mleté sedmikrásky
- sušená sedmikráska na dozdobení
- několik kapek oblíbeného esenciálního oleje (volitelné)
Příprava:
Mýdlovou hmotu nakrájíme na menší kousky, rozpustíme je ve vodní lázni (do většího hrnce nalijeme studenou vodu, do které pak umístíme druhou nádobu s mýdlovou hmotou). Hrnec postupně zahříváme. Jakmile se hmota rozpustí, přidáme mletou sedmikrásku. Můžeme přidat několik kapek oblíbeného esenciálního oleje.
Následně směs odstavíme. Ještě teplou ji plníme do formiček, dozdobíme sušenou sedmikráskou a necháme ztuhnout. Po cca 1 hodině vyjmeme. Skladujeme v suchu.
Zmíněné produkty:
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.
Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 4. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz, botanickafotogalerie, 500 nejlepších receptů lidové medicíny, Dionýz Dugas, Glycerinová mýdla, Alexandra Martina Běhalová, Tereza Štegrová, Bylinky pro děti a maminky 2, Staňková-Kröhnová Magdaléna