Šípek účinky (šípkový čaj účinky, šípek a zdraví)

Šípek účinky (šípek léčivé účinky, šípkový čaj účinky)Růže šípková (Rosa canina) je planě rostoucí keř, který může dosahovat výšky až 2,5 metru. Řadí se do čeledi růžovité (Rosaceae). Má každoročně se obnovující prutové výhonky, lichozpeřené, palistnaté listy, složené z vejčitých, ostře pilovitých lístků. Vždy dva palisty vespod listu jsou celou délkou přirostlé k řapíku. Květy jsou bledě růžové, s pěti opadavými korunními plátky. Plodem jsou šípky, obsahující množství světle hnědých nažek.

Kvete na přelomu června a července. Plody se obvykle sbírají v září a říjnu. V minulosti bylo navrženo několik metod sušení, některé publikace doporučují sušit šípky do 45°C, jiní zase vybírají teploty vyšší.

Rostlina se vyskytuje ve velké části Evropy a částečně i v Asii. Najdeme ji na stráních, mezích, v křovinách, na okraji lesů, od nížiny až po okraj horského pásma, ale ojediněle se s ním můžeme setkat i v horách.

Využívá se již po staletí. Zásoba šípků se našla v neolitickém sídlišti ve Velké Británii. O rostlině se zmiňovaly různé knihy včetně anglosaského herbáře z 11. století, užíval ji též Dioscorides, Galenos, ale i abatyše Hildegarda. Šípky sehrály významnou roli i během 2. světové války, kdy ve Velké Británii sloužili jako jeden z hlavních zdrojů vitamínu C.

Z plodů se vyrábí víno, džemy a marmelády, ovocné protlaky, ale i šípková zmrzlina. V severních státech se z nich připravují polévky a omáčky. Očištěné šípky se mohou napěchovat do skleniček a prosladit cukrem. Po nějaké době změknou a přidávají se do čaje. Lze je též konzervovat. V Anglii se používají k aromatizování tabáku.

Rostlina je základní podnožová růže pro kultivary zahradních růží. Její květy obsahují velké množství pylu. Dodnes se využívá v tradiční čínské, tibetské a indické medicíně, homeopatii a lidovém léčitelství.

Plody obsahují řadu významných látek – vitamíny (vitamín C, vitamíny skupiny B, vitamín A, K), minerály (vápník, železo, hořčík), cukry, organické kyseliny, flavonoidy, pektiny, třísloviny a mnohé další významné látky.

Účinky

  • Obsažený vitamín C podporuje přirozenou obranyschopnost.

Směs: smícháme stejné díly drcených sušených šípků, bezového a lipového květu. Důkladně promícháme. 1 lžičku zalijeme 250 ml vroucí vodou, necháme několik minut louhovat. Poté přecedíme. Můžeme přidat med a citron. Užívá se 2-3 šálky denně.

Směs: smícháme stejné díly drcených sušených šípků a třapatky. Důkladně promícháme. 1 lžičku zalijeme 250 ml vroucí vodou, necháme několik minut louhovat. Poté přecedíme. Můžeme přidat med a citron. Užívá se 2-3 šálky denně.

  • Přispívá k normální funkci urogenitálního traktu. Pozor: může mít mírné močopudné účinky.
  • Podporuje metabolismus.
  • Přispívá ke správné hladině cholesterolu a tlaku. Podporuje normální kondici cév. (1)
  • Podporuje trávení.

Směs: smícháme stejné díly drcených sušených šípků a benediktu. Důkladně promícháme. 1 lžičku zalijeme 250 ml vroucí vodou, necháme několik minut louhovat. Poté přecedíme. Užívá se 2-3 šálky denně.

  • Přispívá k normálnímu stavu kloubů a kostí.
  • Využívá se jako podpůrný prostředek pro komfort v průběhu menstruace.
  • Přidává se do kosmetických přípravků, jelikož přispívá ke zdraví pokožky (2).

Recept: smícháme 2 lžičky šalvěje, 1 lžičku šípků a 1/2 lžičky máty. Vše důkladně promícháme a zalijeme 1,5 šálky vroucí vody. Necháme vychladnout a nanášíme na odlíčenou pleť pomocí kosmetického tamponu či vaty.

Recept: smícháme gel z aloe vera s několika kapkami šípkového oleje. Aplikujeme dle potřeby.

Nežádoucí účinky

I v případě šípků se doporučuje dodržovat rozumné dávkování. Velké dávky mohou způsobit nevolnost, těžkost v žaludku apod. Konzultace s lékařem je nutná při užívání léků, těhotenství a kojení.

V případě zevního použití vždy doporučujeme nejdříve provést zkoušku na alergii (nanést menší množství a sledovat cca 30 min, zda se objeví např. zarudnutí, svědění…).

Formy

Asi nejrozšířenější formou i nadále zůstává šípkový čaj. Připravuje se též šípkový sirup, kompot či marmeláda. Též se užívá ve formě prášku. Do směsí se většinou přidávají drcené šípky. Zevně se aplikuje šípkový olej, obklady apod.

Šípkový čaj recept

Šípkový sirup recept

Šípková marmeláda recept

Šípkový kompot: zralé šípky důkladně umyjeme a vysušíme. Zbavíme stopek a podélně rozpůlíme. Pod tekoucí vodou špičkou nože vyškrábneme jadérka a chloupky. Očištěné šípky dáme do vhodné nádoby a zalijeme studenou vodou. Krátce povaříme, jakmile změknou a vyplaví se zbylé chloupky, odstavíme.

Mezitím si připravíme cukerný nálev. 3 hmotnostní díly cukru dáme do hrnce a zalijeme 2 hmotnostními díly vody. Vaříme do té doby, než se cukr rozpustí. Šípky přendáme do malých zavařovacích skleniček a přilijeme k nim horký cukerný nálev. Kompot sterilujeme 15 minut při teplotě 80 až 85°C.

Šípková tinktura: 100 g drcených šípků dáme do čisté lahve a nalijeme do ní 500 ml vodky. Uzavřeme a necháme 2-3 týdnů stát v teple. Občas můžeme protřepat. Poté přecedíme do čisté nádoby, plody důkladně vymačkáme. Před každým použitím protřeseme. Užíváme 15-20 kapek 2-3x denně, nejlépe před jídlem.

Šípkový med: Do 500 g medu pečlivě vmícháme 200 g práškovaných šípků (předem zbavených chloupků). Důkladně promícháme a skladujeme v čisté nádobě. Užíváme 2-3 lžičky denně.

Obklad: Hrst šípků se přelije 500 ml studené vody a 10 minut se vaří na mírném ohni. Poté přecedíme a v odvaru namočíme vhodnou látku. Přikládáme a fixujeme alespoň na několik hodin.

Šípková koupel: 2 hrsti šípků přelijeme 1 l studené vody a povaříme cca 10 minut na mírném ohni. Poté přecedíme a odvar přilijeme k lázni. Teplota vody by měla být příjemná pro pokožku. Koupel by měla trvat maximálně 15-20 min.

Šípkový olej recept

Pleťová maska: ovesné vločky rozmixujeme v mixéru a přelijeme je horkou tekutinou (mlékem, smetanou) v poměru 1:2. Přidáme několik kapek šípkového oleje. Necháme takto stát. Masku nanášíme na čistý odlíčený obličej a po cca 15-20 minutách smyjeme čistou vodou.

Vyživující pleťová maska: 1 lžíci čerstvých šípků (zbavených semínek a chloupků) a 1 lžičku tvarohu rozmixujeme a vzniklou směs pak naneseme na obličej a dekolt a necháme 20 minut působit. Pak umyjeme.

Šípkové mýdlo:

  • 100 g mýdlové hmoty
  • 1 lžička šípkového oleje
  • 1-2 lžičky mletých šípků
  • sušená levandule na dozdobení

Mýdlovou hmotu nakrájíme na menší kousky, které následně rozpustíme ve vodní lázni (do většího hrnce nalijeme studenou vodu, do které pak umístíme druhou nádobu s mýdlovou hmotou). Hrnec postupně zahříváme. Jakmile se hmota rozpustí, přidáme šípkový olej. Důkladně promícháme.

Následně směs odstavíme. Ještě teplou směs plníme do formiček, dozdobíme sušeným šípkem a necháme ztuhnout. Po cca 1 hodině vyjmeme. Skladujeme v suchu.

Zmíněné produkty:

Šípek

Šípek džem

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 4.díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, Wikipedie, 500 nejlepších receptů lidové medicíny, Dionýz Dugas, Glycerinová mýdla, Alexandra Martina Běhalová, ‎Tereza Štegrová

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.