Šišák bajkalský účinky
Šišák bajkalský (Scutellaria baicalensis) je bohužel méně známa, avšak velmi významná bylinka. Může dorůstat do výšky až půl metru.
Jedná se o vytrvalou rostlinu s vřetenovitým, masitým kořenem, na povrchu hnědým a uvnitř žlutým. Stonek je vzpřímený, polopoléhavý, rozvětvený, řídce a krátce chlupatý. Dorůstá až do půlmetrové výšky. Listy má vstřícné, přisedlé, kopinaté, jasně zelené. Květy tvoří vrcholovitá hroznovitá květenství. Korunu mají dvoupyskou s dlouhou trubkou a modře až modrofialové zbarvenou. Plodem jsou tvrdky, obsahující drobná, kulovitě zploštělá, černá semínka.
Domovinou je, jak již z názvu vyplývá, oblast Zabajkalí, ale roste též v Mongolsku či Číně. Dává přednost spíše sušším a kamenitým místům často na přímém slunci. V České republice se bylinka musí záměrně pěstovat.
V tibetské a čínské medicíně se šišák bajkalský používá již více než 2000 let. Řadí se mezi 50 nejvýznamnějších rostlin vůbec. Rostlinu hojně používali i původní obyvatelé Ameriky. Zbytek světa se jí začal věnovat až v posledních letech, kdy se její účinky aktivně zkoumají.
Hojně se užívá v lidovém léčitelství. Obsahuje flavonoidy, třísloviny, pryskyřice, minerální látky a organické kyseliny.
Účinky
- Šišák podporuje uklidnění, dobrou náladu, klidný spánek, nervy. Využívá se při přepracovanosti, únavě, rekonvalescenci. Známý bylinář Hethir Rodriguez kombinoval vždy šišák s mučenkou a chmelem. (1, 2)
- Přispívá k normálnímu stavu svalů v těle. Je proto velmi vhodný při sedavé práci v kanceláři.
- Podporuje správnou hladinu cholesterolu, normální tlak. Přispívá ke zdraví cév a srdce.
- Napomáhá přirozené obranyschopnosti (3).
- Podporuje vylučování žluči. Přispívá k rovnováze v rámci střevního mikrobiomu (4).
- Přispívá k normálnímu stavu kloubů, správné hladině kyseliny močové.
- Podporuje kondici ledvin. Pozor: působí močopudně.
- Napomáhá komfortu v období menstruace.
- Existují spekulace i o dalších možných účincích (5)
Nežádoucí účinky
Jako obvykle se nedoporučuje překračovat doporučené dávkování, po cca 4-6 týdnech je nutné udělat přestávku. Pro nedostatek vědeckých výzkumů se užívání nedoporučuje těhotným a kojícím ženám, dětem. Užívání je obzvláště nutné konzultovat s lékařem v případě užívání nějakých léků, jelikož může hrozit interakce.
Formy
Velmi oblíbenou formou je tinktura, tablety, lze též připravit obvyklým způsobem nálev či odvar (2-3 šálky denně). Přidává se do bylinných směsí.
Pro podporu spánku stačí užívat jednou denně těsně před spaním. Obvykle doporučovaná doba užívání je 6 týdnů. V případě nutnosti je možné kúru po desetidenní přestávce opakovat.
Zmíněné produkty:
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.
Zdroj: Herbář léčivých rostlin, 4. díl, Janča Josef A. Zentrich, Wikipedie,
bylinkyprovsechny.cz