Šípky a zdraví (šípek účinky, šípkový čaj účinky)
Růže šípková (Rosa canina) je planě rostoucí keř, který může dosahovat výšky až 2,5 metru. Má každoročně se obnovující prutové výhonky, lichozpeřené, palistnaté listy, složené z vejčitých, ostře pilovitých lístků. Vždy dva palisty vespod listu jsou celou délkou přirostlé k řapíku. Květy jsou bledě růžové, s pěti opadavými korunními plátky. Plodem jsou šípky, obsahující množství světle hnědých nažek. Kvete na přelomu června a července.
Rostlina se vyskytuje ve velké části Evropy a částečně i v Asii. Najdeme ji na stráních, mezích, v křovinách, na okraji lesů, od nížiny až po okraj horského pásma, ale ojediněle se s ním můžeme setkat i v horách.
Využívá se již po staletí. Zásoba šípků se našla v neolitickém sídlišti ve Velké Británii. O rostlině se zmiňovaly různé knihy včetně anglosaského herbáře z 11. století. Šípky sehrály významnou roli i během 2. světové války, kdy ve Velké Británii sloužili jako jeden z hlavních zdrojů vitamínu C.
Z plodů se vyrábí víno, džemy a marmelády, ovocné protlaky, ale i šípková zmrzlina. V severních státech se z nich připravují polévky a omáčky. Očištěné šípky se mohou napěchovat do skleniček a prosladit cukrem. Po nějaké době změknou a přidávají se do čaje. Lze je též konzervovat. V Anglii se používají k aromatizování tabáku.
Rostlina je základní podnožová růže pro kultivary zahradních růží. Její květy obsahují velké množství pylu. Dodnes se využívá v tradiční čínské, tibetské a indické medicíně, homeopatii a lidovém léčitelství.
Plody obsahují řadu významných látek – vitamíny (vitamín C, vitamíny skupiny B, vitamín A, K), minerály (vápník, železo, hořčík), cukry, organické kyseliny, pektiny, třísloviny a mnohé další významné látky.
Účinky
- Obsažený vitamín C podporuje přirozenou obranyschopnost.
- Přispívá k normální funkci urogenitálního traktu.
- Podporuje metabolismus.
- Přispívá ke správné hladině cholesterolu a tlaku. Podporuje normální kondici cév. (1)
- Podporuje trávení.
- Přispívá k normálnímu stavu kloubů a kostí.
- Využívá se jako podpůrný prostředek pro komfort v průběhu menstruace.
- Přidává se do kosmetických přípravků, jelikož přispívá ke zdraví pokožky (2).
- Objevují se již výzkumy zkoumající účinky šípků na rakovinné buňky.
Nežádoucí účinky
Šípkový čaj je vhodný i pro dlouhodobé podávání. Při užívání rozumných dávek nebyly zaznamenány větší nežádoucí účinky. V případě velkých dávek se může objevit nevolnost, těžkost v žaludku apod. Opatrnost je nutná v případě užívání léků, těhotenství a kojení.
Formy
Asi nejrozšířenější formou i nadále zůstává šípkový čaj (recept). Do směsí se většinou přidáváme drcené šípky. Zevně se využívá šípkový olej.
Recept: vyživující pleťová maska ze šípků: 1 lžíci čerstvých šípků (zbavených semínek a chloupků) a 1 lžičku tvarohu rozmixujeme a vzniklou směs pak naneseme na obličej a dekolt a necháme 20 minut působit. Pak umyjeme.
Zmíněné produkty:
Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 4.díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, Wikipedie
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.