Skořice účinky (skořice a zdraví)

Skořice účinky (skořice a zdraví, účinky skořice)Skořice je vlastně vnitřní kůra stálezeleného tropického stromu či keře skořicovníku (Cortex cinnamoni). Řadí se do čeledi vavřínovité (Lauraceae). Může dorůstát do výšky i přes 10 metrů. Má světle zelené, jednoduché, aromatické listy. Kůra je drsná, rozpukaná, popelavě šedá. Žlutavé květy jsou drobné a nenápadné. Vytvářejí vrcholičnaté svazečky a řídká, latnatá květenství. Nezralé dužnaté plody tohoto druhu mají velmi příjemné aroma. Sbírají se těsně po odkvětu, suší se a na trh přicházejí jako tzv. kassiový květ.

Původní domovinou je nejspíše Srí Lanka, dnes se pěstuje i v jiných tropických oblastech. Botanický název byl odvozen z arabského slova „amomon,“ což se překládá jako voňavá rostlina. Existuje několik druhů, které se liší barvou a vůní. Mezi nejznámější určitě patří skořicovník cejlonský neboli pravý (Cinnamomum verum) a skořicovník čínský (Cinnamomum cassia). Ten první je považován za kvalitnější, kůra vytváří typické „svitky“.

Kůra se obvykle sbírá již ve třetím roce, výjimečně i ve druhém roce, avšak nejkvalitnější surovinu poskytují stromy nebo keře osmileté a starší. Po sběru se suší.

Skořice si získala oblibu již v dávných dobách. Velmi se cenila nejen pro svou chuť a aroma. Dodnes se přidává do pečiva, dezertů, kaší a dalších jídel. Je součástí tradičního svařeného vína, punče. Využívá se též v kosmetickém odvětví.

Oblibu si získala i v čínské medicíně, ájurvédě, homeopatii a lidovém léčitelství. Obsahuje silice, třísloviny, pryskyřice, slizy a další významné látky.

Účinky

  • Jedná se o přírodní antioxidant.

Životní síla „čchi“ směs: k přípravě této prastaré čínské bylinkové směsi použijeme 2 díly natě levandule, 2 díly lupínků růže, 1 díl mletého semene anýzu a 1 díl mleté skořice. 1 lžičku směsi zalijeme do 250 ml studené vody a pomalu ohříváme. Jakmile začíná vřít, odstavíme a necháme přikryté vychladnout. Pijeme teplé po doušcích 1x denně.

  • Podporuje obranyschopnost.
  • Přispívá k správnou funkci trávicího systému, normálnímu stavu střevních plynů, žlučových cest a jater.

Podpora trávení: stejné díly mletého zázvoru, kmínu, fenyklu, hřebíčku a skořice. 1 lžičku této směsi zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme vyluhovat. Scedíme, přidáme lžičku citrónové šťávy a po částech vypijeme v průběhu dvou hodin.

Střeva směs: 2 díly mletého semene anýzu, 1 díl mletého fenyklu, 1 díl mleté skořice (semena je vhodné rozdrtit těsně před použitím). 1 čajovou lžičku dobře promíchané směsi přelijeme 250 ml vařící vody a necháme 5-10 minut vyluhovat. Důkladně přecedíme a vlažné pomalu vypijeme. Užívá se 2-3x denně před jídlem.

  • Podporuje cirkulaci, normální hladinu cholesterolu, tlaku, cukru (1, 2, 3).
  • Podporuje paměť, koncentraci (4).
  • Využívala se jako afrodiziakum.
  • Napomáhá zdraví pokožky.

Pleťová maska pro osvěžení: třetinu banánu rozmačkáme vidličkou nebo šťouchadlem. Přidáme k němu 1 polévkovou lžíci smetany. Vše důkladně promícháme, abychom získali hladkou a kašovitou směs. Do ní dáme jednu lžičku skořice a jednu lžičku citronové šťávy. Opět vše důkladně promícháme a aplikujeme. Necháme 15-20 minut a poté smyjeme vodou.

Pleťová maska: smícháme lžíci medu s 1/2 lžičky skořice. Důkladně promícháme a aplikujeme. Necháme 15-20 minut a poté smyjeme vodou.

  • Přidává se do zubní pasty, ústní vody, využívá se jako přírodní žvýkačka.
  • Vlasové masky ze skořice se aplikovaly ještě ve starověkém Egyptě. Podporují lesk a regeneraci.

Skořicová maska pro podporu síly a zdraví vlasů: budeme potřebovat 6 lžic kokosového oleje, 1 lžičku skořice, 1 lžičku medu. Vše důkladně zamícháme a aplikujeme na vlasy. Necháme působit 30 minut, poté vlasy umyjeme.

Skořicová maska pro podporu růstu vlasů: budeme potřebovat lžičku skořice, lžíci medu, lžíci olivového oleje a 10 kapek vitaminu E. Všechny suroviny smícháme dohromady a důkladně promícháme. Aplikujeme na vlasy a necháme působit 30 minut. Poté vlasy umyjeme. Obvykle se provádí jednou týdně.

Nežádoucí účinky

Jako obvykle platí pravidlo – držet se rozumného dávkování. Větší dávky mohou způsobit různé nežádoucí účinky (trávicí obtíže, hypoglykémii atd.). Zároveň by se skořice neměla užívat dlouhodobě.

Konzultace s lékařem je nutná při užívání léků (může hrozit interakce), během těhotenství a kojení.

V případě zevního použití vždy doporučujeme nejdříve provést zkoušku na alergii (nanést menší množství a sledovat cca 30 min, zda se objeví např. zarudnutí, svědění…).

Formy

Nejčastěji se používá skořice ceylonská. Může se přidat do pokrmů či nápojů, případě užívat samostatně v rozumných dávkách (např. ve formě tinktury, čaje, vína, případně jako prášek – na špičku kulatého nože 2-3x denně). Na trhu existují i různé extrakty, užívají se dle návodu. Skořice se též aplikuje zevně např. se vyrábí skořicový olej.

Skořicový čaj – recept

Skořicové víno: 10-15 g skořice dáme spolu se 2 hřebíčky do čisté lahve a zalijeme vše 750 ml červeného vína. Nádobu uzavřeme a necháme 1 týden na chladném a tmavém místě vyluhovat. Přecedíme a dále skladujeme na chladném místě. Užíváme 2-3 polévkové lžíce před hlavními jídly.

Skořicová tinktura: půl tyčinky práškované skořice dáme do čisté nádoby a zalijeme 500 ml cca 40% alkoholu (např. vodka). Do nádoby můžeme též přidat 10 kusů hřebíčku. Nádobu uzavřeme a necháme cca 2-3 týdny macerovat. Občas můžeme protřepat. Po uplynutí této doby přecedíme do uzavíratelné nádoby. Skladujeme v temnu a chladnu. Obvykle se dávkuje 15-20 kapek 3x denně.

Orientální medový nápoj: Do 500 ml vody dáme 10 hřebíčků, 5 bobulek celého černého pepře, lžičku nastrouhaného zázvoru a mleté skořice. Přivedeme k varu a 5 minut povaříme. Přidáme po 1 lžíci natě máty a třezalky a necháme přikryté 15 minut vyluhovat. Scedíme, přidáme lžíci medu a šťávu z 1/2 citronu. Pijeme pomalu.

Skořicový olej recept

Suroviny:

  • cca 10–12 tyčinek skořice
  • cca 1 l oleje

Postup:

Skořici dáme do čisté sterilní lahve tak, aby byla těsně vedle sebe (svisle). Pakliže jsou tyčinky příliš velké, rozlomíme je, obě půlky dáme do nádoby. Vše zalijeme kvalitním olejem (např. olivový, mandlový, kokosový, slunečnicový…) tak, aby byla skořice zcela ponořená. Pokud to velikost lahve dovoluje, tak hladina oleje by měla být 1 až 1,5 cm nad skořicí. Nádobu uzavřeme a umístíme ji na teplé a suché místo, například na okenní parapet. Necháme ji tam 3-4 týdny. Čím déle bude proces macerace trvat, tím intenzivnější bude výsledná vůně a chuť. V průběhu této doby občas lahev protřepeme. Skořicový olej přecedíme nejlépe přes kousek gázy do jiné sterilní nádoby.

Skořicové mýdlo:

  • 100 g mýdlové hmoty
  • 2 lžičky mleté skořice

Mýdlovou hmotu nakrájíme na menší kousky, které následně rozpustíme ve vodní lázni (do většího hrnce nalijeme studenou vodu, do které pak umístíme druhou nádobu s mýdlovou hmotou). Hrnec postupně zahříváme. Jakmile se hmota rozpustí, přidáme mletou skořici.

Následně směs odstavíme. Ještě teplou směs plníme do formiček a necháme ztuhnout. Po cca 1 hodině vyjmeme. Skladujeme v suchu.

Zmíněné produkty:

Skořice

Skořice silice

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Wikipedie, Healthline, 500 nejlepších receptů lidové medicíny, Dionýz Dugas, Wikipedie, Herbář léčivých rostlin, 4. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, Glycerinová mýdla, Alexandra Martina Běhalová, ‎Tereza Štegrová